TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Kierunek Azja. O możliwościach wyjazdów studenckich i współpracy naukowej

Data: 05.12.2023 Kategoria: współpraca międzynarodowa

wietnam_1_plaskie.jpg

Znaczenie krajów azjatyckich w świecie stale rośnie. Mobilność akademicka oraz projekty badawcze prowadzone z uczelniami Azji Południowo-Wschodniej to obiecujący kierunek rozwoju zarówno dla naukowców, jak i studentów PWr.

Okrągły stół

W listopadowym wyjeździe do Wietnamu uczestniczyły delegacje z siedmiu polskich uczelni, z sekretarzem stanu Ministerstwa Edukacji i Nauki, Tomaszem Rzymkowskim, na czele w ramach inicjatywy Edu&Science Meetings. W wydarzeniu zorganizowanym przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA) wzięły też udział reprezentantki PWr: prof. Katarzyna Chojnacka, pełnomocniczka rektora ds. współpracy europejskiej oraz Anna Maria Jarosławska, kierowniczka Działu Współpracy Międzynarodowej.

wietnam_5.jpgWyjazd promował polską naukę i szkolnictwo wyższe wśród miejscowych uczniów szkół średnich oraz studentów. Zorganizowano także targi edukacyjne dla lokalnych studentów, zainaugurowano również polsko-wietnamską konferencję na temat geologii oraz otwarto Polsko-Wietnamskie Centrum Badań Tropikalnych. – Organizatorom zależało szczególnie na wzmocnieniu więzi edukacyjnych między naszymi dwoma narodami i promowaniu możliwości wymiany akademickiej, zwłaszcza przy wsparciu NAWA – wyjaśnia Anna Maria Jarosławska.

Na miejscu zaaranżowano spotkania z trzema grupami docelowymi: przedstawicielami władz uczelni Hanoi i Ho Chi Minh City, osobami zainteresowanymi podjęciem studiów na I, II lub III stopniu oraz wietnamskimi badaczami, którzy myślą o rozwinięciu współpracy naukowej.

Przedstawicielki naszej uczelni zaprezentowały ofertę PWr m.in. wśród uczniów Liceum im. Przyjaźni Wietnamsko-Polskiej w Hanoi oraz Liceum Marii Curie w Sajgonie, które realizują różne programy wymiany międzynarodowej dla swoich uczniów.

Najistotniejszym aspektem pobytu, jak wskazuje prof. Katarzyna Chojnacka, były rozmowy z obecnymi i potencjalnymi partnerami. Nasze przedstawicielki omawiały możliwości współpracy z reprezentantami jedenastu uczelni z regionu Hanoi oraz ośmiu z Ho Chi Minh City. - Obecnie brakuje bilateralnych programów B+R dedykowanych współpracy polsko-wietnamskiej, ale istnieje potencjał do ich rozwoju w przyszłości, szczególnie w kontekście współpracy gospodarczej – tłumaczy prof. Chojnacka. - Dostępne są już pewne ścieżki finansowania, takie jak programy NAWA i Erasmus+. Dodatkowo, naszych wietnamskich partnerów akademickich można włączać do konsorcjów aplikujących o projekty w ramach programu Horizon.

wietnam_2_plaskie.jpg

Polska delegacja prezentowała możliwości dydaktyczne, naukowe i projektowe współpracy polsko-wietnamskiej, a Ministerstwo Edukacji i Nauki zadeklarowało przyznanie dodatkowych stypendiów dla wietnamskich studentów i naukowców oraz otwartość polskiego rządu na wsparcie współpracy naukowej.

Dodatkowo Ambasada Polski w Hanoi, we współpracy z Towarzystwem Przyjaźni Wietnamsko-Polskiej, zorganizowała uroczyste obchody Święta Niepodległości. – To była okazja do spotkania z absolwentami PWr, którzy studiowali u nas w latach 70., w tym z dr. inż. Tu Duc Hoa, konsulem honorowym naszej uczelni – mówi Anna Maria Jarosławska.  

Absolwent Wydziału Budownictwa PWr i sekretarz generalny Stowarzyszenia Przyjaźni Wietnam-Polska otrzymał też dyplom zasługi od Ministra Edukacji i Nauki RP. Przyznawany jest on osobom, które przyczyniły się do utrzymania i promowania współpracy między oboma krajami.

Atrakcyjny Wietnam

katarzynachojnacka_pwr.jpgWiek XIX był zdominowany przez Europę, z kolei wiek XX przez Stany Zjednoczone. Teraz coraz częściej uważa się, że XXI wiek to czas Azji. Zatem współpraca z tym regionem staje się obecnie szczególnie istotna. Jednym z najistotniejszych krajów z tamtej części świata jest Wietnam, którego sytuacja geopolityczna w pewnym sensie jest podobna do sytuacji Polski (sąsiedztwo potężnego sąsiada – Chin).

– Miało to znaczący wpływ na rozwój Wietnamu, często odbywający się w cieniu polityki i gospodarki chińskiej – tłumaczy prof. Katarzyna Chojnacka. – Polska, ze względu na swój rozmiar i dynamikę gospodarczą wydaje się być odpowiednim partnerem dla Wietnamu, kraju mniejszego, ale z szybko rozwijającą się gospodarką. Pomimo różnic kulturowych, mentalność Wietnamczyków wykazuje pewne zaskakujące podobieństwa do mentalności Polaków. Te wspólne cechy mogą sprzyjać głębszej współpracy.

Dodatkowym elementem, który czyni Wietnam szczególnie atrakcyjnym partnerem, jest dostęp do surowców strategicznych, takich jak boksyt, cynk, nikiel, ropa naftowa. – Surowce te są istotne dla wielu sektorów przemysłowych Polski, otwierając nowe możliwości w zakresie współpracy handlowej i inwestycyjnej – mówi prof. Chojnacka.

W Wietnamie obserwuje się też rosnącą świadomość ekologiczną. Kraj ten zaczyna dostrzegać potrzebę redukcji emisji i waloryzacji odpadów. Wiedząc, że te czynniki mają bezpośredni wpływ na poprawę jakości życia, to obszar ochrony środowiska ma szansę stać się ważnym punktem wspólnych działań. 

–Zauważalne jest też zainteresowanie młodych Wietnamczyków studiami na zagranicznych uczelniach, a także gotowość miejscowych instytucji do współpracy dydaktycznej i naukowej z naszym regionem – podkreśla prof. Katarzyna Chojnacka.

Mogą się one już pochwalić długoletnią kooperacją z uniwersytetami z Europy, USA, a także Australii. Oferują zarówno nowoczesne kampusy, jak i wyposażenie laboratoryjne oraz wykształconych ludzi.

W przeszłości, szczególnie w latach 70., Politechnika Wrocławska gościła wielu studentów z Wietnamu. Ich zaangażowanie w budowaniu i utrzymywaniu więzi z Polską, zwłaszcza poprzez działania w Ambasadzie RP w Hanoi oraz zainteresowanie polską literaturą, świadczy o ich głębokim związku z naszym krajem. – Obecnie, w dobie globalizacji i łatwego dostępu do informacji, wyzwaniem jest zachęcenie nowych pokoleń studentów z Wietnamu do zgłębiania języka polskiego i kultury – opowiada prof. Chojnacka. – Mimo wszechobecnej znajomości języka angielskiego, kluczową rolę we wspieraniu tej wymiany akademickiej odgrywają nasze zintegrowane wysiłki oraz otwartość na różnorodność kulturową.

Prof. Chojnacka podkreśla też rolę Ambasady Polskiej w Hanoi, która aktywnie wspiera tworzenie więzi kulturalnych oraz wymianę studencką.  Uważam, że tę istniejącą już aktywność można skutecznie rozszerzyć o realną współpracę naukową i gospodarczą, otwierając nowe możliwości dla obu krajów – dodaje.

wietnam_3.jpg

Wietnam, ale też Tajlandia oraz Indonezja, to kraje Azji Południowo-Wschodniej, które ze względu na dotychczasowe relacje między naszymi państwami oraz ogromny potencjał naukowy są wspierane przez NAWA (przy współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych). – Dlatego do dyspozycji studentów oraz pracowników naukowo-dydaktycznych są specjalne programy wspierające zarówno mobilności, jak i projekty naukowo-badawcze – wyjaśnia Anna Maria Jarosławska z Działu Współpracy Międzynarodowej. Mowa tutaj m.in. o programach stypendialnych NAWA: im. Stefana Banacha, Bekker, ULAM, Zawacka, Walczak, Profesura, Spinaker, Partnerstwa Strategiczne

Obecnie, w ramach bilateralnych umów pracownicy i studenci PWr mają możliwość nawiązania współpracy i wyjazdów akademickich na dwie wietnamskie uczelnie: Hanoi University of Civil Engineering (HUCE) oraz z Ton Duc Thank University (TDTU). Pracownicy obu uczelni mogą być dodatkowo wsparci grantem w ramach programu Erasmus+ KA171

Współpraca z TDTU ma już charakter namacalny, bo w październiku 2024 r. wspólnie zorganizujemy konferencję naukową 4th International Conference on Sustainable Development in Civil, Urban and Transportation Engineering.

Rezultatem wyjazdu do Wietnamu są też trwające rozmowy o podjęciu współpracy z kolejnymi uczelniami: University of Science and Technology of Hanoi (USTH), International University - Viet Nam National University Ho Chi Minh City, Ho Chi Minh City University of Technology and Education (HCMUTE) oraz Tra Vinh University. 

Zachęcamy wszystkich zainteresowanych współpracą z uczelniami z tego regionu
do kontaktowania się z Działem Współpracy Międzynarodowej (anna.jaroslawska@pwr.edu.pl)

newsletter

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję