Licealiści zakończyli rok szkolny. Czas na wakacje!

Data: 21.06.2024 Kategoria: aktualności ogólne, uroczystości uczelniane

dsc00583_plaskie.jpg

Uczniowie i uczennice Akademickiego Liceum Politechniki Wrocławskiej uroczyście zakończyli rok szkolny 2023/24. Podczas gali w bud. D-20 wręczono świadectwa i doceniono najbardziej aktywne i wyróżniają się osoby. Przedstawiono także plany na kolejne lata. Od września po raz pierwszy będziemy mieć klasę biologiczno-chemiczną z rozszerzoną matematyką.

377 uczniów i uczennic Akademickiego Liceum PWr zaczęło dziś wakacje. To uczniowie klas I-III naszego liceum (maturzyści swoje zakończenie mieli pod koniec kwietnia), a 144 osoby z tego grona odebrały świadectwa z wyróżnieniem. W gali podsumowującej miniony już rok szkolny uczestniczył prof. Arkadiusz Wójs, rektor PWr.

dsc00559.jpg– Jesteście grupą niezwykle utalentowanych młodych ludzi. Wielu z was mogło uczyć się w dowolnej innej szkole, ale wybraliście nasze liceum. Ja się z tego cieszę, ale myślę, że wy też jesteście w pełni usatysfakcjonowani ze swojej decyzji – mówił w trakcie uroczystość prof. Arkadiusz Wójs. – Wkrótce będziecie myśleć o kontynuacji nauki na najlepszych uczelniach Europy, a może i świata, pamiętajcie jednak o Politechnice Wrocławskiej. Już teraz jesteście piękną częścią naszej społeczności i wiecie, ile mamy Wam do zaoferowania. Wierzę, że niedługo spotkamy się na uczelni.

Politechniczna szkoła od lat wspiera uczniów, organizując zajęcia dodatkowe także na poziomie olimpijskim. Uczniowie z sukcesami startują w  konkursach i olimpiadach matematycznych, fizycznych, informatycznych, ale także humanistycznych. Mają też do wyboru wiele zajęć pozalekcyjnych. Władze szkoły jednak na tym nie poprzestają i wciąż myślą o kolejnych działaniach.

–  Nasza szkoła jest wciąż bardzo młoda, bo mamy dopiero dziewięć lat, ale ciągle się zmieniamy i dynamicznie rozwijamy – mówiła Anita Skrzyniarz, dyrektora ALO PWr. –  Wspólnie z nauczycielami prowadzimy dyskusje, czasem burzliwe, na temat edukacji uczniów i często spotykam się z hasłem, że prawdziwie dobra szkoła to taka, w której na pierwszym miejscu jest życzliwość. I z całą pewnością mogę powiedzieć, że życzliwość w liceum Politechniki Wrocławskiej jest. Wśród uczniów, rodziców i naszej kadry dydaktycznej. Za to dziś wam wszystkim dziękuję!

Tegoroczna średnia ocen wszystkich uczniów z klas I-III wyniosła aż 4,6, co świadczy o bardzo wysokim poziomie nauczania. Ale według dyrektor Anity Skrzyniarz to nie oceny są najważniejsze.

– Skupiamy się na kształceniu umiejętności i wspieraniu uczniów w ich rozwoju – podkreśla i dodaje, że m.in. temu służyły zorganizowane w ostatnim tygodniu roku szkolnego warsztaty. Uczniowie brali udział w zajęciach psychologicznych, brydżowych, wokalnych, o rozwiązywaniu problemów oraz przygotowujących do olimpiad przedmiotowych. – Dodatkowo, z inicjatywy samorządu uczniowskiego, przeprowadziliśmy debatę o stanie współczesnej edukacji – dodaje dyrektorka szkoły. – Byłam pod wielkim wrażeniem dojrzałych opinii wygłaszanych przez uczniów w trakcie tego wydarzenia.

W trakcie gali uczniowie przygotowali krótkie przedstawienie o zagrożeniach dzisiejszego świata „Wakacyjne przestrogi, czyli jak kuszony jest młody człowiek”.

Od września klasa z nowym profilem

Nauka w szkole jest bezpłatna, a nabór prowadzony na zasadach szkoły publicznej, choć placówka znajduje się w osobnym systemie rekrutacji. Nacisk położony jest na przedmioty ścisłe – matematykę, fizykę, chemię i informatykę. W roku szkolnym 2024/25 zostaną utworzone cztery klasy z zestawami przedmiotów nauczanych w zakresie rozszerzonym:

• Mat-Science (matematyka, fizyka, informatyka, dla uczniów o ambicjach konkursowych),
  • Mat-Phys-Inf (matematyka, fizyka, informatyka),
  • Mat-Chem (matematyka, chemia i fizyka lub matematyka, chemia i informatyka),
  • Mat-Med (matematyka, biologia i chemia lub matematyka, biologia i fizyka).

We wszystkich klasach pierwszych uczniowie objęci są tutoringiem rozwojowym, a w szczególnych przypadkach, we współpracy z Politechniką Wrocławską, proponujemy także tutoring naukowy.

dsc00565_plaskie.jpg

Rekrutacja do naszego liceum na rok szkolny 2024/25 już się zakończyła. Wpłynęło blisko 400 zgłoszeń, co przy dwukrotnie mniejszej liczbie absolwentów szkół podstawowych niż rok temu jest bardzo dobrym wynikiem. Teraz do 5 lipca Dział Rekrutacji PWr przyjmuje dokumenty, a lista przyjętych zostanie ogłoszona 15 lipca (bud. C-13, II piętro). Wszystkie informacje związane z naborem można znaleźć na stronie liceum

W tegorocznym rankingu liceów i techników przygotowanym przez Fundację „Perspektywy” Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Wrocławskiej znalazło się na 18 miejsce w Polsce i drugim na Dolnym Śląsku. Nasza szkoła jest także w krajowej czołówce Rankingu Maturalnego, w którym oceniane są m.in. wyniki egzaminów dojrzałości z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych. Na Dolnym Śląsku uczniowie ALO nie mieli sobie równych.

kampania_pwr_2024_banerdotekstu750x100.jpg