TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Gmach Wydziału Matematyki walczy o zwycięstwo w konkursie „Lider Dostępności”

Budynek Wydziału Matematyki - zdjęcie

Budynek dawnego szpitala przy ul. Hoene-Wrońskiego, w którym obecnie mieści się siedziba Wydziału Matematyki, znalazł się w ostatnim etapie ogólnopolskiego konkursu „Lider Dostępności”. Nagradzane są w nim rozwiązania urbanistyczne i architektoniczne, które są dostępne dla wszystkich grup użytkowników, w tym osób z niepełnosprawnościami.

„Lider Dostępności” to konkurs architektoniczno-urbanistyczny organizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Towarzystwo Urbanistów Polskich, który odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta RP.

W tym roku do konkursu napłynęła rekordowa ilość zgłoszeń – 83, a do półfinału zakwalifikowano 30 inwestycji. W skład kapituły konkursu wchodzą architekci, urbaniści oraz specjaliści z zakresu dostępności architektonicznej i projektowania uniwersalnego, a także eksperci zgłoszeni przez Kancelarię Prezydenta RP.

Zwycięzców 9. edycji konkursu poznamy podczas gali w Pałacu Prezydenckim z okazji Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Nagrody zostaną przyznane w sześciu kategoriach: przestrzeń publiczna, duży obiekt użyteczności publicznej, mały obiekt użyteczności publicznej, obiekt biurowy/handlowy, obiekt mieszkalny/hotelowy oraz obiekt zabytkowy.

W tej ostatniej o zwycięstwo powalczy budynek Wydziału Matematyki PWr przy ul. Hoene-Wrońskiego, który konkuruje z dawną siedzibą dyrekcji Zakładów Lniarskich w Żyrardowie, Pałacem Sobieszów i częścią kompleksu Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie.

- W naszym zgłoszeniu podkreśliliśmy, że budynek został bardzo dobrze dostosowany do potrzeb osób z bardzo różnorodną niepełnosprawnością. I to pod wieloma aspektami​ - mówi dr inż. arch.​ Natalia Ratajczak-Szponik z Działu Dostępności i Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami PWr. ​​- To nie tylko dostępność w zakresie wejścia bez barier i windy w budynku. To również czytelna informacja wizualna, dotykowa i dźwiękowa. To co jest istotne - to fakt, że rozwiązania takie jak tablice informacyjne, plany tyflograficzne, ścieżki orientacji tworzone były zgodnie z naszymi Politechnicznymi standardami dostępności - dodaje.

Kompleks składający się z dwóch budynków i łącznika zaprojektował słynny niemiecki architekt Max Berg, autor m.in. projektu Hali Stulecia. Szpital przy ówczesnej Schulgasse był jedną z jego pierwszych realizacji we Wrocławiu. Najpierw – w latach 1910-11 – wybudowano gmach główny, a w drugim etapie mniejszy obiekt, znajdujący się dalej od ulicy oraz łącznik pomiędzy nimi.  

Pierwotnie w kompleksie znajdowała się siedziba Miejskiego Szpitala Dziecięcego, a po II wojnie światowej działały tam m.in. kliniki Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. W 2015 r. po przeniesieniu klinik na ul. Chałubińskiego Uniwersytet Medyczny wystawił gmach na sprzedaż. W tym samym roku kupiła go Politechnika Wrocławska. 

Oba budynki wymagały kapitalnego remontu, a przetarg na przebudowę rozstrzygnięto we wrześniu 2019 r. Inwestycja zakładała m.in. remont elewacji, wymianę dachu oraz częściową termomodernizację. Odtworzono sztukaterie w holach, renowacji poddano także rzeźbę nad wejściem głównym autorstwa Alfreda Vockego, wybrane elementy stolarki okiennej i drzwiowej. Budynek został również wyposażony w komputerowe systemy nadzoru i zarządzania instalacjami.

Cały kompleks otworzyliśmy w marcu 2023 r., a swoje siedziby mają tam obecnie Wydział Matematyki (budynek C-19) oraz Wydział Medyczny (budynek C-20). Całkowity koszt modernizacji wraz z wyposażeniem obiektu to blisko 50 mln zł.

newsletter_2023_14.jpg

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję