TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Kubek dla Wykładowcy 2022: zwyciężył prof. Grzegorz Świrniak

kubek_plaskie.jpg

Naukowiec z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów zdobył najwięcej studenckich głosów w plebiscycie prowadzonym przez Akademickie Radio Luz. Wśród piątki laureatów, na drugiej pozycji, znalazła się także dr Anna Brdulak z Wydziału Zarządzania.

O zwycięstwo w konkursie walczyło dziesięcioro dydaktyków z sześciu wrocławskich uczelni. Po podliczeniu głosów zwycięzcą okazał się dr hab. Grzegorz Świrniak, prof. uczelni z W12. Oprócz zaszczytnego tytułu otrzyma również okolicznościowy kubek Akademickiego Radia Luz. Podobnie jak pozostała czwórka laureatów: dr hab. inż. Tomasz Malczyk z Uniwersytetu Przyrodniczego, dr Anna Brdulak z Politechniki Wrocławskiej, dr Paweł Migdał z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Jarosław Sowizdraniuk z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich. Wszyscy będą także gośćmi na antenie radia.

Prof. Grzegorz Świrniak o swojej wygranej:

Muszę się dopiero oswoić z tą myślą. Czuję się zaszczycony i wzruszony, ponieważ docenili mnie studenci, dla których podejmuję codzienny trud pracy.

Gdy dowiedziałem się konkursie, zapytałem moich studentów o powody nominacji. Jeden z nich odpowiedział „za życzliwość”, a drugi dodał: „ponieważ pana wykłady są jak konferencje naukowe”. Cieszę się ogromnie, że umiem być dla nich zarówno człowiekiem, jak też i profesjonalistą. A przynajmniej bardzo się staram.

Prof. Grzegorz Świrniak o tym, jak być dobrym wykładowcą:

Rolę wykładowcy we współczesnej uczelni należy rozumieć bardzo szeroko, ponieważ składają się na nią takie pojęcia jak sposób komunikacji, rzetelność w przekazywaniu wiedzy, umiejętność nadawania sensu i znaczenia często abstrakcyjnym pojęciom. Do tego dochodzi refleksyjność, kreatywność i pewnie jeszcze wiele innych rzeczy.

Cechy dobrego wykładowcy najlepiej ilustruje wypowiedź prof. Kazimierza Twardowskiego, mistrza polskich humanistów, który nagrodzony przez swoich uczniów medalem „Discipulorum amor et pietas” (uczniów miłość i wdzięczne przywiązanie) powiedział ze wzruszeniem: „starałem się niestrudzenie tchnąć w Wasze dusze to, co jest najlepszą cząstką mojej duszy własnej – szczere ukochanie pracy, gorące umiłowanie prawdy i usilne dążenie do sprawiedliwości”.

newsletter

Kim są nasi laureaci?

Grzegorz ŚwirniakDr hab. Grzegorz Świrniak, prof. uczelni pracuje w Katedrze Metrologii Elektronicznej i Fotonicznej na Wydziale Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów. Jest absolwentem dawnego Wydziału Elektroniki. A jego zainteresowania naukowe obejmują wykorzystanie promieniowania rozproszonego w nieinwazyjnej charakterystyce in situ cech fizycznych światłowodów i włókien wzmacniających. Bada też problematykę zagadnienia odwrotnego w rozpraszaniu promieniowania optycznego oraz zajmuje się modelowaniem matematycznym, fizycznym i metrologicznym pól świetlnych.

Jest autorem lub współautorstwem 25 publikacji naukowych o zasięgu międzynarodowym, w tym 6 prestiżowych z listy JCR i 21 indeksowanych w bazie Web of Science. Działalność dydaktyczna obejmuje takie wykłady jak „Wprowadzenie do fotoniki”, „Optoelectronics”, „Czujniki i przetworniki”, „Oprogramowanie mikrokontrolerów”. W 2017 roku otrzymał nagrodę Rektora Politechniki Wrocławskiej w uznaniu wyróżniającego wkładu w działalność uczelni.

Anna BrdulakDr Anna Brdulak od 2019 roku pracuje w Katedrze Systemów Zarządzania i Rozwoju Organizacji na Wydziale Zarządzania Politechniki Wrocławskiej. Jest absolwentką Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Stopień doktora otrzymała na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu za „Strategię jednostek samorządu lokalnego w świetle koncepcji zrównoważonego rozwoju”.

Jej zainteresowania naukowe obejmują strategie zrównoważonego rozwoju oraz zarządzanie inteligentnymi miastami (w tym technologie Internetu Rzeczy) oraz ludźmi w organizacji.

Plebiscyt po raz 10.

W konkursie organizowanym przez naszą rozgłośnię już po raz dziesiąty mogli brać udział wykładowcy ze wszystkich uczelni we Wrocławiu, jednak nie mogli być to pracownicy sprawujący funkcje zarządzające oraz zwycięzcy poprzednich edycji. W poprzednich latach takie wyróżnienie otrzymali m.in. prof. Jan Miodek z UWr oraz naukowcy Politechniki Wrocławskiej: prof. Jacek Cichoń, dr hab. Adam Sieradzki, dr Jerzy Kotowski czy arch. Janusz Bułat.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję