TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Kształcimy specjalistów nanoinżynierii chemicznej w programie Erasmus Mundus. Za nami egzaminy dyplomowe w Marsylii

Politechnika Wrocławska od kilku lat uczestniczy w programie Erasmus Mundus Joint Master Degree. Wspólnie z uczelniami z Marsylii i Rzymu kształcimy specjalistów w dziedzinie Chemical NanoEngineering (CNE). Kolejni absolwenci właśnie ukończyli czterosemestralne studia magisterskie.

Erasmus Mundus Joint Master Degree Chemical NanoEngineering (CNE) to międzynarodowe studia magisterskie, które zapewniają szerokie interdyscyplinarne kształcenie w prężnie rozwijającej się dziedzinie nanoinżynierii i nanotechnologii. Politechnika Wrocławska uczestniczy w programie od 2018 roku. Nauka odbywa się w konsorcjum trzech uczelni, które tworzą Uniwersytet Aix-Marseille we Francji, Politechnika Wrocławska i Uniwersytet Roma Tor Vergata we Włoszech.

Uczestnicy programu Erasmus Mundus Joint Master Degree Chemical NanoEngineering

– Uczestnicy naszego programu zyskują szerokie kompetencje w pracy z obiektami i układami o skali nano, zarówno eksperymentalne w syntezie i charakteryzacji fizykochemicznej, jak i teoretyczne i numeryczne niezbędne w ich projektowaniu – wyjaśnia prof. Szczepan Roszak, który jest koordynatorem na Wydziale Chemicznym kończącej się w przyszłym roku edycji programu.

– Tradycyjne kursy z zakresu nauki o materiałach zostały opracowane tak, żeby studenci rozumieli, w jaki sposób właściwości materiałów w skali makro są determinowane właściwościami pojedynczych cząsteczek bądź ich zespołów – dodaje profesor.

Trzy pierwsze semestry są wspólne dla wszystkich studentów, którzy spędzają po jednym semestrze w Marsylii, we Wrocławiu i w Rzymie, a ostatni semestr studiów jest przeznaczony na realizację pracy magisterskiej w jednej z uczelni partnerskich bądź instytucji stowarzyszonej. 

newsletter-promo.png

Egzamin dyplomowy w Marsylii

– Dyplomanci mają możliwość pracy nad własnym projektem w wielonarodowym i multidyscyplinarnym środowisku naukowym bądź przemysłowym. Ukoronowaniem pracy jest publiczna prezentacja pracy magisterskiej i egzamin dyplomowy w Marsylii przed komisją oraz młodszymi i starszymi (już absolwentami) uczestnikami programu – wyjaśnia prof. Szczepan Roszak, który we wrześniu uczestniczył w takim egzaminie na Uniwersytecie Aix-Marseille we Francji. 

Egazminy na Uniwersytecie Aix-Marseille

Swoje prace dyplomowe z zakresu nanoinżynierii chemicznej zaprezentowały 22 osoby z 17 krajów, które ukończyły dwuletni cykl nauki (rozpoczęty w 2019 roku). W komisji dyplomowej Wydział Chemiczny reprezentowali: prof. Szczepan Roszak, dr hab. inż. Piotr Rutkowski, prof. uczelni oraz dr inż. Elżbieta Zienkiewicz. Studenci przystępujący do egzaminu dyplomowego mogli cieszyć się z uzyskania tytułu magistra inżyniera, a następnie świętować z koleżankami i kolegami odbiór certyfikatów potwierdzających ukończenie studiów wspólnych.

– Absolwenci docenili ogromne zaangażowanie wszystkich partnerów, koordynatorów i nauczycieli w przygotowanie i prowadzenie kształcenia w trudnym czasie pandemii. Podkreślali też, że ogromną zaletą uczestnictwa w programie jest możliwość poznawania innych krajów i kultur, ale też różnych sposobów nauczania na poszczególnych uczelniach – mówi dr Elżbieta Zienkiewicz.

Z zadowoleniem dodaje, że absolwenci programu są dobrze oceniani i większość z nich już realizuje swoje prace doktorskie głównie w Europie, ale także w USA.

 Chemical Nano-Engineering

Nowi studenci już się poznają

Na Uniwersytecie Aix-Marseille we Francji zorganizowano też dni wstępne dla studentów czwartego naboru programu. Mieli oni okazję nie tylko spotkać swoich nowych kolegów, ale też przedstawicieli trzech partnerskich uczelni (w tym z Politechniki Wrocławskiej) i absolwentów.

– Łącząc egzaminy dyplomowe z dniami wstępnymi kolejnych roczników, koordynatorzy projektu dbają o budowanie wspólnoty alumnów i studentów, którzy stają się ambasadorami nie tylko programu, ale także uczelni partnerskich, w tym Politechniki Wrocławskiej – podkreśla prof. Piotr Rutkowski, który jest koordynatorem nowej, rozpoczynającej się właśnie edycji programu.

 Chemical Nano-Engineering

Kolejna rekrutacja do programu CNE Master 2022-2024 startuje 1 listopada 2021 roku, a zakończy 14 lutego 2022 roku.  
Więcej szczegółów o Chemical Nano-Engineering na stronie internetowej projektu.

oprac. ISZ

 erasmus_mundus_logo2a.jpg

Erasmus Mundus

erasmus_mundus_logo.jpg

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję