TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 19.05.2021 Kategoria: aktualności ogólne, aktywność studencka, popularyzacja nauki, Wydział Chemiczny, Wydział Podstawowych Problemów Techniki
„Nie zadzieraj z pająkiem” to tytuł jednego ze zdjęć z wystawy plenerowej, którą do końca maja można oglądać w centrum Wrocławia (ul. Oławska). Koło naukowe PhoBiA zaprasza do świata widzianego pod mikroskopem.
Koło Naukowe Photonics and Bionanotechnology Association PhoBiA działające przy Wydziale Chemicznym i Wydziale Podstawowych Problemów Techniki po raz trzeci zorganizowało wystawę naukową połączoną z konkursem „Microscopic Art Non-limited International Annual Contest MANIAC 2021”. Można na niej oglądać zdjęcia mikroskopowe wykonane przez studentów różnych uczelni, nie tylko z Polski.
– W tym roku dopisała nam rekordowa frekwencja. Dla porównania, w zeszłym roku otrzymaliśmy 28 prac od dwunastu osób, a w tym było to 96 zdjęć od 34 osób. Są to zdjęcia między innymi studentów z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu czy Uniwersytetu w Montpellier (Francja), a także od członków naszego koła – mówi Krzysztof Nadolski, prezes KN PhoBiA.
Na wystawie plenerowej znalazło się 29 plansz. Są wśród nich zdjęcia, które otrzymały najwyższą ocenę jury konkursu. To prace: Niny Tarnowicz-Staniak z Politechniki Wrocławskiej „Sunset on the tip of the iceberg” („Zachód słońca na szczycie góry lodowej”), która zdobyła pierwsze miejsce, Dominiki Benkowskiej-Biernackiej również z PWr „Eruption of Vesuvius” („Erupcja Wezuwiusza”), zdobywczyni drugiego miejsca, a także Joanny Posłowskiej z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach „Don’t mess with the spider” („Nie zadzieraj z pająkiem”) – laureatki trzeciego miejsca.
Ze względu na niewielką różnicę w punktacji między 3. i 4. miejscem organizatorzy przyznali wyróżnienie pracy Min Ying Tsang z Politechniki Wrocławskiej „Micron flower” („Mikronowy kwiat”).
Wszystkie konkursowe zdjęcia można obejrzeć na stronie internetowej phobia.pwr.edu.pl w zakładce „MANIAC 2021”. Część z nich pojawi się też przy okazji podobnej wystawy przygotowywanej jesienią w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.
Prace oceniało jury w składzie: dr hab. inż. Katarzyna Matczyszyn, prof. uczelni i opiekun koła, Tomasz Janoś, dyrektor Wrocławskiego Centrum Akademickiego oraz Monika Łuszpak-Skiba, przewodnicząca komitetu organizacyjnego Festiwalu Punto y Raya we Wrocławiu.
– Zależało nam, żeby skład jurorski był urozmaicony. Uznaliśmy, że narzucanie konkretnych kryteriów oceny nie będzie miarodajne, ponieważ naukowiec i artysta spojrzą na dane zdjęcie całkowicie inaczej. No i mieliśmy rację: w wielu przypadkach oceny poszczególnych członków jury bardzo się różniły – zdradza prezes koła.
Studenci z PWr mają już doświadczenie w przygotowywaniu pokazu zdjęć mikroskopowych. Pierwsza tego typu wystawa, współorganizowana przez koło PhoBiA, odbyła się w 2013 roku, w ramach wydarzenia „Wrocławianie rozebrani do ostatniej nitki … DNA!”.
– Wystawa cieszyła się sporym zainteresowaniem, stąd pomyśleliśmy, że powinna być kontynuowana – mówi prof. Katarzyna Matczyszyn, opiekun koła. – Kilka lat temu, przy okazji corocznej konferencji „PhoBiA Annual Nanophotonics International Conference PANIC”, zorganizowaliśmy pokaz naszych zdjęć z mikroskopów. Potem pojawiła się idea konkursu o szerszym, międzynarodowym zasięgu. Wydarzenie jest również częścią Międzynarodowego Dnia Światła, obchodzonego 16 maja – dodaje prof. Matczyszyn.
Od ubiegłego roku wystawa jest organizowana w ramach projektu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Społeczna Odpowiedzialność Nauki”.
Ze względu na pandemię, w tym roku konferencja PANIC odbywa się zdalnie na platformie Zoom, dlatego wydarzenia są połączone jedynie wirtualnie.
Nagrodzone w konkursie prace do 31 maja można oglądać na ulicy Oławskiej koło fontanny.
– Głównym językiem wydarzenia jest język angielski, ale wszystkie informacje zamieszczone na planszach są również w języku polskim. Przy każdym zdjęciu jest opis z informacją, co się na nim znajduje i jaką techniką zostało wykonane zdjęcie – mówi Krzysztof Nadolski z PWr.
Na planszach jest także kod QR do ankiety. Można w niej wyrazić swoje zdanie na temat wydarzenia, ale też zagłosować na swoje ulubione zdjęcie.
Organizatorzy zachęcają do zajrzenia na stronę phobia.pwr.edu.pl, gdzie można poczytać o technikach mikroskopowych, takich jak mikroskopia optyczna, mikroskopia fluorescencyjna, mikroskopia polaryzacyjna, transmisyjna mikroskopia elektronowa, skaningowa mikroskopia elektronowa czy mikroskopia konfokalna.
Więcej informacji na profilu facebookowym koła.
ISZ
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »