TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 27.05.2025 Kategoria: aktualności ogólne, konkursy/stypendia, nauka/badania/innowacje, przedsiębiorczość, Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego
Zespół dr. inż. Adriana Chajca z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego otrzymał grant w programie Prime Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Doceniono ich pomysł na komercjalizację technologii obniżającej ślad węglowy betonu poprzez wykorzystanie odpadów pokopalnianych i mineralizację CO2. Takie rozwiązanie może mieć znaczący wpływ na całą branżę budowlaną.
Program Prime jest skierowany do osób pracujących w polskich organizacjach badawczych, którzy, tworząc zespoły projektowe, chcą zweryfikować potencjał rynkowy wyników swoich badań naukowych, a także opracować i wdrożyć najbardziej odpowiednią ścieżkę ich komercjalizacji, w tym poprzez założenie spin-offu.
Pozwala przy tym na rozwój kompetencji (m.in. poprzez szkolenia) oraz zdobycie praktycznych umiejętności (m.in. rozmowy z potencjalnymi odbiorcami). Dla autorów najlepszych pomysłów przewidziane jest zindywidualizowane wsparcie na wdrożenie wybranej ścieżki komercjalizacji.
Do pierwszej edycji konkursu zgłoszono 67 pomysłów. Dofinansowanie w łącznej wysokości ponad 5,3 mln zł otrzymało ostatecznie 18 zespołów, a każdy z nich musiał się składać z lidera naukowego, lidera biznesowego oraz opiekuna transferu technologii.
Wśród nagrodzonych pomysłów znalazł się projekt „Waloryzacja odpadów pokopalnianych z wykorzystaniem mineralizacji CO2 dla zrównoważonego budownictwa (RE-mission)”, którego liderem naukowym jest dr inż. Adrian Chajec z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego. Na jego realizację nasz badacz otrzymał niemal 315 tys. zł.
Realizacja projektów została podzielona na trzy etapy. W trakcie pierwszego planowane jest podniesienie kompetencji członków zespołu i wstępna weryfikacja rynkowa zgłoszonego projektu. Drugi etap zostanie poświęcony pogłębionej weryfikacji rynkowej rozwiązania, opracowaniu rozwoju produktu i strategii komercjalizacji oraz poszukiwaniu odbiorcy. Ostatnia faza jest już dedykowana dla spółek typu spin-off, które zawiążą się w drugim etapie.
– Nasz pomysł opiera się na rozwijanej w Katedrze Inżynierii Materiałów i Procesów Budowlanych technologii mineralizacji odpadów pokopalnianych z wykorzystaniem CO2, których zastosowanie w betonie prowadzi do obniżenia jego śladu węglowych. To innowacyjne rozwiązanie może wpłynąć na całą branże budowlaną – mówi dr inż. Adrian Chajec. – Co ważne, ten projekt celuje też w inne gałęzie przemysłu, od przemysłu chemicznego, aż po górniczy, co sprawia, że jest jeszcze bardziej kompleksowy – dodaje.
W ramach prowadzonych prac naukowcy mają nadzieję na wypracowanie strategii komercjalizacji rozwiązania, a następnie na pozyskanie odpowiedniego finansowanie na założenie i prowadzenie spółki spin-off.
– Dzięki programowi PRIME odbędziemy dedykowane sesje mentoringowe z przedstawicielami międzynarodowego przemysłu oraz otrzymamy wsparcie od prężnie działającej w Europie firmy consultingowej Oxentia, która w tym projekcie jest partnerem Fundacji na rzecz Nauki Polskiej – wyjaśnia naukowiec z W2.
Cały projekt jest prowadzony na Politechnice Wrocławskiej. Opiekunem transferu technologii będzie dr inż. dr inż. Tomasz Marciniszyn z Wrocławskiego Centrum Transferu Technologii (WCTT), a liderem biznesowym został Paweł Żebrowski, doświadczony konsultant biznesowy i przedsiębiorca z doświadczeniem w zakresie strategii biznesowej, innowacji i transferu technologii.
Pełna lista laureatów konkursu Prime na stronie FNP. Nagrodzone zespoły będą rozwijać pomysły na komercjalizację głównie z dziedziny inżynierii i biotechnologii. Opracują m.in. zaawansowane narzędzie AI do wczesnej diagnostyki czerniaka; technologię, która pozwala przekształcać odpady organiczne w cenne chemikalia; bioniczną protezę dłoni dla dzieci czy sprężyny kompozytowe do zastosowań w pojazdach mechanicznych.
Projekt Prime – wsparcie komercjalizacji nauki, jest realizowany przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej (FNP) ze środków z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG).
mic
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »