TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 09.04.2019 Kategoria: aktywność studencka, konkursy/stypendia, nagrody/odznaczenia/medale
Studenci Politechniki Wrocławskiej wracają z USA z czterema medalami – w tym najważniejszym za zajęcie drugiego miejsca w klasyfikacji generalnej klasy Advanced. Międzynarodowe zawody młodych konstruktorów zorganizowano w ten weekend na lotnisku Van Nuys w Kalifornii.
Zawody SAE Aero West są rozgrywane w Stanach Zjednoczonych od 1995 roku. Organizuje je stowarzyszenie Society of Automotive Engineers. W konkursie rywalizują studenci z uczelni technicznych z całego świata. Projektują i budują zdalnie sterowane modele tzw. samolotów udźwigowych, które mają wynieść jak największy ciężar w powietrze przy jak najmniejszej masie własnej modelu. Do tegorocznej rywalizacji zgłosiły się 74 zespoły z całego świata.
Reprezentanci naszej uczelni z Akademickiego Klubu Lotniczego (startujący jako zespół JetStream) rywalizowali w dwóch klasach – Micro i Advanced. Przygotowane przez nich maszyny miały rozpiętość skrzydeł odpowiednio 1 m i 3,65 m.
W Micro samoloty muszą podnieść jak najcięższy ładunek, pokonać z nim określony dystans i bezpiecznie wylądować. Jest to konkurencja dla niewielkich samolotów, które muszą zmieścić się do tuby o określonych wymiarach, a w czasie zawodów studenci mają tylko 1,5 minuty na ich wyjęcie z tuby, złożenie i przygotowanie do lotu. Studenci z zespołu JetStream zajęli trzecie miejsca – za prezentację techniczną samolotu i wykonanie misji.
Za najbardziej wymagającą uważana jest natomiast klasa Advanced. W tym roku studenci musieli wykonać misję symulującą kolonizację Marsa. Jej pierwsza część polegała na wzniesieniu się na wysokość około 30 m i zrzuceniu do celu „habitatów” w postaci kilkudziesięciu piankowych piłek futbolowych i kilkunastu półlitrowych butelek z wodą. Drugim zadaniem było zrzucenie trzech w pełni autonomicznych szybowców podczepionych po samolot-matkę. Jurorzy zawodów oceniają też raport techniczny przygotowany przez członków zespołu i samą konstrukcję samolotu. Nasi konstruktorzy wywalczyli w tej klasie drugie miejsce za wykonanie misji i drugie miejsce w klasyfikacji generalnej.
Zespół JetStream startuje w SAE Aero Design od ponad dziesięciu lat, wspierany przez uczelnię i sponsorów, a od 2012 r. także przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Łącznie klub ma już w swoim dorobku dwadzieścia dziewięć medali. Kwietniowe zawody są drugim tegorocznym międzynarodowym startem Akademickiego Klubu Lotniczego PWr. W marcu wystartowali w zawodach SAE Aerodesign East na lotnisku Fort Worth w Teksasie. Przywieźli stamtąd pięć medali – dwa srebrne i trzy brązowe.
lucy, ach
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »