Jest moc! LEM Photon ze świetnym debiutem w Hiszpanii

Puchar dla najlepszych debiutantów i 6. miejsce w klasyfikacji generalnej. Studenci PWr i ich Lekki Motocykl Elektryczny Photon znakomicie spisali się w międzynarodowych zawodach Moto Student w hiszpańskim Alcañiz.

LEM Photon w trakcie zawodow

LEM Photon to pierwszy elektryczny motocykl szosowy zbudowany przez polskich studentów. Jego maksymalna prędkość wynosi 195 km/h. Został wyposażony w silnik synchroniczny z magnesami trwałymi o mocy maksymalnej 42 kW.

Młodzi konstruktorzy z Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych od podstaw zaprojektowali baterię, układ telemetryczny składający się m.in. z czujnika ugięcia amortyzatorów, żyroskopu i modułu GPS, a także poszycie motocykla. Autorską konstrukcją jest również tylne zawieszenie pojazdu – oparte na systemie dźwigni. Niektóre jego elementy studenci wykonali z aluminium lotniczego, by zmniejszyć masę motocykla.

Cztery dni zmagań

LEM Photon na zawodach w HiszpaniiZawody Moto Student trwały cztery dni, a rywalizacja toczyła się na torze Ciudad del Motor de Aragón w hiszpańskim Alcañiz. W konkursie wzięło udział 70 studenckich zespołów z czterech kontynentów (z czego 46 przyjechało z elektrycznymi motocyklami). Poza wspólnym wyścigiem punktowane były m.in. prezentacje techniczne i biznesowe, testy dynamiczne i tzw. rain test (czyli polewanie motocykla wodą w celu sprawdzenia jego szczelności i bezpieczeństwa pod kątem ewentualnych przebić prądu).

W trakcie zawodów Photona prowadził Krzysztof Borys – 20-letni wrocławian i reprezentant Polski, który może się już pochwalić sporymi sukcesami sportowymi. To m.in. wicemistrz Polski SSP300 i dwukrotny zdobywca Pucharu Polski: w klasach Stock Moto 3 i Open Moto 3.

Zanim motocykl został jednak dopuszczony do rywalizacji, musiał przejść przegląd techniczny, tzw. scrutineering. Ciężka praca w warsztacie opłaciła się i nasz zespół otrzymał pozytywny wynik jako pierwsza drużyna w całych zawodach. Podobnie było dzień później, gdy nadszedł czas na testy praktyczne. Kierowcy z organizacji Moto Student sprawdzali wszystkie zgłoszone maszyny, oceniając m.in. przyspieszenie, hamowanie i działanie motocykla podczas jazdy.

Trzeciego dnia rozpoczęła się rywalizacja o punkty. W konkurencjach dynamicznych należało m.in. przejechać trzy okrążenia w jak najkrótszym czasie. Motocykl musiał również przejść test hamowania, który polegał na ocenie odległości potrzebnej do zatrzymania pojazdu z minimalnej prędkości 80 km/h i przyspieszenia, podczas którego należało pokonać jak najszybciej 150 metrowy odcinek trasy.

Najlepiej nasi studenci poradzili sobie jednak w teście Gymkhany. Polegała na precyzyjnym pokonaniu toru sprawnościowego oznaczonego pachołkami, złożonego ze slalomów i różnych figur, w jak najkrótszym czasie i z jak najmniejszą ilością błędów. Poszło im świetnie i ostatecznie uplasowali się na drugim miejscu.

dolacz_do_nas_rakieta_v_1.jpg

Świetny debiut

Zespół LEM Photon na zawodach w HiszpaniiKulminacyjnym punktem zawodów był wspólny wyścig, który nasz zespół zakończył na 10. miejscu. Po podliczeniu wszystkich punktów studenci PWr znaleźli się na wysokiej, szóstej pozycji w klasyfikacji generalnej i zostali najlepszą drużyną wśród debiutantów.

Zespół, który zbudował LEM-a Photona, tworzy 40 studentów – głównie Politechniki Wrocławskiej, ale także kilku innych uczelni z naszego miasta. Koło Naukowe Pojazdów i Robotów Mobilnych działa od 2011 r. i zaczynało od konstruowania pojazdów autonomicznych. Od 2013 r. buduje motocykle elektryczne. Na swoim koncie jego członkowie mają m.in. skutery do rozwożenia żywności, rowery elektryczne, pojazdy policyjne i motocykle terenowe typu motocross, a także masę nagród przywiezionych z zawodów w Barcelonie.

Więcej o zespole na jego stronie internetowej i profilu na Facebooku.

newsletter-promo.png

mic