TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Konkurs Polytechnica Nova 2025 rozstrzygnięty. Oto zwycięzcy!

Data: 23.05.2025 Kategoria: działania społeczne, życie uczelni

Zdjęcie grupowe uczestników konkursu

Projekty „Rodzice do nauki!”, Odra Tech – Przystań Viadrusa oraz Tower of LIFE okazały się najlepsze w trzeciej edycji konkursu Polytechnica Nova. W tym roku jury zdecydowało także o przyznaniu dwóch wyróżnień.

Do konkursu Polytechnica Nova 2025 zgłoszono 30 projektów w trzech kategoriach. Ich autorami i autorkami były łącznie 93 osoby (55 pracowników i 38 doktorantów oraz studentów).

Zdjęcie rektora mówiącego do mikrofonu, przed nim siedzą na krzesłach słuchający go ludzie

– Polytechnica Nova to przestrzeń, którą oddajemy naszej społeczności, byście mieli wpływ na to, w którą stronę zmierzamy jako organizacja. Wy wiecie bardzo dobrze, czego nam jeszcze brakuje, czego potrzeba na uczelni, dlatego znowu wybieraliśmy między wieloma ciekawymi projektami – mówi prof. Arkadiusz Wójs, rektor PWr. – Podjęcie decyzji o tym, kto był najlepszy, było niezwykle trudne, bo większość z tych pomysłów chcielibyśmy wprowadzić na uczelni. Wiem jednak, że dokonaliśmy najlepszego możliwego wyboru i szybko przekona się o tym cała nasza społeczność. Dziękuję wszystkim za udział i zaangażowanie oraz już teraz zapraszam do przygotowywania się do kolejnej edycji – dodał prof. Wójs.

Od tej edycji Polytechnicą Novą opiekuje się pion dr hab. inż. arch. Karoliny Jaklewicz, prof. uczelni, prorektorki ds. rozwoju i integracji wspólnoty.

Zdjęcie prorektorki mówiącej do mikrofonu, przed nią siedzą na krzesłach słuchający go ludzie

- Od początku jestem wielką fanką tego konkursu i bardzo dobrze widzieć, jak on wciąż się rozwija i ewoluuje. Wprowadziliśmy w tym roku kilka modyfikacji, jak np. nowy system zgłoszeń i cieszy mnie to, że one się sprawdziły - wyjaśnia prof. Karolina Jaklewicz. - Jednak najistotniejsza jest liczba i jakość Waszych pomysłów. I to, że zgłaszają je nie tylko studenci czy naukowcy, ale też osoby pracujące w administracji, które często mają największą wiedzę o Politechnice. Oczywiście doceniam wszystkie projekty, bo pokazują one, jak zależy nam na tym, by czas spędzony na uczelni był jeszcze lepszy. Dziękuję też wszystkim zaangażowanym w organizację konkursu, a szczególnie jego koordynatorkom: dr hab. inż. arch. Marcie Rusnak i dr inż. Katarzynie Gwóźdź

Zwycięzcami w swoich kategoriach zostały następujące projekty: Rodzice do nauki! (kat. Badania i potencjał naukowy, wyróżnienie: Nie taki patent straszny), Odra Tech – Przystań Viadrusa (kat. Kształcenie i popularyzacja nauki) oraz Tower of LIFE (kat. Społeczność i zrównoważony rozwój, wyróżnienie: Kropelk@PWr).  

Laureaci i wyróżnieni

Badania i potencjał naukowy

Zdjęcie zwyciężczyni konkursu stojącej obok osób prowadzących wydarzenie na tle czerwonej ścianki PWrRodzice do nauki!

Autorką programu wspierającego rodziców małych dzieci w powrocie do pracy naukowej jest dr inż. Magdalena Wojtas z Wydziału Chemicznego.

Zakłada on, że każdy rodzic powracający z urlopu macierzyńskiego/tacierzyńskiego otrzyma dodatkowy czas na rozwój w sferze naukowo-badawczej (obniżenie pensum) oraz fundusze na udział w konferencji/szkoleniu lub zakup materiałów/odczynników do swojej pracy.

Wyróżnienie

„Nie taki patent straszny” – Ewa Szczepankiewicz, Piotr Otręba, Elżbieta Biały, Anna Meissner, Katarzyna Paprzycka.

Kształcenie i popularyzacja nauki

Zdjęcie zwycięzców konkursu stojących obok osób prowadzących wydarzenie na tle czerwonej ścianki PWrOdra Tech – Przystań Viadrusa

Autorami projektu są: dr inż. Marcin Wdowikowski z Wydziału Inżynierii Środowiska oraz studenci Hubert Jamry, Wiktoria Adamczyk, Maria Szwałek, Magdalena Żabińska.

Ich pomysłem jest stworzenie stacji edukacyjno – hydrologicznej, która z jednej strony będzie informowała o aktualnym stanie jakościowym i ilościowym rzeki, z drugiej będzie źródłem wiedzy na temat wyzwań, zagrożeń i odpowiedzi na nie świata nauki. Dodatkowym elementem ma być łódź pomiarowa.

Przystań Viadrusa ma się znaleźć przy Bulwarze Politechniki Wrocławskiej im. Rektora Stanisława Kulczyńskiego.

Społeczność i zrównoważony rozwój

Zdjęcie Jarosława SowizdraniukaTower of LIFE

Projekt Jarosława Sowizdraniuka z Wydziału Medycznego zakłada stworzenie na terenie kampusu PWr uniwersalnych miejsc (wieżyczek) na zewnątrz budynków, gdzie będą umieszczone defibrylatory.

Obecnie znajdują się ona na portierniach, a w ten sposób staną się całodobowo dostępne zarówno dla społeczności PWr, jaki osób przebywających w pobliżu.

Wyróżnienie

Kropelk@PWr – Ilona Malinowska, Piotr Bródka.

newsletter

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję