TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 08.11.2024 Kategoria: książki/publikacje, nauka/badania/innowacje, Wydział Podstawowych Problemów Techniki
Doktorant Radosław Szymon oraz dr inż. Eunika Zielony z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki opublikowali artykuł w prestiżowym czasopiśmie „Small”. Ich praca poświęcona jest wzmocnieniu wydajności nanodrutów GaN.
Radosław Szymon w ramach swojego doktoratu zajmuje się badaniem nanodrutów na bazie azotku galu (GaN) pod kątem ich zastosowań w optoelektronice.
– Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, że z azotkiem galu mamy styczność praktycznie codziennie – mówi doktorant z W11. – To właśnie na bazie tego związku produkowane są popularne LEDy, które oświetlają nasze mieszkania, ulice czy sklepy – wyjaśnia.
Na całym świecie naukowcy prowadzą nieustające badania nad tym materiałem, szukając dla niego kolejnych zastosowań, zgłębiając jego właściwości oraz poprawiając wydajność projektowanych na jego bazie układów.
Tą tematyką zajęli się także nasi badacze z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki: Radosław Szymon oraz dr inż. Eunika Zielony. Wyniki swoich obserwacji, które prowadzili razem z naukowcami z Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, opisali właśnie w artykule „Enhancing GaN Nanowires Performance Through Partial Coverage with Oxide Shells”, który opublikowało prestiżowe branżowe czasopismo „Small”.
– Początkowo skupiliśmy się na badaniach właściwości optycznych i strukturalnych nanodrutów typu rdzeń-powłoka, wykorzystując pokrycia tlenkowe do zabezpieczenia nanostruktur przed wpływem otoczenia – opowiada Radosław Szymon. – Sprawdzaliśmy powłoki z dwóch różnych tlenków: glinu oraz hafnu, o nominalnych grubościach schodzących do pojedynczych nanometrów. Szybko zauważyliśmy, że szczególne rezultaty przynoszą właśnie te najcieńsze powłoki i to pomimo ich nieregularnej budowy.
To właśnie otrzymane wyniki zaowocowały tematyką artykułu o wzmocnieniu wydajności nanodrutów GaN z częściowym pokryciem tlenkami.
– Nanodruty GaN od lat są przedmiotem intensywnych badań naukowych, co sprawia, że trudno jest znaleźć w tej dziedzinie niszę badawczą – zauważa dr inż. Eunika Zielony z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki. – Jednak możliwości pokrycia nanodrutów różnymi związkami znacząco rozszerzyły ich zastosowania i otworzyły nowe kierunki badawcze.
Zespół z W11 zajął się nanodrutami GaN z powłokami z amorficznych tlenków, ponieważ naukowcy dostrzegli, że niewiele jest prac na temat takich układów, w odróżnieniu od obszernie raportowanych wyników dla pokryć krystalicznych.
– Pokazaliśmy, że najcieńsze powłoki zapewniają relaksację sieci krystalicznej nanodrutów – wyjaśnia dr Eunika Zielony. – Wykorzystaliśmy do tego, oprócz technik pomiarowych, takich jak XRD, spektroskopia Ramana oraz fotoluminescencja, też metody statystyczne, które pozwoliły uchwycić subtelne zmiany w badanych parametrach nanodrutów. Uważam, że to właśnie ta decyzja stanowi o wartości naszej pracy – dodaje.
Ponadto w artykule bardzo szczegółowo zostały opisane efekty fizyczne, które wyjaśniają obserwowane wzmocnienie luminescencji w nanodrutach rdzeń-powłoka. – Na koniec dowiedliśmy też, że nawet niepełne pokrycia stanowią ochronę przed tzw. fotodegradacją, która jest nieunikniona w przypadku nanodrutów wystawionych na warunki normalne – dodaje dr Eunika Zielony.
Mgr inż. Radosław Szymon jest obecnie na trzecim roku w Szkole Doktorskiej Politechniki Wrocławskiej. Swoje badania realizuje w ramach projektu Perły Nauki finansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Od początku nauki na naszej uczelni swoje prace prowadzi pod okiem dr inż. Euniki Zielony, specjalizującej się w badaniach struktur półprzewodnikowych mających potencjalne zastosowania w optoelektronice i fotowoltaice. Od lat wspólnie prowadzą badania na WPPT, a ich najnowszy artykuł, to efekt współpracy z Instytutem Fizyki Polskiej Akademii Nauk oraz Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach.
– Publikacja ta wymagała od nas przede wszystkim przemyślanego podejścia do pracy naukowej – mówi Radosław Szymon. – Dużo większą uwagę przyłożyliśmy do wiarygodności i odtwarzalności naszych wyników, stąd wykorzystanie metod statystycznych. Dodatkowo przy takim artykule dobrze jest przemyśleć sposób prezentacji wyników i tu przydały się umiejętności graficzne naszego zespołu. W efekcie grafika z pracy została wybrana na okładkę wydania czasopisma, co także stanowi duże wyróżnienie.
Czasopismo Small (IF 13.0) to ceniony tygodnik poświęcony nanotechnologii i badaniom struktur niskowymiarowych. Wydawany jest przez niemieckie wydawnictwo Wiley-VCH. W polskim systemie przyznano mu maksymalną liczbę 200 punktów.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »