TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Łatwiejsza droga po europejskie projekty

Zdjęcie grupowe osób pracujących w biurze

Na uczelni działa już Biuro Wsparcia Projektów Europejskich. Nowa jednostka pomoże naszym naukowcom w aplikowaniu o granty z programów unijnych, a także będzie ich wspierać merytorycznie i organizacyjnie.

Pomysł stworzenia na Politechnice Wrocławskiej biura skupiającego się na wspieraniu osób aplikujących o projekty europejskie przedstawiła już w lipcu 2023 r. prof. Katarzyna Chojnacka, pełnomocniczka rektora ds. współpracy europejskiej.

W trakcie kolejnych, wewnętrznych spotkań widoczne było zainteresowanie naszych naukowców udziałem w takich zespołach. W efekcie rektor uczelni, prof. Arkadiusz Wójs zdecydował o powołaniu od kwietnia 2024 r. Biura Wsparcia Projektów Europejskich.

Grafika ilustracyjna

Kompleksowa pomoc

W biurze zatrudnione są obecnie trzy osoby: dr inż. Magdalena Ćwikowska, Monika Betlej oraz Iwona Grzegorczyk. Wszystkie mają duże i udokumentowane doświadczenie w pracy z międzynarodowymi projektami.

Zdjęcie Magdaleny Ćwikowskiej

– Naszym celem jest zapewnienie kompleksowego wsparcia naszym naukowcom i nie chodzi tylko o aspekty formalne, ale także o kwestie merytoryczne i organizacyjne – mówi dr Magdalena Ćwikowska. – Te potrzeby widać było szczególnie w trakcie pracy nad wnioskami do programu Horyzont Europa – dodaje.

Nowe biuro będzie także prowadzić działania, które mają podnieść świadomość naukowców PWr na temat możliwych form finansowania ich badań, a co za tym idzie przyczynić się wzmocnienia międzynarodowej pozycji uczelni.

– Potencjał naszych badaczy jest ogromny, widzimy to codziennie, ale dostrzegamy także ich obawy, że te duże europejskie projekty nie są dla nich. A to nieprawda – wyjaśnia dr Magdalena Ćwikowska. – Biuro powstało także po to, by zmienić to myślenie i pomóc im, by nie mieli poczucia, że są w tym wszystkim sami – podkreśla.

Indywidualne podejście

Zakres działania jednostki jest szeroki i obejmuje różnorodne formy wsparcia w procesie ubiegania się o fundusze europejskie. – Do naszych głównych działań należeć będzie udzielanie informacji o możliwościach finansowania, konsultacje dotyczące wyboru odpowiedniego programu, organizacja szkoleń i warsztatów, pomoc na różnych etapach konkursu, a także wsparcie w poszukiwaniu partnerów do konsorcjum i budowanie sieci networkingowych – wylicza Monika Betlej. – Nastawiamy się też na promowanie interdyscyplinarności i współpracy międzynarodowej, co jest kluczowe w kontekście skomplikowanych projektów europejskich.

Wsparcie w biurze otrzymają wszystkie osoby zainteresowane aplikowaniem o fundusze europejskie, niezależnie od posiadanego doświadczenia w prowadzeniu projektów. – Do każdego naukowca i projektu podejdziemy indywidualnie, aby jak najlepiej dostosować wsparcie – zapewnia dr Ćwikowska.

Obecnie priorytetem dla osób pracujących w biurze będzie program Horyzont Europa. Z czasem zakres pracy zostanie jednak rozszerzony o inne programy finansowane przez Komisję Europejską.

Intensywny czas

Zdjęcie Moniki Betlej

Cały czas trwa proces rozwoju biura. Do składu jednostki dołączą wkrótce kolejne osoby. Obecnie prowadzona jest rekrutacja na stanowiska Grant Writera i Research Project Managera. Do tego dochodzą spotkania informacyjne, które odbędą się na wszystkich wydziałach. – Pomoże to nam lepiej poznać potrzeby naukowców oraz bariery, które ograniczają ich w działaniach związanych z aplikowaniem o środki europejskie – wyjaśnia dr Magdalena Ćwikowska.

Każde spotkanie będzie poświęcone jednemu modułowi. W pierwszym, poświęconym ofercie programów unijnych, celem będzie zbudowanie świadomości wśród naukowców o ofercie konkursowej i możliwościach pozyskania finansowania.

Drugi moduł będzie warsztatowy. – Przeprowadzimy analizę dostępnych konkursów, nauczymy, jak poprawnie czytać tzw. dokumenty Work Programme, omówimy poszczególne struktury wniosku projektowego oraz wskażemy kluczowe fragmenty do  jego  rozpatrzenia – mówi Monika Betlej. Ponadto zorganizowane zostaną także szkolenia z obsługi portalu Funding&Tenders Opportunities i składania wniosków w systemie Komisji Europejskiej.

Ostatni moduł to warsztaty z technik pisania wniosków oraz zwiększenie kompetencji naukowców w analizie i prezentacji danych naukowych. – Tutaj skupimy się na prawidłowym opisie celów, zgodnie z metodą SMART, różnicy między Outcomes a Impact, analizie badań z perspektywy gender oraz metodzie FAIR w zarządzaniu danymi naukowymi – opowiada Monika Betlej.

Być liderem w Polsce

– Nasze działania to część strategii, która ma sprawić, że Politechnika Wrocławska stanie się liderem w pozyskiwaniu środków europejskich w Polsce, w tym prestiżowych grantów ERC – mówi prof. Katarzyna Chojnacka, pełnomocniczka rektora ds. współpracy europejskiej. – Wierzymy, że dzięki wsparciu biura potencjał naukowy naszych badaczy zostanie właściwie wykorzystany. A następnie przekształcony w sukcesywnie pozyskiwane finansowanie na ich projekty badawcze.

Zdjęcie ilustracyjne

Warto pamiętać, że aby dobrze napisać wniosek o grant europejski, trzeba go zacząć przygotowywać z odpowiednim wyprzedzeniem. –  Dlatego zachęcamy, aby kontaktować się z nami jak najszybciej – mówi Monika Betlej. –  Nawet w momencie prowadzenia wstępnych rozmów z partnerami odnośnie wspólnego projektu lub gdy tylko ma się pomysł, ale nie posiada się jeszcze zdefiniowanego programu ani partnerów konsorcjum. Czas ma ogromne znaczenie!

Więcej informacji na stronie biura (w trakcie opracowywania).

newsletter


Biuro Wsparcia Projektów Europejskich mieści się w pokoju 164 w budynku A-1. Pracują w nim:

Zdjęcie Magdaleny ĆwikowskiejDr inż. Magdalena Ćwikowska 

(tel. 71 340 7536)

Doktor nauk chemicznych, absolwentka Wydziału Chemii na  Uniwersytecie Wrocławskim i Wydziału Chemicznego na Politechnice Wrocławskiej. Odbyła staż naukowy na Universite Grenoble Alpes.

Posiada wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu projektami. Pracuje  jako ekspertka oceniająca projekty unijne.  Jest certyfikowanym Project Managerem w metodykach PRINCE2PM oraz AgilePM.

Zdjęcie Moniki Betlej

Monika Betlej

(tel. 71 320-22-89)

Przez wiele lat zarządzała międzynarodowymi projektami edukacyjnymi w Polsce oraz projektami modernizacyjno-remontowymi za granicą.

Posiada doświadczenie w przygotowywaniu dokumentacji aplikacyjnej. Uzyskała certyfikat PRINCE2PM.



Zdjęcie Iwony Grzegorczyk

Iwona Grzegorczyk

Ma wieloletnie doświadczenie w przygotowywaniu dokumentacji aplikacyjnej, zwłaszcza od strony administracyjno-finansowej oraz w rozliczaniu projektów unijnych pod kątem finansowym i rzeczowym.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję