TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 29.11.2024 Kategoria: seniorzy
Nasi emeryci i renciści mają za sobą bogaty w wydarzenia okres. Trwa jesienny cykl spotkań pod hasłem wspomnień o lecie i podróżach.
W czwartek, 10 października, o wycieczce Szlakiem Kryształu, opowiadała Elżbieta Żołnierz, emerytowana pracowniczka uczelni PWr, zapalona turystka, a także współorganizatorka wycieczek Koła Emerytów i Rencistów. W trakcie prelekcji poruszyła nie tylko temat historii hutnictwa szkła w Sudetach (po polskiej i czeskiej stronie), ale także dwóch najtragiczniejszych katastrof w tym rejonie.
Z kolei o swojej podróży do Szkocji, pięknie tamtejszej przyrody, subtelnych zabytkach sakralnych, kulturze, znanych i niezwykle gościnnych mieszkańcach mówiła Agnieszka Świetlik-Prus, licencjonowana pilotka wycieczek, przewodniczka po Wrocławiu i Pradze oraz właścicielka biura podróży Jagatour.
Na prelekcji 24 października prof. Jolanta Bryjak zachęcała do obserwacji przyrody, szczególnie ptaków oraz ich uwieczniania na fotografiach. Zapoznała zebranych nie tylko z gatunkami polskich ptaków, jakie możemy spotkać w naszych ogrodach, parkach, czy lasach, ale też przedstawiła pochodzenie współczesnych gatunków, ewolucję i ich klasyfikację filogenetyczną.
Z kolei o świątyni Salomona w Jerozolimie, jej historii, prawdopodobnym położeniu, możliwym wyglądzie i architektonicznych detalach wygłosił wykład prof. Ernest Niemczyk. Architekt, absolwent i emerytowany wykładowca Wydziału Architektury, a przy tym znawca i pasjonat zabytków starożytnego Egiptu i całego Bliskiego Wschodu, mówił też o zgodności zapisów biblijnych z odkryciami archeologicznymi.
W ramach spotkań czwartkowych poruszano też tematy naukowo-badawcze. 21 listopada dr Henryk Wojewoda opowiadał o wkładzie Instytutu Fizyki PWr w badania teoretyczne i aplikacyjne aksikonów, przypomniał historię tworzenia zakładu i laboratorium optyki, a na zakończenie przedstawił aktualne przykłady wykorzystania soczewek aksikonowych.
Natomiast dr inż. arch. Witold Szymański 28 listopada objaśniał wstępne badania teoretyczne nad wykorzystaniem przestrzennych struktur pneumatycznych w systemach awaryjnego budownictwa mieszkaniowego oraz zaprezentował wizualizacje lekkich, modułowych, pneumatycznych pomieszczeń mieszkalnych.
Ciekawe spotkania odbywały się również w ramach Saloniku Literackiego, gdzie świętowano wydanie Antologii XVII i wspominano przeżycia z czasu powstania warszawskiego oraz w Galerii Sztuki.
W październiku swoje prace malarskie eksponowała Bożena Grocholska – filolog, wykładowca dziennikarstwa oraz były pracownik Biblioteki Głównej PWr. Wystawa „Inspiracje II” to kontynuacja wystawy z roku 2012, której przewodnim tematem były kwiaty, abstrakcje i ludzie.
Aktualna wystawa, której otwarcie miało miejsce 12 listopada, zatytułowana „Moje kolory świata”, prezentuje prace Ewy Poterałowicz - emerytowanej lektorki języka francuskiego SJO PWr, artystki malarki i poetki. Wystawa zachwyca bogatą paletą ciepłych barw i grą kolorów, lekkim pędzlem, świeżością i oryginalnością spojrzenia na otaczający świat. Oglądać ją można do 6 grudnia.
W klubie zorganizowano także spotkania muzyczne. Październikowy cykl otwarło wtorkowe śpiewanie, które tradycyjnie rozpoczęto od odśpiewania pieśni „Emerytura”. Następnie, przy akompaniamencie gitary, wykonywano piosenki o wakacjach i górach. Temat gór i jesiennych wędrówek dominował także w trakcie kolejnego listopadowego wtorkowego śpiewania. Tu dodatkowo, w związku ze Świętem Niepodległości, zabrzmiały pieśni patriotyczne. Z kolei o muzyce rozrywkowej (etno, folk, pop) opowiadał w ramach multimedialnej prelekcji ilustrowanej muzyką dr hab. inż. Jan Kapała, emerytowany pracownik Wydziału Chemicznej, pasjonat muzyki rozrywkowej, a także poeta, pieśniarz i gitarzysta.
Na comiesięcznych posiedzeniach spotykali się też wolontariusze z Sekcji Pomocy Koleżeńskiej, by podsumować swoje dotychczasowe działania i opracować plan na najbliższy okres, a także wysłuchać wykładu Moniki Kaczmarz o matematyce jako nauce o wzorach. Kierowniczka Administracyjna Wydziału Matematyki PWr tłumaczyła, że królowa nauk nie tylko opiera się na równaniach matematycznych, ale jest to nauka o znajdowaniu wzorców w zjawiskach, również przyrodniczych, poszukiwaniu regularności w strukturach, wyciąganiu wniosków i rozwiązywaniu problemów.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »