TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Jubileusz wybitnego matematyka prof. Rościsława Rabczuka

- Udział w Powstaniu Warszawskim i niemiecki obóz pracy, czyli trudne, wojenne doświadczenia ustawiły mnie na całe życie. Zrozumiałem, że trzeba w życiu dawać z siebie wszystko – mówił jubilat prof. Rościsław Rabczuk, który swoje 90-te urodziny obchodził wraz ze współpracownikami z Wydziału Matematyki PWr.

Prof. Rościsław Rabczuk, wykładowca matematyki we Wrocławiu i Opolu od ponad 50 lat – w tym od 20 lat po przejściu na emeryturę, wciąż aktywnie popularyzuje matematykę, niezmiennie pozostającą jego ulubioną dziedziną nauki.

Trzeba w życiu dawać z siebie wszystko

img_2409.jpg

Pytany podczas jubileuszu skąd u niego taka duża aktywność zawodowa przyznał, że przede wszystkim dobrze wybrał dziedzinę nauki, której poświęcił całe życie.

- Już w szkole średniej wiedziałem, że matematyka, to jest to, co mnie interesuje najbardziej. To był strzał w dziesiątke. Już wtedy dawałem korepetycje z tego przedmiotu. Potem na studiach doszli jeszcze wybitni profesorowie, naukowcy, moi mentorzy. To wszystko zdecydowało, że poświęciłem się tej dziedzinie – opowiadał prof. Rabczuk.

Wśród swoich mentorów profesor wymienia m.in. Hugo Steinhausa, Edwarda Marczewskiego, Witolda Wolibnera, Bronisława Knastera, Czesława Ryll-Nardzewskiego, Stanisława Hartmana. Jednak to prof. Steinhaus i jego styl uprawiania matematyki miał istotny wpływ na młodego wówczas studenta i adepta matematyki.

Popularyzator matematyki

Dr Marian Hotloś, kiedyś współpracownik prof. Rabczuka, uważa, że nie sposób wyliczyć wszystkich jego działań popularyzujących matematykę wśród studentów, a przede wszystkim wśród uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, a szczególnie w ramach konkursów matematycznych m.in. prowadzonego we Wrocławiu już od dwudziestu lat prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Gier Matematycznych i Logicznych, którego finał międzynarodowy (z jego udziałem) odbywa się corocznie w Paryżu.

Katarzyna Kroczak-Knapik (obecnie Dział Informacji i Promocji PWr) przypomniała, że gdy była redaktorem w Gazecie Wrocławskiej – zadania nadsyłane przez profesora cieszyły się ogromną popularnością.

- W gazecie mieliśmy dodatek edukacyjny dla uczniów „Korki we wtorki”. Profesor regularnie przez kilka lat przesyłał zadania do rozwiązywania. To były często cztery bite strony zadań matematycznych - opowiadała Katarzyna Kroczak-Knapik. Przyznała, że profesor był tak aktywnym współpracownikiem, że z zadań, które nadsyłał, można by zrobić calą gazetę, a nie tylko dodatek.

Ze współpracy z profesorem zadowolony jest również dr Bartłomiej Dyda, przewodniczący Komitetu Gier Matematycznych i Logicznych, który chętnie korzysta z doświadczenia prof. Rabczuka.

img_2426.jpg- Profesor wciąż pozostaje aktywny. Pilnuje, abyśmy dopełnili wszelkich terminów, ale i podsyła nam ciekawe zadania, z których korzystamy podczas konkursu – mówił Dyda.

W uroczystości jubileuszowej wzięli też udział członkowie Polskiego Towarzystwa Matematycznego z Wrocławia, którego prof. Rabczuk był prezesem w latach 1994-1997.

- Dziękujemy za ponad 50-letnią pracę na rzecz popularyzacji PTM. Dziękujemy za wkład i prosimy o więcej – mówił Jan Goncerzewicz, prezes wrocławskiego PTM.

Prof. Rabczuk urodził się 12 października 1929 r. w Brześciu nad Bugiem. W wieku 15 lat wziął udział w Powstaniu Warszawskim, potem przebywał w obozie pracy przymusowej w Niemczech.

Na egzamin wstępny na Wydział Matematyczno-Fizyczno-Chemiczny Uniwersytetu i Politechniki Wrocławskiej przyjechał na początku września 1949 r. i został przyjęty. Studia ukończył w 1954 r. Pracę jako asystent na Wydziale Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej rozpoczął w 1952 r. Od 1959 r., po uzyskaniu stopnia doktora za pracę doktorską „Analogon metody Czapłygina dla równań różnicowych” był adiunkt. Przedmiotem badań matematycznych prof. Rościsława Rabczuka były głównie metody numeryczne, w szczególności równania różnicowe, o czym napisał książkę „Elementy nierówności różniczkowych”.

Prof. Rościsław Rabczuk był członkiem Komisji Popularyzacji Matematyki ZG PTM. W środowisku wrocławskim pozostaje aktywny do dziś; był przewodniczącym Komisji Popularyzacji Matematyki; pełnił funkcję zastępcy dyrektora Centrum Metod Stochastycznych im. Hugona Steinhausa ds. popularyzacji matematyki.

Współtwórca konkursów dla dzieci i młodzieży

Profesor jest autorem wielu artykułów popularnonaukowych oraz recenzji zbiorów zadań z matematyki rekreacyjnej. Zaangażował się w konkursy matematyczne dla dzieci szkół podstawowych, gimnazjów i młodzieży szkół ponadpodstawowych, a także dla dorosłych, w tym studentów i zawodowych matematyków. Został współorganizatorem konkursu matematycznego Europejski Kangur Matematyczny we Wrocławiu. Był również łącznikiem z organizatorami tego konkursu w Paryżu i w Toruniu w pierwszym okresie działalności.

Niewątpliwie szczególnym osiągnięciem w działalności popularyzatorskiej prof. Rościsława Rabczuka jest jego działalność w ramach Konkursu Gier Matematycznych i Logicznych, będącego polską wersją Międzynarodowych Mistrzostw Francji w Grach Matematycznych i Logicznych. Jest on pomysłodawcą tego konkursu w Polsce i pierwszym przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego.

newsletter-promo.png

Jubilat jest również współzałożycielem Komitetu Międzynarodowego Konkursu Gier Matematycznych i Logicznych, z siedzibą w Paryżu i członkiem tego Komitetu.

ula

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję