TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 09.03.2021 Kategoria: aktualności ogólne, aktywność studencka, życie uczelni
Akademickie Radio Luz ruszyło z wiosenną ramówką. W programie pojawiły się nowe audycje obcojęzyczne, nie zabraknie też świetnej muzyki i programów publicystycznych. Nasza rozgłośnia nadaje w eterze już od 15 lat.
Radiowa ramówka odświeżana jest w radiu kilka razy w roku. Tym razem najwięcej nowych audycji pojawi się w weekendy i najczęściej będą one nadawane zamiennie, czyli raz na dwa tygodnie. Tak będzie np. z programem „Rare grooves”, który w co drugą sobotę o godz. 17.00 poprowadzi pochodzący z Brazylii student Politechniki Wrocławskiej Pedro Miranda.
– Przed rozpoczęciem studiów na PWr Pedro pracował w sklepie z płytami w Sao Paulo, dlatego w kwestiach muzycznych ma bardzo dobre rozeznanie. Swój program będzie prowadził po angielsku prezentując perełki i swoje winylowe znaleziska z muzyką z Ameryki Południowej – mówi Szymon Baczyński, szef muzyczny i programowy stacji, absolwent Wydziału Mechanicznego PWr.
Z kolei w niedzielę o 14.00 rozpoczyna się blok rosyjskojęzyczny. Najpierw będzie można posłuchać audycji publicystyczno-informacyjnej „Szto tam?”, w której studenci z Białorusi i Ukrainy przedstawią najciekawsze wiadomości minionego tygodnia, a następnie dobrze już znanego programu muzycznego „Przystanek Rock”.
– W radiu spontanicznie powstała mini redakcja białorusko-ukraińska stworzona przez Aleksa Kartaszowa, studenta Uniwersytetu Wrocławskiego, który najpierw był technikiem, a od kilku lat w audycji „Przystanek Rock” po rosyjsku opowiada na antenie o muzyce. Wpadł na pomysł utworzenia bloku rosyjskojęzycznego, który jest pewnego rodzaju ukłonem w stronę coraz liczniejszego grona naszych słuchaczy z Ukrainy i Białorusi – wyjaśnia Szymon Baczyński.
Weekendową gratką dla miłośników historii będzie realizowany we współpracy z Uniwersytetem Wrocławskim projekt „Wrocław OdNowa”, czyli cykl piętnastu rozmów na temat powojennego życia w stolicy Dolnego Śląska. Są one emitowane w niedzielę o godz. 9.00 i można się dzięki nim dowiedzieć m.in. jak wyglądało dzieciństwo w powojennym Wrocławiu, co się działo na szaberplacach, jak funkcjonowały kina i czym była akcja „odzysk cegły”.
Kolejnym nowym programem muzycznym prowadzonym w języku angielskim będzie „Fresh Air” Jakuba Czachorowskiego. Audycja studenta Uniwersytetu Wrocławskiego, emitowana w poniedziałki o godz. 23.00, skierowana jest do miłośników muzyki elektronicznej, nowych trendów oraz niszowych gatunków – od nietypowego ambientu, po hyper-pop.
Na antenie pojawią się oczywiście dobrze znane słuchaczom audycje poranne. Rozpoczynająca się o godz. 7.00 „Gra Wstępna” i „Audiostarter”, w których posłuchamy dobrych dźwięków i recenzji najnowszych płyt.
– Publicystyka pozostaje mocnym punktem naszego programu. Na te audycje mamy zarezerwowane miejsca w popołudniowym czasie antenowym. Od poniedziałku do piątku o 17.00 można posłuchać audycji autorskich np. „Artefakty” o sztukach wizualnych, czy „Na Synapsach”, w których poruszane są tematy związane z nauką, nie tylko tą ścisłą – wymienia Anna Geryn, redaktorka naczelna Radia Luz. – Przez pandemię koronawirusa wielu rozmów nie nagrywa się w studio tylko przez telefon. Paradoksalnie jednak dzięki temu łatwiej jest dotrzeć do rozmówcy, a przez to realizowane przez nas tematy są dużo bardziej różnorodne. Rozwijamy też podcasty i jeśli tylko ktoś ma pomysł na ciekawą serię, to zapraszamy. Pomożemy w jej przygotowaniu technicznym – dodaje.
Godziny wieczorne tradycyjnie zarezerwowano dla muzyki. O 18.00 rozpoczynają się „Ultradźwięki”, sztandarowa audycja naszego radia, a później aż do północy na słuchaczy czekają autorskie audycje muzyczne, w których każdy znajdzie coś dla siebie.
Pełną ramówkę radia można znaleźć na stronie.
W tym roku mija też 15 lat od momentu, gdy Radio Luz rozpoczęło nadawanie w eterze. Obecnie współpracuje z nim ok. 100 osób, w zdecydowanej większości studentów Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Medycznego.
O tym, jak wyglądały początki pracy w radiu, można się dowiedzieć z audycji „Wyluzowani od dawna”, czyli cyklu rozmów z osobami, które prowadzą programy lub pracują w radiu od minimum pięciu lat.
– Projekt narodził się trochę spontanicznie, ale znakomicie wpisuje się w nasz jubileusz. Zbierając materiały znalazłem ponad 20 takich audycji, a jedyną, która na antenie pojawia się nieprzerwanie od 2006 r., jest „Odcinek specjalny” Karola Ferenca poświęcony rajdom samochodowym. Od samego początku z luzem związany jest także Mirosław Miazga, opiekun ds. technicznych – mówi Szymon Baczyński.
Epidemia koronawirusa mocno pokrzyżowała naszym radiowcom obchody jubileuszu. – W zeszłym roku mieliśmy już kilka wydarzeń, które zostały odwołane w ostatniej chwili. Marzy nam się, żeby w maju lub czerwcu zorganizować koncert i piknik, ale wszystko zależy od rozwoju pandemii i obowiązujących obostrzeń – przyznaje Anna Geryn.
Radia Luz można słuchać codziennie, przez całą dobę na 91,6 FM (i w internecie). Radio nie nadaje reklam. W 2014 r. zostało nagrodzone przez Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia, Opola i Zielonej Góry za działania na rzecz studentów i integrowanie wrocławskiego środowiska akademickiego.
mic
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »