TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Finał DFN: Spotkanie z olimpijczykami na PWr

Data: 22.09.2021 Kategoria: absolwenci, aktualności ogólne, popularyzacja nauki

Renata Mauer-Różańska, Maja Włoszczowska i Paweł Rańda byli gośćmi gali finałowej Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Nasi olimpijczycy opowiadali m.in. o emocjach towarzyszących zdobywaniu medali i nowych technologiach zmieniającej ich dyscypliny sportu.

– Sport to zdrowie, jeśli tylko uprawiamy go rozsądnie. Systematyczna aktywność wpływa dodatnio na osiągnięcia szkolne dzieci i młodzieży. Dlatego na finał DFN zaprosiliśmy mistrzów sportu. Ich przykład pokazuje, jak ważna jest determinacja, ciężka praca, wytrwałość, ale też talent, który pomagają w osiąganiu najwyższych celów – mówiła dr hab. inż. Elżbieta Wojaczyńska, prof. uczelni, pełnomocniczka rektora ds. DFN na Politechnice Wrocławskiej. – Pragniemy pokazać powiązanie sportu i nauki. Dzisiaj sport wyczynowy jest wspierany przez najnowsze technologie, ale z drugiej strony jest też motorem napędowym w niektórych dziedzinach nauki – dodała.

spotkanie_z_olimpiczykami_na_pwr.jpgEmocje na każdym kroku

Nasi olimpijczycy opowiadali m.in. o emocjach, które towarzyszyły im w momentach, gdy osiągali swoje największe sukcesy na igrzyskach w Atlancie, Sydney, Pekinie i Rio de Janeiro.

Renata Mauer-Różańska, dwukrotna mistrzyni olimpijska w strzelectwie przyznała, że dla niej same przygotowania do startu w igrzyskach olimpijskich w Atlancie nie były łatwe.

– Pięć miesięcy wcześniej urodziłam córeczkę i musiałam pogodzić obowiązki matki i zawodniczki. Wszędzie miałam bardzo dużą pomoc i tylko dzięki temu byłam w stanie dobrze się przygotować i wystartować na najwyższym poziomie – mówiła mistrzyni. – Emocje w trakcie zawodów towarzyszyły mi przez cały czas, a zwycięstwo zapewniłam sobie dopiero w ostatnim strzale. Równie mocno przeżywał wszystko mój trener, który przez chwilę nawet nie zauważył, że wygrałam – wspominała.

Z kolei Maja Włoszczowska, srebrna medalistka igrzysk w Pekinie i Rio de Janeiro, przyznała, że największy strach i panika dopadły ją przed pierwszym startem na igrzyskach w Atenach, gdy zaczęła być wymieniana w gronie kandydatek do medalu. 

– A ja wcale się tak nie czułam. Na szczęście udało mi się uspokoić. Zajęłam wtedy szóste miejsce i był to dobry wstęp do dalszej kariery – podkreśliła kolarka. – Do igrzysk w Pekinie przygotowywałam się już pod kątem zdobycia medalu i po świetnym wyścigu udało się zdobyć srebro. Byłam absolutnie oszołomiona, długo nie mogłam uwierzyć w to, co się stało. Napięcie zaczęło ze mnie schodzić dopiero po kilku godzinach i wtedy zdałam sobie sprawę, że spełniłam moje wielkie marzenie – mówiła Maja Włoszczowska.

Technologia zmienia wszystko

flaga_dfn.jpgNasi olimpijczycy zgodnie przyznali, że rozwój technologii ma olbrzymi wpływ na uprawiane przez nich dyscypliny sportu, choć w różnych zakresach. Zmiany dotyczą nie tylko samego sprzętu, lecz także technik prowadzenia treningu czy sprzętu wspomagającego regenerację.

Maja Włoszczowska przyznała, że obecnie bałaby się wystartować na rowerze, którym pokonywała trasy w Atenach. – Rozwój technologii w tym zakresie jest ogromny, choć jeszcze kilka lat temu myśleliśmy, że nic już nie może się zmienić. Tymczasem naukowcy zakasują nas nowymi rozwiązaniami. Mamy inny rozmiar kół, inne kierownice, zmieniła się nawet pozycja jazdy na rowerze – dodała.

Paweł Rańda, wicemistrz olimpijski w wioślarstwie podkreślił, że inaczej wygląda też sam trening, w którym sportowcy częściej patrzą obecnie na ekrany komputerów, niż na to, co dzieje się wokół nich.

– Dzięki miniaturyzacji sprzętu uzyskiwane przez trenerów informacje są bardziej precyzyjne i pozwalają na natychmiastowe korekty czy wprowadzenie zmian – tłumaczył.

Rozmowy z olimpijczykami można posłuchać poniżej:

***

24. edycja Dolnośląskiego Festiwalu Nauki przypada w Roku Lema. Z tej okazji w programie nie mogło zabraknąć wydarzeń inspirowanych twórczością wybitnego twórcy science fiction. Na PWr przygotowaliśmy aż 150 wykładów, pokazów i warsztatów w formie online.

Festiwal wystartował 17 września, a oficjalne zakończył się 22 września, ale festiwalowe wydarzenia potrwają u nas aż do 23 września (szczegóły w programie DFN).

newsletter-promo.png

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję