TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Grant FNP na wsparcie komercjalizacji innowacyjnej technologii budowlanej

Laureaci konkursu - zdjęcie

Zespół dr. inż. Adriana Chajca z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego otrzymał grant w programie Prime Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Doceniono ich pomysł na komercjalizację technologii obniżającej ślad węglowy betonu poprzez wykorzystanie odpadów pokopalnianych i mineralizację CO2. Takie rozwiązanie może mieć znaczący wpływ na całą branżę budowlaną.

Program Prime jest skierowany do osób pracujących w polskich organizacjach badawczych, którzy, tworząc zespoły projektowe, chcą zweryfikować potencjał rynkowy wyników swoich badań naukowych, a także opracować i wdrożyć najbardziej odpowiednią ścieżkę ich komercjalizacji, w tym poprzez założenie spin-offu.

Pozwala przy tym na rozwój kompetencji (m.in. poprzez szkolenia) oraz zdobycie praktycznych umiejętności (m.in. rozmowy z potencjalnymi odbiorcami). Dla autorów najlepszych pomysłów przewidziane jest zindywidualizowane wsparcie na wdrożenie wybranej ścieżki komercjalizacji.

Do pierwszej edycji konkursu zgłoszono 67 pomysłów. Dofinansowanie w łącznej wysokości ponad 5,3 mln zł otrzymało ostatecznie 18 zespołów, a każdy z nich musiał się składać z lidera naukowego, lidera biznesowego oraz opiekuna transferu technologii.

Wśród nagrodzonych pomysłów znalazł się projekt „Waloryzacja odpadów pokopalnianych z wykorzystaniem mineralizacji CO2 dla zrównoważonego budownictwa (RE-mission)”, którego liderem naukowym jest dr inż. Adrian Chajec z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego. Na jego realizację nasz badacz otrzymał niemal 315 tys. zł.

Realizacja projektów została podzielona na trzy etapy. W trakcie pierwszego planowane jest podniesienie kompetencji członków zespołu i wstępna weryfikacja rynkowa zgłoszonego projektu. Drugi etap zostanie poświęcony pogłębionej weryfikacji rynkowej rozwiązania, opracowaniu rozwoju produktu i strategii komercjalizacji oraz poszukiwaniu odbiorcy. Ostatnia faza jest już dedykowana dla spółek typu spin-off, które zawiążą się w drugim etapie.

newsletter_2023_14.jpg

W stronę budownictwa zeroemisyjnego

– Nasz pomysł opiera się na rozwijanej w Katedrze Inżynierii Materiałów i Procesów Budowlanych technologii mineralizacji odpadów pokopalnianych z wykorzystaniem CO2, których zastosowanie w betonie prowadzi do obniżenia jego śladu węglowych. To innowacyjne rozwiązanie może wpłynąć na całą branże budowlaną – mówi dr inż. Adrian Chajec. – Co ważne, ten projekt celuje też w inne gałęzie przemysłu, od przemysłu chemicznego, aż po górniczy, co sprawia, że jest jeszcze bardziej kompleksowy – dodaje.

W ramach prowadzonych prac naukowcy mają nadzieję na wypracowanie strategii komercjalizacji rozwiązania, a następnie na pozyskanie odpowiedniego finansowanie na założenie i prowadzenie spółki spin-off.

– Dzięki programowi PRIME odbędziemy dedykowane sesje mentoringowe z przedstawicielami międzynarodowego przemysłu oraz otrzymamy wsparcie od prężnie działającej w Europie firmy consultingowej Oxentia, która w tym projekcie jest partnerem Fundacji na rzecz Nauki Polskiej – wyjaśnia naukowiec z W2.

Cały projekt jest prowadzony na Politechnice Wrocławskiej. Opiekunem transferu technologii będzie dr inż. dr inż. Tomasz Marciniszyn z Wrocławskiego Centrum Transferu Technologii (WCTT), a liderem biznesowym został Paweł Żebrowski, doświadczony konsultant biznesowy i przedsiębiorca z doświadczeniem w zakresie strategii biznesowej, innowacji i transferu technologii.

Pełna lista laureatów konkursu Prime na stronie FNP. Nagrodzone zespoły będą rozwijać pomysły na komercjalizację głównie z dziedziny inżynierii i biotechnologii. Opracują m.in. zaawansowane narzędzie AI do wczesnej diagnostyki czerniaka; technologię, która pozwala przekształcać odpady organiczne w cenne chemikalia; bioniczną protezę dłoni dla dzieci czy sprężyny kompozytowe do zastosowań w pojazdach mechanicznych.

feng_rp_ue_cmyk-01-3-600x56-1_belka.jpg

Projekt Prime – wsparcie komercjalizacji nauki, jest realizowany przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej (FNP) ze środków z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG).

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję