TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 22.01.2024 Kategoria: aktualności ogólne, działania społeczne, życie uczelni
Jak co roku nasza uczelnia bierze udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. W tym roku do wylicytowania są m.in. lot szybowcem, wizyta w inżynierskim escape roomie, nowoczesnym Centrum Symulacji Medycznej oraz unikalny zestaw naszych gadżetów. Zapraszamy!
W niedzielę, 28 stycznia, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra już po raz 32. Tym razem zbiórka będzie prowadzona pod hasłem „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!”. Pozyskane środki posłużą wyposażeniu szpitalnych oddziałów pulmonologicznych, zarówno tych dziecięcych, jak i dla dorosłych. Zakupiony zostanie sprzęt do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc.
W ciągu 31 finałów WOŚP zebrała blisko dwa miliardy złotych i kupiła 71,5 tysiąca różnego rodzaju urządzeń.
Do zbiórki tradycyjnie włączamy się my, czyli społeczność PWr. Oto przegląd tegorocznych dziewięciu oficjalnych politechnicznych licytacji:
Akademicki Klub Lotniczy PWr wystawia lot z wykwalifikowanym instruktorem-pilotem. Odbędzie się podczas XVII Akademickich Mistrzostw Polski na Celność Lądowania na lotnisku w Szymanowie. Dodatkowo zwycięzca otrzyma statuetkę przedstawiającą model jednej z tegorocznych konstrukcji samolotu w skali 1:20.
To okazja, by poznać niektóre tajniki zawodu lekarza i przekonać się, ile zagadek kryje ludzkie ciało. Zwycięzca aukcji stanie się na chwilę częścią zespołu specjalistów i będzie mieć okazję zająć się pacjentem według przygotowanego wcześniej scenariusza.
Dinozaur Dionizy i jego pomocnicy zatrzasnęli się w pomieszczeniu laboratoryjnym. Rozwiąż zagadki i zadania związane z inżynierią środowiska i uratuj dinozaura, zanim w pomieszczeniu skończy się tlen.
Możesz zabrać ze sobą znajomych lub rodzinę, ponieważ escape room jest przeznaczony dla sześciu osób. Nie musisz mieć żadnego doświadczenia w tej rozrywce – pomocnicy Dionizego pomogą i udzielą niezbędnych wskazówek.
Czy w próżni jest pusto? Co wiemy o attosekundach? Jak mogą wyglądać kosmici? Samoloty sterowane AI? Kiedy zdrowy rozsądek prowadzi nas na manowce? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w podcaście „Fizyka bez zamulania” (Spotify, YouTube). Jego gospodarzem jest dr inż. Maciej Mulak – fizyk i popularyzator nauki z Politechniki Wrocławskiej.
Zwycięzca tej aukcji weźmie udział w powstawaniu odcinka specjalnego, zobaczy na żywo nasze Studio 504 PWr i przede wszystkim będzie mógł zaproponować temat odcinka, który następnie dr Mulak poprowadzi - bez zamulania, ale za to z naukową rzetelnością i nutką humoru.
Wydział Mechaniczny zaprasza na prywatne zwiedzanie trzech laboratoriów: Mechatroniki, Robotyki i Automatyzacji Procesów oraz Inżynierii Odwrotnej. To właśnie tam można sprawdzić, jak działają roboty przemysłowe i autonomiczny wózek.
Zwycięzca aukcji – sam lub w grupie – sprawdzi też pracę tomografu technicznego, badając zawartość… jajka niespodzianki oraz spotka studentów z koła naukowego PWR Racing Team, obejrzy projektowane przez nich bolidy, a także zapozna się z łazikiem marsjańskim Koła Naukowego OFF Road.
Czekać będzie również pakiet wydziałowych gadżetów.
W emocjach wyzwalają się w nas różne, również dobroczynne cząsteczki: endorfiny (euforia), dopamina (energia), i serotonina (dobry nastrój). Kiedy jesteśmy wypoczęci, zadowoleni czy zainspirowani, zmienia się chemia naszego mózgu. Dowiedziono, że aktywność duchowa, np. zaangażowanie w jakąś formę religii, medytacji, obcowanie z przyrodą, ze sztuką bardzo pozytywnie wpływają na stan naszego mózgu, wręcz antydepresyjnie.
Potwierdzają to prace Miry Żelechower-Aleksiun, malarki uprawiającej „sztukę czystych intencji”. Wydział Chemiczny PWr otrzymał od artystki niezwykła pracę, którą z ogromną przyjemnością przekazuje na aukcję WOŚP.
Cykl malarski składa się z trzech obrazów wykonanych techniką akrylu na płótnie, w formacie 30x40 cm.
Jeśli chcesz zostać operatorem łazika Scorpio i sprawdzić jego możliwości w konkurencjach spotykanych na międzynarodowych zawodach łazików, to ta aukcja jest dla Ciebie.
Czekają szkolenia z obsługi i budowy łazika oraz m.in. przeprowadzenie akcji poszukiwawczej zaginionego łazika. Czy dasz sobie radę z obsługą panelu operatorskiego?
W tej licytacji masz okazję poznać zaplecze motorsportu wraz z najlepszym zespołem klasy Formuła Student w Polsce. Nasi studenci i studentki zapraszają na wspólny trening, podczas którego zwycięzca aukcji zmierzy się z kierowcami zespołu na symulatorach w największym centrum simracingowym Apex One w Sky Tower we Wrocławiu.
Ponadto laureat otrzyma unikatową koszulkę, czapkę oraz kalendarz.
Oczywiście nie mogło też zabraknąć politechnicznych gadżetów. Na licytację wystawiamy unikatowy zestaw zawierający 11 wyjątkowych przedmiotów związanych z PWr. Wśród nich m.in. puzzle, gra PoliDuo, koszulka, termos i latarka czołówka. Tego nie da się po prostu kupić w sklepie!
Aukcje kończą się we wtorek, 30 stycznia, o godz. 17.
Dodatkową, dziesiątą politechniczną aukcję mamy wspólnie z Wrocławskim Centrum Akademickim. Do wylicytowania jest dzień z Kołem Naukowym Solar Boat, które konstruuje łodzie solarne. Będzie można odwiedzić ich warsztat, podejrzeć przy pracy, a także otrzymać gadżety i metalowe serce WOŚP – wyspawane i podświetlone przez zespół. Licytacja już trwa.
Ponadto Studium Wychowania Fizycznego i Sportu PWr zaprasza w niedzielę do Pasażu Grunwaldzkiego, gdzie odbędzie się wyścig miast na ergometrach wioslarskich. W zawodach weźmie udział sekcja wioślarska z naszej uczelni.
Dodatkowo PWR Racing Team zaprasza do wspierania WOŚP i wpłat do ich wirtulanej skarbonki. Pieniądze można wpłacać tutaj.
Do zbiórki oraz promowania WOŚP włącza się Akademickie Radio Luz. W dniu finału na 91,6 FM i w internecie będzie można posłuchać specjalnego programu o tej wyjątkowej akcji. – Nasi reporterzy i reporterki od godziny 16 do wieczora będą relacjonować to, co dzieje się we Wrocławiu, a w studiu będziemy zachęcać do udziału we wszystkich radiowych i politechnicznych aukcjach – mówi Martyna Dziakowicz, szefowa newsroomu Radia Luz.
U naszych radiowców do wylicytowania jest możliwość prowadzania, wspólnie z szefową redakcji muzycznej oraz programową Zuzą Pawlak, audycji Audiostarter. Czeka także zestaw od kolektywu/labelu SPLOT, który miał swój początek w Radiu Luz, w jego skład wchodzi najnowsza płyta winylowa jednego z członków kolektywu, koszulka i wlepki oraz plenerowa sesja portretowa, którą wykona jeden z naczelnych fotografów radiowych Mikołaj Bensdorff. Ponadto na aukcjach Radia Luz można wygrać: złoty medal za mistrzostwo Polski w softballu kobiet, udział w warsztatach robienia pizzy, fotoobraz Łukasza Dziedziucha, makramę ścienną, dyptyk zdjęciowy Eweliny Szyszki, rzeźbę od duetu Sym8ioza, grafikę od Patrona oraz książkę „Agresywna niewinność. Historia grupy Luxus”.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »