TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Jesteśmy w Krajowym Centrum Informatyki Kwantowej

kcik_plaskie.jpg

Nasza uczelnia została oficjalnie przyjęta do Krajowego Centrum Informatyki Kwantowej (KCIK), którym kieruje Uniwersytet Gdański. Misją tej jednostki badawczej, do której należy 11 polskich instytucji, jest tworzenie zintegrowanej bazy dla interdyscyplinarnych badań w obszarach przetwarzania kwantowej informacji i podstaw fizyki.

W centrum realizowane są projekty obejmujące różnorodne zagadnienia: od podstaw mechaniki kwantowej i fizyki teoretycznej po technologie kwantowe. Badania dotyczące tych właśnie obszarów są od lat prowadzone przez wiele zespołów na Politechnice Wrocławskiej, w szczególności zaś związanych z różnymi zagadnieniami dotyczącymi technologii kwantowych, jak komputery i symulacje kwantowe, komunikacja kwantowa czy kwantowe sensory.

– Przynależność do KCIK jako wąskiego grona instytucji wiodących w kraju i specjalizujących w wymienionych obszarach badań, należących do najważniejszych obecnie nurtów w nauce o ogromnym znaczeniu aplikacyjnym dla wielu dziedzin życia, jest dla nas bardzo ważnym wyróżnieniem – mówi prof. Grzegorz Sęk, kierownik Katedry Fizyki Doświadczalnej na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki i dodaje, że otwiera to wiele możliwości rozwoju dla naszych pracowników.

– W ramach współpracy i projektów realizowanych w KCIK nasze zespoły będą mogły m.in. zintensyfikować obecnie prowadzone badania oraz poszerzyć ich zakres tematyczny  dodaje prof. Grzegorz Sęk.

Nasi naukowcy zyskają możliwość udziału w różnych działaniach i wydarzeniach organizowanych przez centrum, w tym w dedykowanych seminariach i sympozjach międzynarodowych czy konkursach tematycznych.

Członkami Rady Naukowej KCIK z ramienia Politechniki Wrocławskiej zostali: rektor prof. Arkadiusz Wójs oraz dziekan Wydziału Podstawowych Problemów Techniki prof. Paweł Machnikowski.

newsletter

kcik.pngKrajowe Centrum Informatyki Kwantowej w Gdańsku (KCIK) zostało powołane przy Uniwersytecie Gdańskim w 2007 r.

Inicjatorem powstania KCIK był prof. Marek Kuś, CFT PAN, który był także pierwszym, długoletnim przewodniczącym Rady Naukowej KCIK w latach 2007-2019. Głównym organizatorem KCIK i pierwszym, długoletnim dyrektorem (2007-2019) był prof. Ryszard Horodecki, współtwórca informatyki kwantowej, zdobywca prestiżowego grantu unijnego European Research Council – ERC Advanced Grand (2012-2016). Wraz z prof. Markiem Żukowskim i prof. Robertem Alickim oraz synami – Pawłem Horodeckim i Michałem Horodeckim – stworzył w Gdańsku silny zespół badawczy informatyki kwantowej, który stał się rozpoznawalnym w świecie ośrodkiem badań w tej dziedzinie.

Obecnie organizacja zrzesza jedenaście polskich uczelni i instytucji badawczych: Politechnikę Gdańską, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Wrocławski, Polską Akademię Nauk, Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, Uniwersytet Warszawski oraz od listopada 2022 r. Politechnikę Wrocławską.

W listopadzie 2019 r Rada Naukowa KCIK wybrała prof. Karola Życzkowskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego na nowego dyrektora KCIK na 4-letnią kadencję (2019-2023) i prof. Wiesława Laskowskiego, prorektora ds. badań naukowych Uniwersytetu Gdańskiego na przewodniczącego Rady Naukowej KCIK na tę samą kadencję.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję