TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Jak Izrael stworzył drugą Dolinę Krzemową? Czego możemy się od niego nauczyć?

Data: 10.06.2016 Kategoria: konferencje/seminaria/wykłady

Rozwój izraelskich innowacji technologicznych, współpraca nauki z biznesem i rozwijanie własnej działalności, to główny temat międzynarodowej konferencji „Open the door to Israeli innovation”. Spotkanie zorganizowano w piątek na Politechnice Wrocławskiej

Izrael nazywany jest państwem startupów („start-up nation”). Każdego roku inwestuje miliony dolarów w nowo powstające firmy, ma też największy na świecie odsetek pracowników z wyższym wykształceniem technicznym. Tel Awiw, będący drugim największym centrum technologii na świecie – zaraz po amerykańskiej Dolinie Krzemowej – od lat przyciąga zagranicznych innowatorów, inwestorów i naukowców.

– Politechnika Wrocławska jest dużą uczelnią, która w krajowych rankingach zawsze zajmuje miejsce w ścisłej czołówce. Niestety problemem wszystkich polskich uczelni jest fakt, że w klasyfikacjach międzynarodowych plasujemy się na odległych pozycjach – mówił prof. Jerzy Walendziewski, prorektor ds. organizacji PWr. – Kluczowe jest więc w tym przypadku pytanie, co zrobić, aby pobudzić rozwój innowacyjności i zwiększyć nasz udział w światowej nauce.

Zdaniem prorektora jednym ze sposobów na rozwiązanie tego problemu jest nawiązywanie kontaktów z liderami światowego rozwoju  i podpatrywanie stosowanych przez nich rozwiązań. – Liczba wdrożeń patentów, które powstały w instytutach badawczych i na wyższych uczelniach, jest w Polsce nadal niewielka, a słysząc o osiągnięciach Izraela w tej dziedzinie, nie sposób nie patrzeć z podziwem. To spotkanie doskonale wpisuje się w trwająca dyskusję na temat podniesienia efektywności nauki w Polsce i transferu innowacji do biznesu – zaznaczył prof. Walendziewski.

Jednym z kluczowych zagadnień związanych z rozwojem innowacyjności jest m.in. tworzenie własnej działalności czyli tzw. startupów. W ostatnim okresie w Izraelu co roku powstawało około tysiąca nowych firm zajmujących się nowymi technologiami. W przeliczeniu na jednego mieszkańca to najwyższy wskaźnik na świecie. W ubiegłym roku zgłoszono także 4,5 tys. patentów, co plasuje ten kraj na drugim miejscu na świecie.

Tymczasem w Polsce działa obecnie około 2,5 tys. startupów. Większość funkcjonuje na rynku produktów i usług dla biznesu, a 60 proc. finansuje się sama. Startupy działające w Izraelu związane są głównie z przemysłem komputerowym – to tam powstały aplikacje nawigacji satelitarnej, które są wykorzystywane przez Google czy procesory produkowane przez firmę Intel.
O rozwoju startupów w Izraelu opowiadał inżynier – mechanik i przedsiębiorca Elad Einav, który w 2010 r. we współpracy z dr. Oronem Zacharem powołał do życia firmę AirwayMedix specjalizującą się w tworzeniu urządzeń do jednorazowego stosowania u pacjentów wentylowanych mechanicznie w szpitalach.

– Działający w Izraelu system startupów jest związany z uczelniami wyższymi, które zajmują miejsca w światowej czołówce, a w prowadzonych badaniach ściśle współpracują z biznesem i z przemysłem – mówił Einav. – W naszym kraju działa 13 tys. firm technologicznych, a w ubiegłym roku zgłoszono 4,5 tys. patentów, pod tym względem zajmujemy drugie miejsce na świecie. Swoje działy badań i technologii mają u nas takie firmy jak Apple czy Intel.

Przedsiębiorca zwrócił także uwagę na rządowe wsparcie dla rozwoju startupów. – Moim zdaniem rząd wykonał niezwykle ciężką pracę w tym względzie. Teraz dużo łatwiej jest zyskać dotację na utworzenie firmy niż wziąć kredyt w banku, a kilkustopniowy system finansowania pozwala na systematyczny rozwój firmy – tłumaczył.

Jako unikalne powody, dla których system startupów tak bardzo rozwinął się w Izraelu, Einav wymienił m.in. brak surowców, konieczność dywersyfikacji prowadzonych badań, imigrację, zagrożenia zewnętrzne dla istnienia państwa oraz konieczność polegania na samym sobie.
Organizatorami seminarium były Politechnika Wrocławska, Ambasada Izraela w Warszawie oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.
Michał Ciepielski

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję