Studenci chemii z całej Polski spotkają się na konferencji. Gospodarzem Koło Naukowe Kiwon

Data: 13.10.2015 Kategoria: konferencje/seminaria/wykłady

Dwa razy w roku odbywa się prestiżowa Ogólnopolska Szkoła Chemii. Za każdym razem jej gospodarzem jest inne koło naukowe będące członkiem Akademickiego Stowarzyszenia Studentów Chemii. Najbliższą, 43. edycję konferencji organizują studenci z Politechniki Wrocławskiej

Do konferencji studenci z Kiwonu szykują się już od prawie roku. W listopadzie 2014 r. prezesi chemicznych kół naukowych z całej Polski w głosowaniu wybrali studentów z Politechniki Wrocławskiej na organizatorów zimowej edycji tego wydarzenia.

- To dla nas duże wyróżnienie i prestiż – podkreśla Ilona Baran z Koła Naukowego Kiwon. – Jesteśmy jeszcze bardzo młodym kołem. Działamy dopiero od pięciu lat. A Ogólnopolska Szkoła Chemii jest dużym wydarzeniem. To konferencja organizowana przez studentów dla studentów, ale na bardzo wysokim poziomie i z dużymi wymaganiami wobec prelegentów.

Najbliższa 43. Ogólnopolska Szkoła Chemii odbędzie się w Pokrzywnej (województwo opolskie). Zacznie się 7 listopada i potrwa do 11. Jej hasłem jest „Chemia wydobyta wiedzą”. -  To nawiązanie do hasła wiosennej edycji, która odbyła się w Rzeszowie. Wówczas była to „Chemia z głębi Ziemi” – opowiada Ilona Baran. – Jednocześnie w ten sposób nawiązujemy do naszej działalności jako koła, bo skupiamy się głównie na paliwach, ale także adsorbentach, katalizatorach i nanomateriałach - opowiada Ilona Baran.

0DVRXPBwBfwctBkRo,martyna_kiwon.jpg

W konferencji weźmie udział około 140 studentów i doktorantów z całej Polski. Wygłoszą referaty na temat swoich badań, a część przygotuje postery. Ogólnopolską Szkołę Chemii otworzy prof. Jerzy Walendziewski, prorektor ds. organizacji Politechniki Wrocławskiej. Gościnnie prelekcje wygłoszą także prof. Piotr Wieczorek i dr hab. Jacek Lipok, prof. UO, obaj z Katedry Chemii Analitycznej i Ekologicznej Uniwersytetu Opolskiego oraz prof. Andrzej Miniewicz z Katedry Inżynierii i Modelowania Materiałów Zaawansowanych Politechniki Wrocławskiej.

Prelekcje zostaną podzielone na pięć bloków tematycznych: między chemią a biologią, chemia fizyczna i teoretyczna, blok prezentacji anglojęzycznych,  chemia organiczna i chemia nieorganiczna. Z tematyką każdego z referatów (studenci mają na nie 20 minut) będzie można zapoznać się w książce abstraktów, którą przygotują organizatorzy szkoły. W czasie konferencji zostaną także nagrodzone osoby z najlepszymi prelekcjami i posterami. Wybiorą ich prezesi poszczególnych kół – członków stowarzyszenia, po wcześniejszej konsultacji z pozostałymi członkami kół uczestniczącymi w Ogólnopolskiej Szkole Chemii.

Konferencja będzie także okazją do integracji studentów chemii. Zaplanowano trzy wieczorki integracyjne i uroczysty bankiet na zakończenie.

Sponsorami 43. Ogólnopolskiej Szkoły Chemii są Politechnika Wrocławska, Krajowy Naukowy Ośrodek Wiodący, Instytut Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN i Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego oraz firmy: Brenntag, Perkin Elmer, Mettler Toledo, Shim-Pol i Wydawnictwo Naukowe PWN, RootInnovation. W organizacji wydarzenia pomagają także Fundacja Manus i Samorząd Studencki PWr.

Oficjalna strona wydarzenia tutaj.

Lucyna Róg

Na zdjęciu: Martyna Bury z Kiwonu na 42. Ogólnopolskiej Szkole Chemii (fot. materiały koła)