TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Konstruktorki przyszłości z W7

Wioletta Walczak i Magda Wawrzyniak - zdjęcie

Prace dyplomowe Wioletty Walczak i Magdy Wawrzyniak zwyciężyły w konkursie „Constructor Temporis Futuri” organizowanym wspólnie przez Dolnośląską Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa i Wydział Inżynierii Środowiska.

Konkurs skierowany był do dyplomantów W7, którzy w poprzednim roku akademickim obronili pracę magisterską podejmującą problematykę z zakresu szeroko pojętej inżynierii środowiska, w dziedzinach objętych uprawnieniami budowlanymi w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych.

W tym roku jury przyznało dwie pierwsze nagrody. Otrzymały je:

  • Wioletta Walczak za pracę „Analiza i ocena pracy gruntowej pompy ciepła w budynku jednorodzinnym” napisaną pod kierunkiem dr. inż. Grzegorza Bartnickiego,
  • Magda Wawrzyniak za pracę „Modelowanie intensywnych opadów deszczu w zlewni miejskiej”, napisaną pod kierunkiem dr. inż. Marcina Wdowikowskiego.

W uzasadnieniu przedstawiciele komisji konkursowej podkreślili, że obie prace mają bardzo rozbudowaną część badawczą i osiągnęły bardzo dobry poziom naukowy. Z kolei uzyskane wnioski mają duże znaczenie dla branżowych prac projektowych i eksploatacyjnych.

Jak zwiększyć efektywność pompa ciepła?

Wioletta Walczak - zdjęcieWioletta Walczak ukończyła kierunek inżynieria środowiska ze specjalnością Klimatyzacja, Ogrzewnictwo i Instalacje Sanitarne (studia magisterskie niestacjonarne).

Napisana przez nią praca „Analiza i ocena pracy gruntowej pompy ciepła w budynku jednorodzinnym” dotyczyła możliwości optymalizacji pracy tego typu urządzeń w cel zwiększenie energooszczędności budynków. Część badawcza pracy obejmowała projekt oraz budowę stanowiska pomiarowego, które umożliwiło prowadzenie blisko rocznych pomiarów pracy instalacji gruntowej pompy ciepła. W trakcie badań nasza absolwentka zebrała dane dotyczące parametrów pracy instalacji c.o., przygotowania c.w.u. oraz mierzono zużycie energii elektrycznej na potrzeby pracy tych instalacji.

– Od ponad dwóch lat jestem zawodowo związana z pompami ciepła, w czasie powstawania pracy magisterskiej pracowałam w firmie wykonawczej, która umożliwiła mi budowę stanowiska pomiarowego na jednej z zakończonych inwestycji. Ponadto od zawsze był mi bliski temat OZE oraz energooszczędności, zatem możliwość stworzenia stanowiska pomiarowego, regularnego zbierania pomiarów, a następnie analizy rzeczywistych danych wydawało mi się świetnym tematem na pracę magisterską o charakterze badawczym – mówi Wioletta Walczak.

Wynikiem prowadzonych badań jest szczegółowa analiza parametrów pracy gruntowej pompy ciepła oraz zaprezentowanie jej rzeczywistych sprawności w poszczególnych miesiącach prowadzenia pomiarów. Efektem pracy jest przedstawienie zaleceń, których wdrożenie pozwoli na poprawę sprawności instalacji z gruntowymi pompami ciepła w budynkach jednorodzinnych w rejonie Wrocławia. Część z tych zaleceń pozostaje uniwersalna i odnajduje zastosowanie we wszystkich instalacjach z pompami ciepła.

Laureatka przyznaje, że największym wyzwaniem w przygotowaniu pracy były ograniczenia czasowe, ponieważ na Wydziale Inżynierii Środowiska temat pracy magisterskiej wybiera się przed ostatnim semestrem studiów.

– Bez wcześniejszego zainteresowania tematem, na samym początku studiów magisterskich, nie byłoby możliwe zbudowanie stanowiska pomiarowego (sam czas oczekiwania na ciepłomierze wynosił np. ponad dwa miesiące), ani prowadzenia pomiarów na tyle długo (prawie rok, ale przede wszystkim przez cały sezon grzewczy), aby móc wyciągać z nich jakiekolwiek wnioski czy przedstawiać rekomendacje odnośnie poprawy pracy urządzenia – wyjaśnia Wioletta Walczak. – Z pewnością warto było poświęcić więcej czasu i wysiłku w przygotowanie pracy magisterskiej, podczas której wiele się nauczyłam oraz która pozytywnie przełożyła się na moje dalsze losy zawodowe – dodaje.

newsletter

Model opadów deszczu pomoże w projektowaniu kanalizacji

Magda Wawrzyniak - zdjęcieMagda Wawrzyniak jest absolwentką kierunku inżynieria środowiska ze specjalizacją zaopatrzenie w wodę, usuwanie ścieków i zagospodarowanie odpadów (ZWUŚ), a jej praca magisterska dotyczyła modelowania opadów deszczu w Szczecinie.

– Obecnie jest wiele znanych modeli opadowych choćby np. dla Wrocławia, jednak Szczecina nikt wcześniej pod tym kątem nie analizował. Moja praca polegała na zbadaniu i przeanalizowaniu natężenia opadów deszczu w odpowiednich częstościach na przestrzeni 30 lat – mówi laureatka. – Pomysł na zajęcie się akurat tą kwestią, pojawił się przy wyborze tematu pracy magisterskiej. Jest on na pewno nieoczywisty i dość nietypowy. Na początku wydawał mi się także dość trudny, jednak z czasem okazał się niesamowicie ciekawy, a przede wszystkim praktyczny – dodaje.

W trakcie prowadzonych nadań nasza absolwentka sprawdziła m.in., do którego z obecnie znanych modeli opady ze Szczecina wpisują się najlepiej oraz podjęła próbę stworzenia trzech modeli fizykalnych, z których jeden wykazał się największą efektywność.

– Modelowanie opadów deszczu jest istotne m.in. przy projektowaniu i wymiarowaniu sieci oraz innych rozwiązań związanych z kanalizacją i odwodnieniem terenów np. zbiorników retencyjnych. Dodatkowo może zapobiec lokalnym podtopieniom. Podczas badań można również zauważyć wpływ postępujących zmian klimatu na środowisko – wyjaśnia Magda Wawrzyniak.

Zdaniem laureatki trudno wskazać, co było największym wyzwaniem w przygotowaniu prac, ponieważ w każdym momencie mogła liczyć na wsparcie promotora, dr. inż. Marcina Wdowikowskiego z Katedry Wodociągów i Kanalizacji.

– Każde zagadnienie było bardzo dobrze wytłumaczone i „przegadane”, dlatego opracowanie pracy sprawiało większą frajdę, a rozwiązywanie zagadnień sprawiało przyjemność, a nie trudność – podkreśla Magda Wawrzyniak.

Wyróżnienia wręczono podczas uroczystego rozdania dyplomów na Wydziale Inżynierii Środowiska.

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję