TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Gala Nauki Polskiej 2025: nagroda dla wybitnego chemika z PWr

Data: 19.02.2025 Kategoria: nagrody/odznaczenia/medale, Wydział Chemiczny

Zdjęcie prof. Marka Bryjaka

Prof. Marek Bryjak z Wydziału Chemicznego został doceniony przez ministra nauki. Nasz naukowiec otrzymał nagrodę za całokształt dorobku naukowego podczas Gali Nauki Polskiej 2025 w Toruniu.

Wydarzenie, które zorganizowano w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu było częścią obchodów Dnia Nauki Polskiej (19 lutego). To święto, ustanowione w 2020 r., jest okazją do upamiętnienia osiągnięć najwybitniejszych polskich uczonych, którzy na stałe wpisali się w historię nauki, dokonując przełomowych odkryć w różnych dziedzinach. To również wyraz uznania dla współczesnych polskich badaczy, a także inspiracja do podejmowania przedsięwzięć naukowych oraz wzmacniania zainteresowania nauką i jej popularyzowania w społeczeństwie. 

Podczas tegorocznej uroczystości Marcin Kulasek, minister nauki i szkolnictwa wyższego, wręczył najbardziej wyróżniającym się przedstawicielom środowiska naukowego i akademickiego nagrody za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej, wdrożeniowej, organizacyjnej oraz za całokształt dorobku. 

Zdjęcie laureatów nagrody stojących na scenie obok siebie podczas Gali Nauki Polskiej
fot. Mikołaj Kuras

W sumie nagrody otrzymało 150 osób, a w gronie wyróżnionych znalazł się chemik z Politechniki Wrocławskiej prof. Marek Bryjak.

Laureat od lat jest związany z Wydziałem Chemicznym Politechniki Wrocławskiej. W 2022 r. otrzymał status professor magnus naszej uczelni. Swoją działalność badawczą, związaną z wykorzystaniem membran polimerowych, aktywnie rozwijał w trakcie swoich różnych staży naukowych na całym świecie. Kierował międzynarodowymi projektami z tego zakresu w ramach programów NATO oraz siódmego programu ramowego. 

Jego szerokie kontakty naukowe i duża rozpoznawalność w środowisku membranowym umożliwiły Politechnice Wrocławskiej zawarcie umów o współpracy z wieloma prestiżowymi instytucjami z całego świata, w tym z: Ege University (Turcja), Conception University (Chile), WETSUS – the Center of Sustainable Water Technology (Holandia) i Kitakyushu University (Japonia).

newsletter


PROF. MAREK BRYJAK (WYDZIAŁ CHEMICZNY)

Zdjęcie prof. Marka BryjakaProfesor Marek Bryjak związany jest od wielu lat z Wydziałem Chemicznym Politechniki Wrocławskiej. W 1977 r. ukończył studia magisterskie, w 1982 r. otrzymał stopień naukowy doktora, a w 2002 r. stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk chemicznych, w specjalności chemia i technologia polimerów. W 2010 r. uzyskał tytuł profesora w dziedzinie nauk technicznych.

W okresie 1989-1992 odbył staż naukowy w Center for Surface Science w Lehigh University, Bethlehem (USA). Od 1982 roku jest aktywnym pracownikiem Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej. W latach 2001-2005 pełnił funkcję kierownika Zakładu Fizykochemii Polimerów, a po zmianach organizacyjnych sprawował, w latach 2005-2007 oraz 2016-2019, funkcję kierownika Zakładu Materiałów Polimerowych i Węglowych (w okresie 2008-2016 był zastępcą kierownika).

W latach 2005-2012 był pełnomocnikiem dziekana Wydziału Chemicznego ds. studiów niestacjonarnych. W latach 2018-2020 przewodniczył Komisji ds. Stopni Naukowych w dyscyplinie Inżynieria Chemiczna oraz pełnił funkcję kierownika dyscypliny kształcenia inżynieria chemiczna w Szkole Doktorskiej PWr.

W 2022 r. otrzymał status professor magnus Politechniki Wrocławskiej.

Profesor Marek Bryjak przez wiele lat aktywnie działał na rzecz towarzystw membranowych z Polski i Niemiec. W latach 2006-2011 przewodniczył Sekcji Membranowej Polskiego Towarzystwa Chemicznego, a od 2011 r. jest członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Membranowego. Ponadto jest aktywnym członkiem wielu innych międzynarodowych towarzystw i organizacji naukowych.

Obszar zainteresowań badawczych prof. Marka Bryjaka obejmuje wykorzystanie materiałów polimerowych do procesów separacyjnych, w szczególności: membranowe i hybrydowe technologie uzdatniania wody, separacje membranowe z odzyskiem wartościowych substancji organicznych i nieorganicznych, pozyskiwanie energii elektrycznej z zasolonych roztworów wodnych, procesy separacyjne wspomagane membranami oraz membranowe sprężanie wodoru.

Jest autorem 362 publikacji, w tym w 151 prac naukowych w czasopismach z Listy Filadelfijskiej (wg. WoS). Jego sumaryczny IF wynosi 373,5, a indeks H-37. Prace naukowe prof. Bryjaka są dobrze rozpoznawalne, o czym świadczy ich liczba cytowań wynosząca 5 455 (bez autocytowań).

Redaktor trzech pozycji naukowych wydanych przez znane oficyny wydawnicze (CRC i Elsevier) oraz jednej wydanej przez oficynę PWr: „The Global Arsenic Problem: Challenges for Safe Water Production” (CRC, 2007), „Boron Separation Processes” (Elsevier, 2015), „Innovative Materials and Methods for Water Treatment” (CRC, 2017), „The Impact of Membrane Technology to Human Life” (PWr, 2003).

Prof. Marek Bryjak jest autorem jedenastu rozdziałów książkowych znanych oficyn wydawnicznych, w tym w „Encyclopedia of Membrane and Membrane Technology” (Wiley), „Membrane Modification” (Elsevier), „Membranes for Membrane Reactors” (CRC), „Geothermal Water Management” (CRC), oraz w „60-Years of the Loeb-Sourirjan Membrane” (Elsevier).

Reprezentował Politechnikę Wrocławską w prestiżowych czasopismach naukowych: jako członek zespołu redakcyjnego (2006-2010) i redaktor wydań specjalnych w czasopiśmie Desalination (Elsevier, obecnie IF=9,501), obecnie jako członek zespołu redakcyjnego Frontiers in Membrane Science and Technology (Frontiers, OA), jak też jako redaktor wydań specjalnych w czasopismach Membranes (MDPI, IF=3,987) i Materials (MDPI, IF=3,623).

Swoją działalność badawczą, związaną z wykorzystaniem membran polimerowych, aktywnie rozwijał w trakcie swoich staży naukowych na całym świecie. Jego szerokie kontakty naukowe i duża rozpoznawalność w środowisku membranowym umożliwiły Politechnice Wrocławskiej zawarcie umów o współpracy naukowej z prestiżowymi instytucjami w różnych częściach świata, w tym z: Ege University (Turcja), Conception University (Chile), WETSUS – the Center of Sustainable Water Technology (Holandia) i Kitakyushu University (Japonia).

Wśród jego najważniejszych opracowań wdrożeniowych są następujące projekty:

  • Zarys technologii wydzielania cystatyn z białka jaja kurzego (wdrożenie FinePharm w Jeleniej Górze),
  • Technologia otrzymywania separatorów do baterii litowych (wdrożenie ZAMEL w Pszczynie),
  • Technologia uzdatniania wody geotermalnej dla rolnictwa (wdrożenie Balçova Geothermal District Heating System w Izmirze),
  • Zintegrowana technologia membranowa uzdatniania wody w oczyszczalni ścieków w Brzegu (wdrożenie West Trading and Technology Polska w Opolu).

Prof. Marek Bryjak wielokrotnie czynnie reprezentował Politechnikę Wrocławską w konsorcjach badawczych i badawczo-rozwojowych. Wśród nich należy wymienić udział w dwunastu grantach międzynarodowych oraz w dziesięciu krajowych. Na szczególną uwagę zasługują granty od NATO, w których pełnił funkcję kierownika: Development of an Innovative Treatment Process for Geothermal Wastewater, Development of Separation Processes for Boron Removal from Wastewater, Removal of Traces Amounts of Endocrine Disruptors from Water by Nanostructured Polymeric Materials. A także granty siódmego Programu Ramowego: (Innovative Materials and Methods for Water Treatment, Capacitive Mixing as a Novel Principle for Generation of Clean Renewable Energy from Salinity Differences.

Kierował grantami bilateralnymi Polska-Turcja: Integrated Management of Geothermal Water: Recovery of Energy and Water, Water-Energy-Food Nexus: Geothermal Water for Agriculture oraz dwoma grantami bilateralnymi Polska-RPA Development and Application of Membrane Filters.

Brał udział w projektach FONDECYT - Functional Polymers with Ability to Remove Inorganic Contaminants oraz EIT RM - Development of Higher Education on Solid-Liquid Separations. Kierował międzynarodowym grantem MEDRC - Study of the Adsorption-Membrane Filtration Hybrid Process for Removal of Boron from Seawater.

Wypromował ponad 100 magistrów inżynierów i inżynierów, a jako promotor w przewodach doktorskich - ośmiu doktorów, w tym w trzech obcojęzycznych, jednego wyróżnionego w programie „Start” Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz jednego nagrodzonego w programie „Polskie Powroty” Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

Jako recenzent brał udział w dziewięciu postępowaniach profesorskich i sześciu przewodach habilitacyjnych. Zrecenzował 12 rozpraw doktorskich, w tym trzy obcojęzyczne (Kowno, Barcelona, Mediolan), a dodatkowo ponad 120 manuskryptów publikacji naukowych i 15 wniosków grantowych.

Pełnił też rolę uczelnianego koordynatora międzynarodowego kierunku studiów Sustainable Biomass and Bioproducts Engineering, realizowanego przez Politechnikę Wrocławską oraz uczelnie z Hiszpanii i Finlandii.

Prof. Marek Bryjak otrzymał wiele wyróżnień i nagród za osiągnięcia w pracy dydaktycznej i naukowej, w tym: Srebrny Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Złotą Odznakę Politechniki Wrocławskiej, czterokrotnie otrzymał Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, jedenastokrotnie został nagrodzony przez rektora Politechniki Wrocławskiej oraz trzykrotnie przez rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję