TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Klub Seniora: z wiosną coraz ciekawiej!

Data: 24.05.2023 Kategoria: seniorzy

wernisaz_plaskie.jpg

Przełom kwietnia i maja to ciąg interesujących wydarzeń i spotkań, które nasi seniorzy - sądząc po frekwencji - docenili w całej rozciągłości. Największym zainteresowaniem cieszył się wernisaż wystawy rękodzieł ormiańskch autorstwa Tani Sayegh, któremu towarzyszył okolicznościowy występ muzyczny.

Prelekcja prof. NiemczykaKwietniowe spotkanie zainaugurowane zostały w czwartek, 13 kwietnia, od znakomitej prezentacji multimedialnej prof. Ernesta Niemczyka „Miłość w cieniu architektury antycznej”. Jak zawsze w przypadku tego autora, można było podziwiać imponującą erudycję, gdy recytował pełne emocjonalnych uniesień utwory literackie starożytnych twórców, ilustrowane własnoręcznymi rysunkami fragmentów, specjalnie dobranymi pod miłosną aurę, budowli sprzed tysięcy lat.

W klimacie wierszy i miłosnych uniesień upłynęło kolejne spotkanie w klubowej „Galerii Sztuki”. Jego bohaterką, we wtorek, 18 kwietnia, była wyjątkowa wrocławska artystka Barbara Gulbinowicz. W naszym klubie od lat organizowane były wystawy jej obrazów, często też udostępniała niektóre swoje prace na okładki książkowe corocznych antologii twórczości literackiej, wydawanych przez uczelniane Koło Emerytów i Rencistów. Tym razem jednak artystka uraczyła uczestników spotkania spektaklem poezji śpiewanej własnego autorstwa i we własnym wykonaniu, przy akompaniamencie gitary.

W kolejny czwartek, 20 kwietnia, do klubu zawitał dr inż. Maciej Minch, jeden z najaktywniejszych konstruktorów budownictwa lądowego w Polsce, a prywatnie pasjonat markowych motocykli i obieżyświat, który zwiedził ponad 150 krajów. Z naszymi klubowiczami podzielił się wiedzą inżynierską na temat „Projektowania i realizacji budynku Afrykarium w Ogrodzie Zoologicznym we Wrocławiu”. Ujawnił przy tym kulisy tej fascynującej inwestycji.

barbara_gulbinowicz2.jpg27 kwietnia niezrównany - w swoich porywających muzycznych prezentacjach - prof. Piotr Drożdżewski dokończył swój wywód historyczny dotyczący pieśni wykładem „ Muzyka i słowo – spotkanie z pieśnią cz. II”. Zachęcił tym samym do zgłębienia uroków i wspaniałości tej dziedziny twórczości artystycznej, bogato ilustrując swą prezentację nie tylko sylwetkami kompozytorów, ale także odtwarzając fragmenty ich dzieł.

Seniorską aktywność w kwietniu tradycyjnie dopełniły spotkania brydżystów oraz zebranie Komisji Pomocy Koleżeńskiej.

W kolejnym miesiącu, po majówkowej przerwie, seniorskie aktywności zainaugurowało „wtorkowe śpiewanie”, które od stycznia prowadzi mgr Anna Poderska. Dwa dni później nastąpił ciąg dalszy „klimatów muzycznych”, tym razem za sprawą dr. hab. inż. Jana Kapały. Emerytowany wykładowca i naukowiec z Wydziału Chemicznego to nie tylko dydaktyk i badacz struktur chemicznych, ale także osoba o rozległych zainteresowaniach, talentach i pasjach artystycznych, które jako pianista kultywował od dziecka. Doskonale zorientowany w historii jazzu, wprowadził swoich gości w jego początki: od polowy XIX stulecia, gdy w Ameryce pojawili się pionierzy tego gatunku i wykształciły się nurty ragtime'u i bluesa.

wernisaz_5.jpgKulminacją spotkań w pierwszej połowie miesiąca było wydarzenie z 16 maja. Tego dnia na PWr pojawili się przedstawiciele diaspory ormiańskiej w Polsce. W ramach „Galerii Sztuki” w klubie miał miejsce wernisaż wystawy „Mikrodywany – rękodzieło ormiańskie”, autorstwa Tani Sayegh, żony prof. Marderosa Ara Sayegha z Wydziału Inżynierii Środowiska. Był to zatem powód, aby oprócz stałych bywalców, do naszego klubu przyszło kilkudziesięciu Ormian: znajomych rodziny i przyjaciół państwa Sayeghów. Przyjechał także konsul honorowy Republiki Armenii z Łodzi Rafał Choma.

Przy okazji uroczystego otwarcia wystawy wszyscy goście mieli okazję wysłuchać specjalnego wykładu syna państwa Sayeghów – Arama. Tytułowe „mikrodywany” – utkane przez Tanię Sayegh – i dziesiątki mikro kilimków, opasek czy różnych innych kompozycji z przebogatą ornamentyką odnoszą się do symboliki sztuki ormiańskiej.

Całość wzbogacił krótki koncert duetu GORAM, który tworzą, grając i śpiewając solo lub wspólnie, dwaj synowie państwa Sayeghów – George i Aram. Uroczystość w Klubie Seniora pokazała, jak żyjący w rozproszeniu, poza swoją ojczyzną, Ormianie potrafią kultywować wielowiekową narodową historię i zachęcić do zgłębiania uroków swojego dziedzictwa kulturalnego.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję