TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Grant na badania procesu uczenia się w samorządach miejskich

Praga - zdjęcie ilustracyjne

Naukowcy z PWr i Politechniki Czeskiej w Pradze wspólnie przeanalizują organizacyjne uczenie się w miejskich projektach innowacyjnych związanych z ekologią, zagospodarowaniem przestrzeni i mobilnością mieszkańców. Ich badania będą możliwe dzięki finansowaniu z Narodowego Centrum Nauki (NCN) i Czech Science Foundation (GAČR).

- Uczymy się przez całe życie. Uczenie się jest warunkiem rozwoju osobistego, pozwala przystosowywać się do zmian i osiągać sukcesy na różnych płaszczyznach. Ta prawidłowość dotyczy również społeczności, instytucji i organizacji, które powinny stale rozwijać swoją wiedzę i kompetencje – podkreśla dr hab. inż. Łukasz Damurski, prof. uczelni z Wydziału Architektury PWr.

prof. Łukasz DamurskiDlatego naukowcy z Polski i z Czech przyjrzą się procesowi tworzenia wiedzy w samorządach miejskich. Będą badać zmiany zachodzące w administracji lokalnej dzięki interakcjom społecznym przy projektach innowacji miejskich. Jak podkreślają, tzw. uczenie się organizacyjne jest konieczne dla skutecznego wprowadzania nowoczesnych rozwiązań w miastach.

Badania zrealizują w ramach projektu „Organizacyjne uczenie się w miejskich projektach innowacyjnych” finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki (z programu OPUS 22 + LAP/Weave – którego wyniki zostały niedawno ogłoszone) oraz Czech Science Foundation. Poprowadzą je wspólnie naukowcy z Polski i z Czech pod kierunkiem prof. Damurskiego z Politechniki Wrocławskiej i Jamesa Evansa z University of Manchester aktualnie pracującego na Politechnice Czeskiej w Pradze.

Zespół badawczy skupi się na projektach demonstracyjnych i pilotażowych związanych z innowacjami z zakresu zagospodarowania przestrzeni, ekologii czy mobilności mieszkańców. Na podstawie ich analiz określi znaczenie innowacji miejskich dla społecznego i organizacyjnego uczenia się. Projekt pozwoli też ocenić funkcjonujące praktyki z zakresu wdrażania innowacji pod kątem ich zastosowania w procesach podejmowania decyzji.

Naukowcy najpierw przeprowadzą przegląd literatury i zdefiniują odpowiednie pojęcia. Następnie zajmą się badaniami terenowymi w wybranych miejscach we Wrocławiu i w Pradze oraz analizą zebranych danych. Efektem ich pracy będzie m.in. model zmian organizacyjnych poprzez innowacje.

– Wyniki naszych badań przyniosą nową wiedzę z zakresu zarządzania miejskiego i publicznej polityki przestrzennej – zaznacza prof. Damurski. – W związku z wysokim poziomem skomplikowania badań zastosujemy mieszane metody badawcze, pochodzące z różnych dyscyplin, takich jak socjologia, psychologia, urbanistyka, geografia miejska, ekonomia, technologie informacyjne i komunikacyjne oraz nauki humanistyczne. Dla lepszego zrozumienia przebiegu procesów uczenia się wykorzystamy m. in. metody partycypacyjne, zakładające bezpośredni udział różnych osób zaangażowanych we wdrażanie innowacji miejskich.

Jak podkreśla profesor, porównanie wyników z Wrocławia i Pragi – czyli miast będących liderami innowacji w swoich regionach – pozwoli na uzyskanie szerokiego obrazu zmian zachodzących w podejmowaniu decyzji publicznych w ostatnich latach.

Zespół badawczy stworzy dziewięciu naukowców. W skład polskiej grupy badawczej wejdzie kierownik (doktor habilitowany w dziedzinie gospodarki przestrzennej), doświadczony badacz (doktor w dziedzinie innowacji miejskich) oraz dwóch doktorantów z zakresu socjologii i zarządzania, wyłonionych w drodze otwartego konkursu. W czeskim zespole znajdą się: kierownik (profesor geografii społecznej specjalizujący się w planowaniu miejskim), ekspert w dziedzinie psychologii społecznej, ekspert w dziedzinie ekonomii społecznej oraz socjolog miejski i jeden asystent badawczy. W realizacji niektórych badań terenowych wezmą udział również studenci.

Naukowcy planują wydanie monografii i opublikowanie artykułów naukowych, ale także dzielenie się wiedzą zdobytą podczas projektu z urzędnikami i politykami miejskimi poprzez materiały audiowizualne dostępne online na stronie projektu i w mediach społecznościowych.


Program Opus Weave wspiera międzynarodową współpracę badaczy, upraszczając dla nich procedury ubiegania się o środki na finansowanie badań. O granty na wspólne projekty mogą ubiegać się zespoły naukowców z Polski wspólnie z badaczami z Austrii, Czech, Słowenii, Szwajcarii lub Niemiec. Szczegóły na stronie NCN.

lucy

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję