TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 10.10.2016 Kategoria: aktualności ogólne
Z jakimi trudnościami borykają się na co dzień studenci z niepełnosprawnościami? Jak przychodzi im z pomocą uczelnia? Możemy przekonać się o tym w Dniu Otwartym Sekcji ds. Wsparcia Osób z Niepełnosprawnością i Laboratorium Tyfloinformatycznego PWr
Na naszej uczelni od sześciu lat działa pracownia stworzona z myślą o studentach z niepełnosprawnościami. Jest wyposażona w nowoczesny sprzęt ułatwiający im naukę, a jej pracownicy zajmują się m.in. projektami i zleceniami związanymi z tworzeniem dokumentów i materiałów edukacyjnych dla osób niedowidzących i niewidomych. Ich zadaniem jest także aktywizacja studentów i podnoszenie ich kompetencji edukacyjno-zawodowych. Laboratorium Tyfloinformatyczne ma również pracownię integracyjną, która ma służyć jako przyjazna przestrzeń do spotkań, pracy i nauki studentów z niepełnosprawnością oraz wspierających ich koleżanek i kolegów.
12 października pracownicy Sekcji ds. Wsparcia Osób z Niepełnosprawnością zapraszają do odwiedzin w laboratorium. Dzień Otwarty „Ja nie dam rady?!” zacznie się o godz.10, a od 10.30 co godzinę (do 15.30) będzie można obejrzeć prezentację Tyflolabu. Jego pracownicy pokażą klawiatury ułatwiające pracę osobom z dysfunkcją narządów ruchu, urządzenie lektorskie, monitory brajlowskie, różnego rodzaju programy udźwiękawiające, SmartNav i Face Controler, czyli metody sterowania komputerem za pomocą gestów i mimiki twarzy, a także urządzenia do druku wypukłego.
Będzie to także okazja do rozmów z pracownikami sekcji, którzy chętnie opowiedzą o systemie wsparcia studentów z niepełnosprawnością na Politechnice Wrocławskiej, wyjaśnią zapisy w regulaminie studiów dotyczące osób niepełnosprawnych oraz będą udzielać indywidualnych porad.
Podczas Dnia Otwartego na zainteresowanych będą czekać także przedstawiciele Studenckiego Klubu SKOK. Odpowiedzą na wszystkie pytania i wątpliwości związane z kształceniem, codziennymi barierami, formami pomocy dla studentów z niepełnosprawnościami itp.
Tego dnia w laboratorium będzie również można na własnej skórze przekonać się, z jakimi trudnościami borykają się na co dzień niepełnosprawni studenci. W pracowni stanie bowiem interaktywne stoisko „Oswoić nieznane” przygotowane przez Fundację Eudajmonia, współpracującą z sekcją. Pozwoli zetknąć się nam z barierami, których doświadczają osoby słabosłyszące i niesłyszące, z zaburzeniem intelektualnym, słabowidzące i niewidzące oraz z ograniczoną sprawnością motoryczną.
Zainteresowani będą więc mogli sprawdzić, jak trudno jest poruszać się na wózku inwalidzkim oraz założyć np. gogle imitujące wady wzroku, m.in. niedowidzenie połowiczne, retinopatię cukrzycową, obniżoną ostrość widzenia, prawie całkowicie odklejoną siatkówkę, całkowite niewidzenie czy widzenie tunelowe oraz słuchawki pozwalające słyszeć tak jak osoby z różnym stopniem ubytku słuchu.
– Poprzez udział w symulacjach chcemy rozwijać empatię i otwartość w stosunku do osób z niepełnosprawnościami, budować zrozumienie i szacunek dla odmienności i różnorodności oraz pokazywać przestrzeń do wspólnego działania - bez względu na bariery wynikające ze stanu zdrowia. – podkreślają przedstawiciele fundacji. – W trakcie symulacji uczymy także podstawowych zasad komunikowania się oraz umiejętnego udzielania pomocy i wsparcia. Dzięki temu uczestnicy symulacji mogą czuć się pewniej w kontakcie z osobą niepełnosprawną.
Laboratorium Tyfloinformatyczne działa w Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej PWr (w Bibliotechu), w sali 005. Dzień Otwarty zacznie się o godz. 10 i potrwa do 16. Zaproszeni do odwiedzin są studenci i pracownicy PWr, a także wszyscy inni zainteresowani.
lucy
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »