TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Klub Seniora: Różne takie światłowody

Data: 26.04.2018 Kategoria: seniorzy

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Wernisaż wystawy, prezentacja książki oraz wspomnienia z okresu II wojny światowej i wykład o światłowodach - kwiecień w Klubie Seniora Politechniki Wrocławskiej obfitował w różnorodne tematycznie spotkania

W pierwszy czwartek miesiąca klub odwiedziła mgr inż. Cecylia Biegańska, działaczka międzyuczelnianej Fundacji Pro Homine. Pani Cecylia podzieliła się z senioralną społecznością wspomnieniami z okresu II wojny światowej, którą wraz z rodziną spędziła na Kielecczyźnie. Głównym tematem prelekcji, ilustrowanej archiwalnymi zdjęciami, była praca placówki wywiadu wojskowego ZWZ-AK w Daleszycach (Okręg Radomsko-Kielecki), gdzie rodzice i starsze rodzeństwo Cecylii Biegańskiej czynnie angażowali się w działalność konspiracyjną. Przez całą wojnę raporty tej placówki trafiały do miejscowych struktur AK oraz przesyłane były do Londynu. Pod koniec 1944 r., gdy pojawiły się wojska Armii Czerwonej, rodzina pani Cecylii zmuszona była uciekać w inne rejony Polski, aby uniknąć aresztowania.

jurkiewicz2.jpgKilka dni później, 10 kwietnia, odbył się wernisaż wystawy pt. Kształt ciągłości, prezentującej prace prof. Zdzisława Jurkiewicza (1931-2012), absolwenta Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej z 1956 r. Po studiach Jurkiewicz nie zdecydował się pracować jako architekt-projektant. Zawodowo związał się z Katedrą (później Zakładem) Rysunku, Malarstwa i Rzeźby naszej uczelni i całkowicie poświęcił sztuce, zostając jednym z najwybitniejszych artystów awangardowych znanych nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami. W czasie wernisażu o profesorze mówili Alina Jurkiewicz, siostra artysty i dr Roman Rutkowski, kurator wystawy, a wśród gości byli bliscy współpracownicy twórcy - m.in. prof. Ernest Niemczyk i Barbara Siomkajło, artysta plastyk. Uczestnicy wydarzenia mogli się dowiedzieć, że na przełomie lat 60. i 70. XX w. prof. Jurkiewicz - redukując stopniowo plastyczną formę (w myśl przyjętej zasady prymatu idei nad formą) - zbliżył się do minimal artu i sztuki konceptualnej. Podczas spotkania była także mowa o poezji tworzonej przez profesora. (…) tylko - jedynie - zawsze (…) - te trzy mocne, kategoryczne słowa, jak napisano w krytycznym szkicu, oddają zarówno charakter Jurkiewicza - człowieka, jak i Jurkiewicza - artysty. Wystawę można oglądać do 11 maja.

Kolejne wydarzenie w Klubie Seniora to spotkanie z dr. hab. inż. Sergiuszem Patelą, prof. PWr z Wydziału Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki naszej uczelni, które odbyło się 12 kwietnia. Profesor wygłosił prelekcję (połączoną z multimedialnym pokazem) pt. Światłowody, a rodzaje kabli światłowodowych oraz sposoby ich obróbki zaprezentowała Iwona Jastrzębska. Seniorzy mogli zobaczyć także jak wygląda łączenie światłowodów za pomocą spawarki światłowodowej oraz zapoznać się z narzędziami stosowanymi przez instalatorów sieci światłowodowych. Sam wykład profesor Sergiusz Patela rozpoczął od przypomnienia eksperymentu Tyndala, który był pierwszą demonstracją efektu światłowodowego. W czasie prelekcji omówił natomiast podstawowe właściwości światłowodu i sposób wykorzystania go w telekomunikacji. Wyjaśnił też, że po kilkudziesięciu latach stosowania, światłowody można dziś uznać za popularne i pożądane medium telekomunikacyjne.

Zbigniew Jan PiotrowskiKwietniowe spotkania w Saloniku Literackim, działającym przy Kole Emerytów i Rencistów, zorganizowano w trzeci wtorek miesiąca, a jego bohaterem był Zbigniew Jan Piotrowski, autor książki pt. Różne takie. Książka zawiera wierszowane wspomnienia autora z czasów jego pracy na Politechnice Wrocławskiej. Styl książki jest wzorowany na Panu Tadeuszu, ale treść dotyczy czasów i miejsc znanych autorowi. Jak sam przyznaje, do spisywania wspomnień zachęcił go prof. Jan Kmita, rektor Politechniki Wrocławskiej w latach 1984-1990. Zbigniew Jan Piotrowski pracuje na naszej uczelni od 1985 r. i zajmuje się obsługą audiowizualną wszystkich ważnych wydarzeń. Wiersze pisze od wielu lat i kilkakrotnie publikował je już w Antologiach twórczości seniorów Politechniki Wrocławskiej.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję