TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Europejski grant na chemiczne badania nad „obeliskami” i „oblinami”

Zdjęcie dr Marty Kolonko-Adamskiej

Dr inż. Marta Kolonko-Adamska z Wydziału Chemicznego prowadzi badania nad specyficznymi strukturami obecnymi w mikrobiomie jamy ustnej. Na swój projekt otrzymała właśnie grant od organizacji FEBS (Federation of European Biochemical Societies) w wysokości 25 tys. euro.

Federacja Europejskich Towarzystw Biochemicznych (FEBS) to międzynarodowe towarzystwo naukowe, promujące badania z zakresu biochemii, biologii molekularnej i pokrewnych obszarów na terenie Europy i krajów sąsiednich. Została założona w 1964 roku i zrzesza ponad 35 tys. członków w 39 towarzystwach naukowych.

W 2024 r. FEBS obchodzi 60 rocznicę powstania i z tej okazji powstał Fundusz FEBS Booster Fund, mający na celu pomóc naukowcom akademickim rozpoczynającym karierę zawodową. W sumie do 2026 r. przyznanych zostanie do 25 grantów w wysokości 25 tys. euro. Otrzymują je młodzi badacze i badaczki na rozwijanie nowych, niezależnych projektów. Finasowanie mogą przeznaczyć na sprzęt i materiały eksploatacyjne oraz podróże badawcze.

Intrygujący wpływ na ludzkie geny

Wśród ośmiu tegorocznych laureatów i laureatek grantu FEBS znalazła się dr inż. Marta Kolonko-Adamska z Wydziału Chemicznego. Doceniono jej projekt „Ekspresja, oczyszczenie i wstępna analiza strukturalna nowoodkrytych oblin”.

Zajmie się w nim analizą strukturalną trzech „oblin”, z których jedna została zidentyfikowana jako obecna w bakterii komensalnej Streptococcus sanguinis, występującej w zdrowym ludzkim mikrobiomie jamy ustnej.

– Na początku 2024 roku naukowcy odkryli wcześniej nie opisaną klasę fragmentów RNA kolonizujących jamę ustną i jelita ludzi – wyjaśnia zakres swoich badań dr inż. Marta Kolonko-Adamska. – Co ważne, tzw. „obeliski”, jak nazwali je naukowcy, znaleziono w około 50% przypadków badanego mikrobiomu jamy ustnej i 7% mikrobiomu jelit.

„Obeliski” stanowią jednoniciowe koliste fragmenty RNA, których struktura przypomina cienkie pręciki obejmujące cały genom. Co ważne, w ich sekwencji obecne są otwarte ramki odczytu, które kodują nową superrodzinę białek zwanych „oblinami”.

– Strukturalne właściwości i funkcje „oblin” są obecnie nieznane, dlatego tak interesujące jest odkrycie ich potencjalnej roli w komórkach bakteryjnych oraz środowisku jamy ustnej i układzie trawiennym człowieka – mówi dr Kolonko-Adamska. – Projekt jest dla mnie szczególnie intrygujący, ponieważ wciąż niejasny pozostaje wpływ „obelisków” i „oblin” na zdrowie człowieka, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że mogą one zmienić aktywność genetyczną swoich bakteryjnych gospodarzy, co z kolei może wpłynąć na ludzkie geny.

„Obeliski” reprezentują nową, fascynującą klasę elementów RNA. Ich obecność w ludzkim mikrobiomie oraz potencjalne związki z patologiami i zdrowiem sugerują szeroki wpływ na medycynę, biologię molekularną i ekologię mikroorganizmów. – Dlatego ich dalsze badania są kluczowe dla zrozumienia ich biologii i potencjalnego wpływu na zdrowie dodaje dr Kolonko-Adamska.

***

Dr inż. Marta Kolonko-Adamska (Wydział Chemiczny) pracuje w Katedrze Biochemii, Biologii Molekularnej i Biotechnologii PWr. 

Zdjęcie dr Marty Kolonko-Adamskiej

Tematyka prowadzonych przez nią badań naukowych obejmuje dwa główne obszary, które łączy wspólny cel: poznanie przestrzennej budowy białek i analizę zależności pomiędzy ich strukturą i funkcją.

Jej głównym zainteresowaniem są białka Methoprene tolerant (Met) i Germ cell-expressed (Gce), uznawane za receptory hormonu juwenilnego u Drosophila melanogaster. Pośredniczą one w działaniu hormonu, a dodatkowo umożliwiają krzyżowanie się hormonalnych ścieżek sygnalizacyjnych regulujących podstawowe procesy fizjologiczne owadów.

Dr Marta Kolonko-Adamska jest laureatka grantów Preludium i Etiuda finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki, stypendystką Stypendium Ministra dla Wybitnych Młodych Naukowców. Należy do Academii Iuvenum Politechniki Wrocławskiej.

Dzięki swojej wszechstronności i samodzielności nawiązała stałą współpracę z Helmholtz Zentrum München (HMGU), gdzie odbywała coroczne kilkumiesięczne staże przy projektach opierających się na koncepcji racjonalnego projektowania leków.

newsletter

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję