Jeśli doktorat wdrożeniowy, to tylko na PWr

Aż 58 doktoratów zgłoszonych przez Politechnikę Wrocławską w dziesięciu dyscyplinach naukowych uzyskało dofinansowanie w ramach IV edycji programu „Doktorat wdrożeniowy”. Na badania naszym młodym naukowcom przyznano blisko 19 mln zł.

rekrutacja_do_szkoly_doktorskiej_2.jpgDoktoraty wdrożeniowe to alternatywna droga uzyskania stopnia doktora przeznaczona dla osób, które – rozwijając swoją karierę naukową – nie chcą rezygnować z pracy zawodowej poza uczelnią. Ich głównym założeniem jest przygotowanie rozprawy doktorskiej, która pomoże funkcjonować danemu przedsiębiorstwu.

Tegoroczna edycja programu składała się z dwóch modułów – opartego na standardowych zasadach  „Doktoratu wdrożeniowego I” oraz „Doktoratu wdrożeniowego II – sztuczna inteligencja”, w ramach którego wspierane jest przygotowywanie rozpraw doktorskich w zakresie wykorzystania sztucznej inteligencji, w tym rozpraw związanych z cyberbezpieczeństwem.

Doktoranci, którzy biorą udział w programie, otrzymują podwójne wynagrodzenie – jedno za pracę w przedsiębiorstwie, drugie w ramach stypendium z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Stypendium wynosi obecnie 3 450 zł, a po przeprowadzeniu pozytywnej oceny śródokresowej planu badawczego stypendium wzrasta do 4 450 zł.

– Politechnika Wrocławska uzyskała finansowanie 58 doktoratów zgłoszonych w dziesięciu dyscyplinach naukowych. Należy podkreślić, że współczynnik sukcesu wynosi 100 proc., czyli wszystkie zgłoszone tematy uzyskały finansowanie – mówi prof. Krzysztof Walkowiak, dziekan Szkoły Doktorskiej PWr.

Najwięcej doktoratów – po dwanaście – otrzymało dofinansowanie w dyscyplinach Automatyka, elektronika i elektrotechnika oraz Informatyka techniczna i telekomunikacja. Granty przyznano także ośmiu projektom w Inżynierii mechanicznej, siedmiu w Naukach o zarządzaniu i jakości, pięciu w dyscyplinie Inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, czterem w Naukach fizycznych i Inżynierii chemicznej oraz po dwa w Matematyce, Naukach chemicznych i Inżynierii lądowej i transporcie.

Warto podkreślić, że liczba uzyskanych doktoratów wdrożeniowych jest w tym roku większa niż suma wszystkich dotychczas uzyskanych doktoratów wdrożeniowych w trzech poprzednich edycjach programu „Doktorat wdrożeniowy”, w których Politechnika Wrocławska uzyskała łącznie finasowanie 47 doktoratów (odpowiednio w latach 2017, 2018 i 2019 było to 5, 18 i 24 doktoratów).

newsletter-promo.png

Obecnie w Szkole Doktorskiej PWr odbywają się rozmowy rekrutacyjne kandydatów na doktorat wdrożeniowy w poszczególnych dyscyplinach.Więcej informacji o Szkole Doktorskiej PWr na stronie.

mic