TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Kwietniowe wykłady i spotkania u seniorów

Data: 29.04.2025 Kategoria: seniorzy

Zdjęcie grupy ludzi przy stole

Znawcy architektury i wybitne, nietuzinkowe artystki i badaczki gościły w kwietniu w politechnicznym Klubie Seniora. 

W czwartek, 3 kwietnia, wykład o sztuce czarnej Afryki wygłosił prof. Ernest Niemczyk, emerytowany nauczyciel akademicki Wydziału Architektury. Mentor wielu pokoleń architektów, badacz i znawca architektury starożytnej zaprezentował przykłady tradycyjnej rzeźby oraz architektury, czyli wiejskich chat z trzciny i gliny namułowej, zdobionych misterną, geometryczną ornamentacją z kredy i błota. Opowiadał też o zachowanych zwyczajach, niezwykle kolorowych afrykańskich strojach i biżuterii.

Z kolei 10 kwietnia prof. Joanna Rymaszewska z Wydziału Medycznego, specjalistka w dziedzinie neuronauki  klinicznej i terapii zaburzeń psychicznych, prezentowała oblicza depresji, jej objawy, stosowane farmaceutyki, metody terapii oraz sposoby radzenia sobie w walce z deficytami funkcji poznawczych. Zachęcała też to prowadzenia zdrowego stylu życia, aktywności fizycznej i umysłowej.

W ramach Galerii Sztuki, 11 kwietnia, miał miejsce wernisaż wystawy utalentowanej malarki i tkaczki Marii Gostylli-Pachuckiej. Ta jedna z najbardziej znanych mieszkanek Puszczykowa, absolwentka szkoły muzycznej II stopnia i Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W Klubie Seniora gościła już po raz dziewiąty prezentując swoje prace (gobeliny i akwarele). Tegorocznym tematem wystawy były słoneczniki. Wspominała też o przełomie w swojej karierze, tj. podróży do jaskiń Lascaux. Jej efektem było stworzenie cyklu 30 gobelinów inspirowanych prehistorycznymi malowidłami, które przyniosły artystce uznanie i zaowocowały licznymi nagrodami i wyróżnieniami.

Zdjęcie osoby grającej na pianinie

Na koniec spotkania artystka zaprezentowała swoje umiejętności muzyczne i zagrała fragment swojego ulubionego utworu, tj. Wiosennego Walca Fryderyka Chopina.

Kolejnym inspirującym wydarzeniem było spotkanie autorskie z Ireną Gaweł. Chemiczka z wykształcenia, jedyna w Polsce specjalistka od asfaltu oraz wieloletnia (emerytowana) dydaktyczka i badaczka. Od ponad 10 lat publikuje swoje utwory literackie w antologiach twórczości seniorów oraz samodzielnych tomikach poezji. W ramach Salonika Literackiego 15 kwietnia zaprezentowała swoje najnowsze fraszki oraz definicyjki, jak np. „Rozrzutny – ten, któremu wypadają pieniądze z kieszeni”.

O wiosennej podróży do Hiszpanii opowiadał 24 kwietnia dr Krzysztof Dackiewicz-Skowroński, architekt, znawca sztuki i emerytowany pracownik Muzeum Politechniki Wrocławskiej. W swojej prezentacji skupił się na detalach architektonicznych reprezentacyjnych budynków Madrytu i Toledo. Przybliżył słuchaczom najpopularniejszą ulicę stolicy Hiszpanii – Gran Via – serce miasta, gdzie wzrok przykuwa każda kamienica. 

Nasi seniorzy mieli też okazję do tradycyjnego wtorkowego śpiewania. Tym razem tematem spotkania były ballady, m.in. Bułata Okudżawy. Odwiedzili także Muzeum Poczty i Telekomunikacji.  

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję