Kolejni młodzi naukowcy dołączają do Academii Iuvenum

Data: 15.06.2022 Kategoria: życie uczelni

Academia Iuvenum - baner

Poznaliśmy nazwiska 24 badaczek i badaczy, którzy będą uczestniczyć w pracach Academii Iuvenum. Od października AI będzie więc po raz pierwszy działać w pełnym, 48-osobowym składzie.

Academię Iuvenum (AI) tworzą młodzi naukowcy Politechniki Wrocławskiej (co najmniej rok po doktoracie), którzy realizują z sukcesem projekty badawcze.

Czym jest Academia Iuvenum?

To elitarne grono, które sprawuje kadencję przez dwa lata. Jego zadaniem jest podejmowanie różnych inicjatyw na rzecz uczelni, tworzenie platformy służącej wymianie myśli naukowej, a także umożliwianie młodym naukowcom wyrażania opinii wewnątrz i na zewnątrz uczelni.

Gremium docelowo liczy 48 osób, ale pierwszy 24-osobowy skład powołano w ubiegłym roku i dopiero od października 2022 r. Academia Iuvenum zacznie działać w pełnym składzie.

W założeniu tego gremium leży bowiem wybieranie kolejnych 24 nowych reprezentantów każdego roku na kadencję trwającą 2 lata akademickie.

Kto może dołączyć do AI?

Członkami Akademii mogą zostać naukowcy, którzy uzyskali stopień doktora nie później niż rok przed rozpoczęciem kadencji, nie ukończyli 35. roku życia do dnia rozpoczęcia kadencji (w przypadku badaczek ten limit wieku jest zwiększany o rok za każde urodzone lub przysposobione dziecko) i mają znaczące osiągnięcia w reprezentowanej przez siebie dyscyplinie naukowej.
Członkowie AI mogą liczyć na szereg korzyści, które mają im ułatwić skupienie się na pracy naukowej, m.in. dodatkowe 50 proc. pensji adiunkta czy zredukowanie pensum dydaktycznego do poziomu 120 godzin.

Mogą też korzystać z programu specjalistycznych szkoleń oraz warsztatów z różnych zagadnień - m.in. skutecznego pozyskiwania grantów, wystąpień publicznych, kontaktów z mediami czy sztuką argumentowania.

Dzięki Academii Iuvenum nasza uczelnia chce wykształcić świetnych liderów na przyszłość, ale też uczynić pracę na PWr atrakcyjniejszą, a co za tym idzie – przekonać młodych naukowców do kontynuowania kariery zawodowej właśnie na Politechnice.

Z dotychczasowym składem AI można zapoznać się tutaj.

Poznajmy nowych członków Academii Iuvenum: