TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Kosmiczna współpraca na Wydziale Inżynierii Środowiska

Prowadzenie wspólnych prac badawczych w zakresie wykorzystania mikroorganizmów ekstremofilnych z terenów wulkanicznych – to główne cel umowy o współpracy zawartej przez Wydział Inżynierii Środowiska i firmę Extremo Technologies.

Porozumienie w tej sprawie podpisali dr hab. inż. Bartosz Kaźmierczak, prof. uczelni, dziekan W7 oraz Wiktoria Dziaduła, prezeska zarządu firmy. Koordynatorką współpracy ze strony wydziału została dr inż. Weronika Urbańska z Katedry Inżynierii Ochrony Środowiska.

Podpisanie umowy - zdjęcieExtremo Technologies to firma zajmująca się badaniem mikroorganizmów ekstremofilnych, takich jak mikroglony wulkaniczne, bakterie czy grzyby, które mogą być wykorzystywane m.in. do pozyskiwania minerałów z regolitu księżycowego i marsjańskiego, a także do produkcji tlenu, czy też w medycynie. W przyszłości tego typu rozwiązania mogą być kluczowe dla eksploracji i prowadzenia badań Księżyca czy Marsa, a także wspierać systemy podtrzymywania życia, w tym wytwarzanie dodatkowego tlenu, czyszczenia i nawilżania powietrza w trakcie długich misji kosmicznych lub w planowanych bazach kosmicznych.

– Współpraca z biznesem to dla nas jedna z kluczowych spraw, bo dzięki temu możemy powstające na naszym wydziale technologie dla środowiska i społeczeństwa wcielać w życie. Tym razem efekty tych starań mogą dotrzeć daleko poza naszą planetę – mówi prof. Bartosz Kaźmierczak.

Firma Extremo Technologies może się już pochwalić pierwszymi sukcesami swojej pracy. Na początku  października podpisała umowę inkubacyjną z Centrum Inkubacji Biznesowej Europejskiej Agencji Kosmicznej w Polsce, a miesiąc później jej projekt o nazwie „AirO2 – ExtremoAlgae” znalazł się na wstępnej liście polskich eksperymentów badawczych, które mogą zostać przeprowadzone na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) oraz są finalistami prestiżowego konkursu ‘’Humans in Space’’ koordynowanego przez firmę Boryung, Axiom Space i Aurelia Institute, a swój pomysł prezentowały w październiku na jednaj z najbardziej znanych konferencji kosmicznej ASCEND w Las Vegas (USA).

Ewentualny udział w misji na ISS pozwoli m.in. zbadać nie tylko to, czy mikroglony będą wytwarzały tlen, lecz także sprawdzić, jak te organizmy zachowają się w przestrzeni kosmicznej. Na potrzeby eksperymentu przygotowane zostaną dwa identyczne zestawy mikroglonów. Jeden z nich zostanie wysłany na ISS, a drugi trafi na obserwację do laboratorium PWr. Jednym z elementów badań będzie porównanie obu próbek po zakończeniu misji.

Przedstawicielki firmy Extremo Technologies i W7 - zdjęcie– Umowa przyniesie wiele korzyści zarówno nam, jak i wydziałowi. Dzięki PWr mamy do dyspozycji bardzo dobrze wyposażone laboratoria oraz kadrę naukową, natomiast z naszej strony oferujemy wsparcie biznesowo-naukowe oraz sprzętowe, co na pewno przysłuży się studentom czy doktorantom, na czym nam bardzo zależy – podkreśla Wiktoria Dziaduła. – Tematy kosmiczne, które obecnie są na topie, z racji planowanych misji kosmicznych na Księżyc czy Marsa, będą w najbliższych latach jednymi z ważniejszych. W związku z tym kształcenie kadry w tematyce kosmicznej, ze szczególnym uwzględnieniem inżynierii środowiska i konstruowaniem innowacyjnych systemów w obiegu zamkniętym do podtrzymywania życia, pozwoli nie tylko zachęcić studentów i naukowców do tej tematyki, ale również na zauważenie naszego kraju w tematach biotechnologicznych na arenie międzynarodowej – dodaje.

Umowa została podpisana na czas nieokreślony, a firma ma nadzieję wspierać wydział w dalszych działaniach w kierunku badań na esktremofilach w sektorze kosmicznym oraz ochronie środowiska. Ponadto planowane są kolejne projekty, w tym eksploracja terenów ekstremalnych w Polsce (m.in. na terenie Dolnego Śląska) i za granicą, w kierunku poszukiwania unikatowych mikroorganizmów.

– Dodatkowo w ramach naszej firmy powstała inicjatywa Extremo Education, z bardzo określonym programem mentoringowym dla młodzieży i studentów, aby rozwijać współpracę na linii nauka-biznes między pokoleniami i z innowacyjnymi tematami sektora kosmicznego. Chcemy wyszkolić kadrę do współpracy pomiędzy nauką i biznesem, w szczególności w tematach badawczo-rozwojowych wysokiego ryzyka – wyjaśnia Ewa Borowska, założycielka i CTO w Extremo Technologies. – W tym kierunku prowadzone są również rozmowy z Wydziałem Zarządzania PWr, gdzie właśnie rusza projekt CBL – challenge based learning, w ramach specjalności Zarządzanie zmianą na II stopniu studiów, w którym będziemy mieli przyjemność wziąć udział jako mentorzy – dodaje.

newsletter_2023_14.jpg

mic

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję