TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Fabryka za trzy lata, współpraca już teraz. Podpisaliśmy umowę z Intelem

prof. Arkadiusz Wójs i Gregory Anderson - zdjęcie

Nowa fabryka firmy Intel pod Wrocławiem ma ruszyć za trzy lata, ale amerykański gigant już teraz rozpoczyna współpracę z naszą uczelnią. We wspólnych planach mamy m.in. prowadzenie projektów badawczych, mentoring prac dyplomowych oraz opracowanie nowego programu nauczania.

Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników, czyli najnowsza fabryka firmy Intel w Europie, zostanie wybudowana w gminie Miękinia pod Wrocławiem. Firma planuje zainwestować do 4,6 miliarda dolarów, co zwiększy jej moce produkcyjne i pomoże zaspokoić rosnący popyt na zaawansowane półprzewodniki. Budowa zakładu rozpocznie się dopiero po zatwierdzeniu przez Komisję Europejską, a zakończenie pierwszego etapu inwestycji planowane jest na 2027 r.

Korzyści dla naukowców…

prof. Arkadiusz Wójs i Gregory Anderson - zdjęcieW środę Politechnikę Wrocławską odwiedziła delegacja firmy Intel, której przewodniczył Gregory Anderson, dyrektor generalny zakładu. W trakcie spotkania z prof. Arkadiuszem Wójsem, rektorem Politechniki Wrocławskiej podpisany został list intencyjny o współpracy.

– Budowa wielkiego zakładu pod Wrocławiem w ogromnym stopniu wpłynie na cały region, w tym także na naszą uczelnię. Chcemy wspierać firmę w rozwoju technologii i kadry, bo to także duża szansa dla nas. Zwłaszcza w takich obszarach jak mikroelektronika i fotonika, które są w centrum zainteresowania firmy Intel – mówi prof. Arkadiusz Wójs.

Podpisana umowa zakłada m.in. wspólne prowadzenie projektów badawczo-rozwojowych, opracowanie i adaptację programu kształcenia, aby przybliżyć go do realnych potrzeb przemysłu, a także prowadzenie wykładów przez specjalistów z firmy Intel.

– W planach mamy m.in. budowę dużego, interdyscyplinarnego ośrodka badawczego specjalizującego się w mikro i nanosystemach. Będzie on wyposażony w unikalną aparaturę, co pozwoli na prowadzenie użytecznych badań w tym zakresie i na przygotowanie naszej kadry do współpracy z firmą Intel – dodał rektor.

…oraz studentów

Spotkanie studentów z przedstawicielami firmy Intel - zdjęcieZ zawartego porozumienia skorzystają także studenci. Zyskają m.in. możliwość odbycia staży w ramach regularnego programu praktyk w firmie Intel, udziału w specjalistycznych warsztatach i hackatonach, a także mentoring prac magisterskich.

– Ten ostatni element zakłada, że firma Intel przedstawi problemy, z których część studentów będzie mogła wybrać tematy swoich prac magisterskich. Ich przygotowanie będzie się odbywało pod opieką specjalistów z firmy i naukowców z naszego wydziału – wyjaśnia prof. Rafał Walczak, dziekan Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów.

W Zakładzie Integracji i Testowania Półprzewodników zatrudnienie znajdzie ponad 2 tys. osób. Ok. 30 proc. kadry stanowić będą inżynierowie, a 70 proc. technicy. Dyrektor generalny fabryki, Gregory Anderson, ma nadzieję, że zdecydowaną większość stanowić będą absolwenci polskich uczelni.

– To już moja druga wizyta w Polsce i ten tydzień niemal w całości jest poświęcony wizytom na uczelniach. To właśnie współpraca z nimi jest jednym z kluczowych warunków, by nasz projekt zakończył się sukcesem – podkreśla Gregory Anderson. – Początkowo współpraca z Politechniką Wrocławską będzie miała formę konsultacji, w trakcie których przedstawimy nasze potrzeby, ale też pomożemy uczelni dokładnie zrozumieć technologie, którymi się zajmujemy. Wszystko po to, żeby jak najlepiej przygotować przyszłych absolwentów – dodaje.

W trakcie wizyty na PWr przedstawiciele firmy Intel spotkali się też z naukowcami i studentami. W ich trakcie przedstawili plany budowy zakładu, opowiedzieli o zakresie planowanej tam działalności oraz możliwościach współpracy.

newsletter_2023_14.jpg

Inwestycja firmy Intel w Polsce, w połączeniu z istniejącym zakładem produkcji tzw. wafli krzemowych w Irlandii oraz drugim planowanym w Magdeburgu (Niemcy), pomoże stworzyć pierwszy tego typu w Europie, kompleksowy i najbardziej zaawansowany technologicznie łańcuch dostaw w dziedzinie produkcji półprzewodnikowych układów scalonych.

 mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję