Grant NAWA dla PWr na wsparcie umiędzynarodowienia

Studenci PWr - zdjęcie

Blisko 2 mln zł dofinansowania otrzymała nasza uczelnia od Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) w ramach programu Wsparcie Uniwersytetów Europejskich. Przeznaczymy je m.in. na wspólne szkolenia dla międzynarodowych zespołów, współdzielenie infrastruktury badawczej i organizację szkół letnich.

Program Wsparcie Uniwersytetów Europejskich powstał, aby dofinansować tworzenie i utrzymanie międzynarodowych partnerstw akademickich jako uzupełnienie działań podejmowanych w programie Erasmus+.

W pierwszym naborze do programu złożono 31 wniosków, do oceny merytorycznej przeszło 27, a do finansowania zostało zakwalifikowanych 19 projektów. Łączna kwota przeznaczona na realizację programu to 33,5 mln zł. Zakłada on rozwój umiędzynarodowienia uczelni, rozbudowę wspólnej oferty kształcenia oraz wzmocnienie potencjału naukowego w wybranych dziedzinach badań.

W planach mamy realizację czterech głównych zadań:

• Wspólne szkolenia dla międzynarodowych zespołów – udział uczestników projektu w szkoleniach certyfikujących dla międzynarodowych zespołów badawczych.
  • Spotkania grup roboczych – działania związane z sieciowaniem i współpracą pomiędzy partnerami sojuszu Unite!.
  • Nabywanie kompetencji - organizacja szkół letnich/zimowych dla studentów oraz seminariów i wykładów profesorów wizytujących dedykowanych kadrze naukowej.
  • Współdzielenie infrastruktury badawczej – działania związane ze wzmocnieniem jakości prowadzonych badań poprzez możliwość wzajemnego wykorzystania.

Wszystkie działania zaplanowane w projekcie są skierowane do całej społeczności akademickiej dziewięciu uczelni zrzeszonych w sieci Unite!. Całość potrwa do 30 września 2026 r.

newsletter_2023_14.jpg

Inicjatywa Uniwersytety Europejskie stanowi integralną część programu Erasmus+ na lata 2021–2027. Europejskie uniwersytety to transnarodowe sojusze, tworzące uniwersytety przyszłości, w celu promocji europejskich wartości i tożsamości oraz podnoszenia jakości i konkurencyjności europejskiego szkolnictwa wyższego.

Program jest finansowany ze środków europejskich z Funduszu Europejskiego dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS).

mic