TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 18.03.2019 Kategoria: aktualności ogólne, popularyzacja nauki
Badania lekkości gliceryny i pierścieni Newtona to tylko część doświadczeń, które musieli przeprowadzić uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego w Jeleniej Górze podczas poniedziałkowej wizyty na Politechnice Wrocławskiej
Zajęcia odbyły się na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki w ramach stałej współpracy uczelni ze szkołami średnimi. Koordynatorką projektu jest prof. Jadwiga Sołoducho, a w jego trakcie pracownicy uczelni prowadzą kursy wspomagające nauczanie przedmiotów ścisłych w szkołach z terenu Dolnego Śląska. Zajęcia realizowane są cyklicznie w okresie roku szkolnego.
W poniedziałek naszą uczelnię odwiedziła grupa blisko 50 uczniów, którzy podzieleni na grupy zwiedzali kampus, mieli spotkanie z pracownikami Działu Rekrutacji oraz przeprowadzali doświadczenia w laboratoriach podstaw fizyki.
Głównym tematem zajęć prowadzonych przez doc. dr inż. Annę Hajdusianek z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki było badanie lepkości gliceryny. W trakcie ćwiczeń uczniowie musieli m.in. zmierzyć czas opadania próbki gliceryny w wodzie i zbadać, czy rzeczywiście zależy on od jej masy. Inna grupa badała tymczasem zjawisko optyczne polegające na powstawaniu prążków interferencyjnych w kształcie pierścieni (tzw. pierścienie Newtona).
– Dla naszych uczniów wizyta na Politechnice to duża atrakcja. Prowadzone na uczelni zajęcia stanowią dla nich uzupełnienie programu szkolnego, ale pozwalają też na przeprowadzenie doświadczeń, z którymi nie mieli wcześniej do czynienia. Wszyscy chodzą do klasy o profilu matematyczno-fizycznym i po maturze planują rozpoczęcie studiów. Niektórzy myślą o wyjeździe na zagraniczne uczelnie, ale wielu wybiera się na Politechnikę Wrocławską – mówi Lechosław Trębicki, nauczyciel fizyki w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Jeleniej Górze.
Projekt współpracy naszej uczelni ze szkołami średnimi realizowany jest już od blisko sześciu lat. Jeden z jego najważniejszych celów to zwiększenie zainteresowania uczniów naukami ścisłymi oraz studiami na Politechnice Wrocławskiej.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »