Jak szybko wykryć wyciek siarkowodoru – polsko-chińskie badania na PWr

Opracowanie technologii detekcji wycieków siarkowodoru w rafineriach, to główny cel polsko-chińskiego projektu realizowanego przez naukowców z Wydziału Elektroniki. Na jego realizację dostali blisko 2 mln zł z NCBiR.

Laboratorium na Wydziale ElektronikiDofinansowanie przyznano w ramach II polsko-chińskiego konkursu bilateralnego na wspólne projekty badawcze organizowanego wspólnie przez NCBiR i Ministerstwo Nauki i Technologii Chińskiej Republiki Ludowej (MOST).

W konkursie brały udział organizacje badawcze oraz mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Zgłaszane projekty musiałby być związane m.in. z technologiami informacyjno-komunikacyjnymi, technologiami energetycznymi, technologiami środowiskowymi lub inżynierią materiałową.

W sumie do dofinansowania wybrano siedem pomysłów, a wśród nich znalazł się także projekt pt. „Rozwój nowych technologii wczesnego ostrzegania, zapobiegania oraz kontroli wycieków siarkowodoru na terenach rafineryjnych”, który będzie realizowany na Politechnice Wrocławskiej.

– Jego celem jest znalezienie i opracowanie nowatorskiej technologii do skutecznego monitorowania i eliminacji wycieków siarkowodoru (H2S) w przemyśle petrochemicznym, które są wysoce niebezpieczne dla środowiska i życia ludzkiego – mówi prof. Krzysztof Abramski z Grupy Elektroniki Laserowej i Światłowodowej Wydziału Elektroniki. – Istotą tej technologii jest detekcja wycieków siarkowodoru bazująca na zastosowaniu zdalnych technik laserowych w tzw. średniej podczerwieni – dodaje.

W skład zespołu odpowiadającego za realizację projektu wchodzą również dr inż. Piotr Jaworski, dr inż. Karol Krzempek oraz dr inż. Grzegorz Dudzik.

Polsko-chińska współpraca

Prof. Krzysztof AbramskiBadania realizowane będą we współpracy z Xi’an University of Science and Technology, China National Petroleum Company (Research Institute of Safety and Environmental Protection, CNPC) oraz China Petroleum and Chemical Corporation (Sinopec Corp.).

Polskim liderem projektu jest Politechnika Wrocławska, a głównym zadaniem naszych naukowców będzie opracowanie i budowa demonstratora do zdalnej detekcji wyciekającego siarkowodoru metodami spektroskopii laserowej.

Rolą Xi’an University of Science and Technology (chińskiego lidera projektu), jest opracowaniem modelu dynamicznej predykcji ryzyka wycieku H2S oraz sposobu jego pozycjonowania na terenie rafinerii, ocena ryzyka katastrofy wycieku siarkowodoru na obszarze petrochemicznym poprzez analizę teoretyczną i modelowanie, tworząc podstawę do rozwoju platformy chmurowej do wczesnego ostrzegania i neutralizacji wycieku.

Z kolei China National Petroleum Company, bazując na doświadczeniu we współpracy z czołowymi firmami petrochemicznymi oraz wiedzy na temat wycieków w obszarach wysokiego ryzyka, będzie odpowiedzialny za rozwój platformy chmurowej do wykrywania i neutralizacji siarkowodoru, łącząc prace innych partnerów projektu. Prace będą dotyczyć modelowania czynników ryzyka, protokołów wczesnego ostrzegania i zapobiegania wycieków H2S w obszarze petrochemicznym.

Laboratorium na Wydziale Elektroniki– W projekcie bierze udział także grupa badawcza Państwowego Głównego Laboratorium Kontroli Bezpieczeństwa Chemicznego. Ma ona duże doświadczenie w technologii neutralizacji materiałów niebezpiecznych. W ramach projektu będą prowadzone prace nad praktycznym wdrożeniem i testami opracowanego demonstratora technologii na terenie rafinerii – wyjaśnia prof. Krzysztof Abramski. – Duże doświadczenie firmy w tym obszarze jest niezbędne, aby dokładnie zaprojektować i opracować system o pożądanych możliwościach – podkreśla.Badania mają charakter koncepcyjny i stosowany, a ich efektem ma być demonstrator gotowy do rozwoju wersji komercyjnej urządzenia.

Projekt rozpocznie się 1 stycznia 2021 r., potrwa trzy lata, a dofinansowanie z NCBiR wynosi blisko 2 mln zł.

Badania w toku

To nie pierwszy projekt realizowany przez prof. Krzysztofa Abramskiego we współpracy z chińskimi partnerami. W ubiegłym roku nasz naukowiec otrzymał grant Narodowego Centrum Nauki na badania pt. „Niskostratne włókna antyrezonansowe na zakres średniej podczerwieni - badania możliwości zastosowania w laserach gazowych oraz laserowej detekcji gazów”.

– Grant ten jest obecnie w szesnastym miesiącu realizacji. Wszystko idzie zgodnie z planem i tylko wzajemne zaplanowane wizyty Shanghai - Wrocław (Shanghai Institute of Optics and Fine Mechanics – Politechnika Wrocławska) muszą być prolongowane z powodu pandemii. Nie jest to jednak przeszkoda w realizacji projektu – zapewnia naukowiec.

Badania potrwają jeszcze ponad 1,5 roku, a wartość grantu to niemal 1,9 mln zł.

newsletter-promo.png

mic