TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Jesień w Klubie Seniora

Data: 23.11.2019 Kategoria: seniorzy

Swoją działalność w nowym roku akademickim rozpoczął uczelniany Klub Seniora. Jak zwykle nie zabraknie multimedialnych prezentacji, interesujących wykładów i prelekcji, wystaw dyskusji i gawęd.

ks_swieto1.jpgJeszcze przed oficjalną inauguracją we wtorek,  8 października, dzięki staraniom - jak zawsze niezawodnych  - pedagogów Zakładu Rysunku, Malarstwa i Rzeźby Wydziału Architektury słuchacze i goście klubu mogli się wgłębić  idee BAUHAUSU z okazji 100-lecia jego powstania w Republice Weimarskiej. Ta słynna szkoła architektury, wzornictwa i rzemiosła, działająca w Weimarze, Berlinie i Dessau, wyróżniająca się rezygnacją z ornamentu i wizualnego przepychu, odarta z „ego” ich twórców , została przybliżona na specjalnej wystawie, która w Klubie Seniora gościła w ramach corocznego Dolnośląskiego Festiwalu Nauki już od 20 września.

Kilka dni później, 14 października, w trakcie obchodów Dnia Seniora i Dnia Edukacji Narodowej, odbyło się ogólnouczelniane zebranie, podczas którego licznie przybyłych seniorów przywitał prorektor ds. nauczania prof. Andrzej Dziedzic oraz przewodnicząca doc. Hanka Karkowska, a pozdrowienia przekazali liderzy wszystkich związków zawodowych. W części artystycznej swoje dokonania zaprezentowała prof. Marta Kierska-Witczak oraz George i Aram Sayegh tworzący ormiański duet „Go Arm”.

ks_salonik_1.jpgOd połowy października rozpoczęły się już regularne spotkania w ramach klubu, a pierwszym ich gościem był 17 października prof. Ernest Niemczyk, wybitny historyk sztuki i architektury, który w przeszłości wielokrotnie zachwycał erudycyjną wiedzą o cudach starożytności. Tym razem opowiedział o swojej „małej ojczyźnie” podczas wykładu pt. „Macierz Ziemi Cieszyńskiej”.

Trzeci wtorek każdego miesiąca to oczywiście Salonik Literacki. Na spotkaniu 22 października omówione zostało kolejne, już 12-te, wydanie antologii twórczości literackiej naszych seniorów pt. „Darowane wspomnienia”.

Kolejna impreza (24 października) to trzecia i ostatnia część gawęd historycznych dr. Zygmunta Szkurłatowskiego, poświęconych refleksjom autora na 100-lecie naszej niepodległości. Gość zakończył ten cykl omówieniem zmowy hitlerowskich Niemiec ze stalinowską Rosją, czyli tzw. „Paktem Ribbentrop-Mołotow” w przededniu II wojny światowej.

W ostatni wtorek października Komisja Pomocy Koleżeńskiej zaprosiła do klubu na kawę z ciastkiem wszystkie osoby, które angażują się w pomoc tym seniorom Politechniki Wrocławskiej, którzy już nie są w stanie wyjść poza swoje mieszkania.

ks_bohaterowie_1.jpgListopad w Klubie Seniora rozpoczął się prezentacją multimedialną dr. Władysława Mochnackiego poświęconą problematyce „Cichociemnych” - spadochroniarzy Armii Krajowej, stanowiących wyjątkową elitę żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego. W czwartek, 7 listopada, słuchacze wysłuchali obszernego wykładu dr Hanny Langner-Matuszczyk, która spośród 316 skoczków tej formacji, omówiła dokonania jedynej kobiety wśród cichociemnych – gen. Elżbiety Zawackiej („Zo”). O innych bohaterów tych czasów, w tym m. in. Bronisławie Czepczaku- Góreckim („Zwijak -2”) będzie można posłuchać wkrótce, podczas kolejnych prelekcji w klubie.

We wtorek, 12 listopada, art. plastyk Iwona Barlik-Grech, na co dzień pracująca jako charakteryzatorka we Wrocławskim Teatrze Współczesnym, zaprezentowała swoje prace, wykonane w technice akrylu na płótnie. Wystawę pt. „Abstrakcje” możne oglądać do początku grudnia.

19 listopada gościem Saloniku Literackiego ponownie była dr Krystyna Leonowicz-Babiak, poetka, malarka, dziennikarka i naukowiec w jednej osobie, od lat zaprzyjaźniona z naszymi seniorami. Spotkanie było okazją do zapoznania się z jej kolejnym tomikiem pt. „Myśli pajęczyna”, czyli nanostrukturami filozofii wierszem i prozą pisanymi. Tomik ten - o czym uczestnicy spotkania mogli się przekonać - to przeurocze, skłaniające do rozmaitych refleksji, fraszki, limeryki i aforyzmy.

Kolejni goście w Klubie Seniora:

  • 28 listopada - dr hab. inż. Jan Kapała - Widzenie Wszechświata w Średniowieczu i Odrodzeniu [prelekcja multimedialna],
  • 5 grudnia - dr Emilia Nowaczyk-Tabor - Indie, Nepal krainy wielu wcieleń Boga - [prelekcja multimedialna];
  • 10 grudnia - dr Jerzy Palus - Drzewa - [wystawa fotograficzna];
  • 12 grudnia - prof. Jerzy Zdanowski - Wietnam - [prelekcja multimedialna]
  • 17 grudnia - Twórczość Świąteczna [Salonik Literacki].
  • .                                                                                                           

Andrzej Ostoja-Solecki

 

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję