TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 26.04.2019 Kategoria: aktualności ogólne, konkursy/stypendia, nauka/badania/innowacje
Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki pierwszej edycji konkursu Sheng na realizację polsko-chińskich projektów badawczych. Wśród laureatów znalazło się dwoje naukowców z Politechniki Wrocławskiej, którzy na swoje badania otrzymają w sumie ponad 3 mln zł
W ramach konkursu można było uzyskać dofinansowanie na badania podstawowe w obszarze nauk o życiu, nauk ścisłych i technicznych oraz wybranych dyscyplinach nauk społecznych. Finansowane projekty będą realizowane zarówno w Polsce, jak i w Chinach, przy czym nad każdym z nich będzie czuwać dwóch kierowników: jeden po stronie chińskiej, drugi po stronie polskiej.
W pierwszej edycji konkursu złożono łącznie 250 wniosków, a wsparcie otrzyma ostatecznie 30 projektów, w tym jeden wniosek w grupie nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce, siedem wniosków w grupie nauk o życiu, a w naukach ścisłych i technicznych – 22 wnioski. Łączny budżet przyznanych grantów wynosi 36 377 384 zł.
Wśród laureatów konkursu znalazło się dwoje naukowców z Politechniki Wrocławskiej:
Prof. Krzysztof Abramski jest kierownikiem Katedry Teorii Pola, Układów Elektronicznych i Optoelektroniki. Specjalizuje się m.in. w elektronice kwantowej i oraz technice laserowej, a jego badania naukowe dotyczącą problematyki laserów – kontroli częstotliwości i modulacji promieniowania laserowego, optoelektroniki i techniki światłowodowej, optokomunikacji.
Dr inż. Dominika Wawrzyńczyk (Katedra Inżynierii i Modelowania Materiałów Zaawansowanych) prowadzi interdyscyplinarne badania z pogranicza chemii, inżynierii materiałowej oraz biofotoniki. Na co dzień zajmuje się nanomateriałami luminescencyjnymi: nanokryształami domieszkowanymi jonami lantanowców oraz półprzewodnikowymi kropkami kwantowymi. W ramach swojej pracy badawczej optymalizuję metodę syntezy nanokryształów luminescencyjnych.
Pierwsze projekty zakwalifikowane do finansowania rozpoczną się już w czerwcu 2019 r. Czas realizacji badań wynosi 36 miesięcy, a minimalna wartość polskiej części projektu to 250 tys. zł.
Sheng jest konkursem realizowanym we współpracy Narodowego Centrum Nauki z National Natural Science Foundation of China (NSFC). Ocena formalna i merytoryczna wniosków w konkursie była przeprowadzana równolegle w NCN i NSFC. Przedmiotem oceny były wspólne, polsko-chińskie wnioski o finansowanie projektów badawczych, zaś eksperci oceniali wartość naukową projektu, kwalifikacje zespołu badawczego, możliwość wykonania projektu oraz kosztorys.
mic
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »