TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Inwestycja PWr z nagrodą w konkursie Dolnośląska Budowa Roku

Data: 17.10.2023 Kategoria: aktualności ogólne, nagrody/odznaczenia/medale

Budynek C-19 - zdjęcie

Remont historycznego kompleksu dawnego szpitala przy ul. Hoene-Wrońskiego zdobył nagrodę w XVIII edycji konkursu Dolnośląska Budowa Roku, organizowanego przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa. Wyróżnienie przyznano w kategorii „Rewaloryzacja i rewitalizacja obiektów zabytkowych”. 

Front budynku C-19 - zdjęcieKonkurs organizowany jest od 1999 r. i promuje polską myśl architektoniczno-budowlaną, firmy, inwestorów i deweloperów. Jury ocenia m.in. jakość wykonanych prac, czas realizacji i organizację procesu budowlanego, zastosowane rozwiązania technologiczne, funkcjonalność oraz wpływ inwestycji na środowisko. 

– Tak szerokie spektrum oceny sprawia, że poziom konkursu z roku na rok staje się coraz wyższy, a w szranki rywalizacji stają najlepsi projektanci, wykonawcy i inwestorzy. Konkurs jest także potwierdzeniem stale zwiększającego się poziomu twórczej myśli architektów i inżynierów budownictwa oraz polskiego wykonawstwa – podkreśla Janusz Superson, przewodniczący Oddziału Wrocławskiego Polskiego Związku Inżynierów i Techników. 

W tym roku nagrodę za pierwsze miejsce w kategorii „Rewaloryzacja i rewitalizacja obiektów zabytkowych” odebrał prof. Dariusz Łydżba, prorektor ds. współpracy PWr za przebudowę i rewitalizację poszpitalnego gmachu przy ul. Hoene-Wrońskiego.  

Kompleks składający się z dwóch budynków i łącznika zaprojektował słynny niemiecki architekt Max Berg, autor m.in. projektu Hali Stulecia. Szpital przy ówczesnej Schulgasse był jedną z jego pierwszych realizacji we Wrocławiu. Najpierw – w latach 1910-11 – wybudowano gmach główny, a w drugim etapie mniejszy obiekt, znajdujący się dalej od ulicy oraz łącznik pomiędzy nimi.   

Korytarz w budynku C-20 - zdjęciePierwotnie w kompleksie znajdowała się siedziba Miejskiego Szpitala Dziecięcego, a po II wojnie światowej działały tam m.in. kliniki Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. W 2015 r. po przeniesieniu klinik na ul. Chałubińskiego Uniwersytet Medyczny wystawił gmach na sprzedaż. W tym samym roku kupiła go Politechnika Wrocławska.  

Oba budynki wymagały kapitalnego remontu, a przetarg na przebudowę rozstrzygnięto we wrześniu 2019 r. Inwestycja zakładała m.in. remont elewacji, wymianę dachu oraz częściową termomodernizację. Odtworzono sztukaterie w holach, renowacji poddano także rzeźbę nad wejściem głównym autorstwa Alfreda Vockego, wybrane elementy stolarki okiennej i drzwiowej. Budynek został również wyposażony w komputerowe systemy nadzoru i zarządzania instalacjami. 

Cały kompleks otworzyliśmy w marcu 2023 r., a swoje siedziby mają tam obecnie Wydział Matematyki oraz Wydział Medyczny. Całkowity koszt modernizacji wraz z wyposażeniem obiektu to blisko 50 mln zł. 

Nagrodę główną w konkursie przyznano za przebudowę budynków dawnej piekarni „Mamut” przy ul. Sienkiewicza. 

newsletter_2023_14.jpg

mic 

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję