TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 12.05.2025 Kategoria: medycyna, rekrutacja, Wydział Medyczny
Zdobądź kompetencje medyczne, zostań specjalistą w obsłudze nowoczesnych technik diagnostycznych oraz naucz się wykorzystywać sztuczną inteligencję w analizie i przetwarzaniu obrazów medycznych. To wszystko w ramach elektroradiologii, czyli nowego kierunku studiów na Wydziale Medycznym Politechniki Wrocławskiej.
– Elektroradiologia uznawana jest za jeden z zawodów przyszłości. Znajduje się już w ofercie kilku polskich uczelni, ale tylko u nas jej ukończenie gwarantuje uzyskanie tytułu inżyniera. To coś unikatowego i duży atut na rynku pracy – mówi dr inż. Iwona Hołowacz, prof. uczelni, prodziekan ds. studenckich i dydaktyki na Wydziale Medycznym. – Dlatego 60 osób, które od października zaczną u nas naukę, będzie nie tylko prawdziwymi pionierami, ale też wyjątkowymi specjalistami z zakresu inżynierii, medycyny i nowoczesnej diagnostyki – dodaje.
Obecnie niemal każda dziedzina medyczna wymaga wsparcia radiologii i diagnostyki obrazowej.
– Żaden szpital nie jest wstanie bez nich funkcjonować – opowiada prof. Joanna Bladowska, neuroradiolog z Katedry Nauk Przedklinicznych, Farmakologii i Diagnostyki Medycznej Wydziału Medycznego PWr. – Nieustanny rozwój technologii w zakresie radiologii i radioterapii oraz coraz częstsze wykorzystanie sztucznej inteligencji, sprawiają, że w placówkach medycznych zapotrzebowanie na wykwalifikowanych elektroradiologów jest ogromne.
Elektroradiolog jest odpowiedzialny za prawidłowe wykonanie badań diagnostycznych, co często jest kluczowe dla dalszych decyzji lekarskich dotyczących postępowania z chorym. Zawód ten wymaga od wykonujących go osób precyzji, wiedzy i umiejętności obsługi zaawansowanego technologicznie sprzętu.
– Elektroradiolodzy mają do czynienia z najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie diagnostyki obrazowej i różnymi formami leczenia, co sprawia, że ich praca jest dynamiczna, pełna wyzwań i pozwala na ciągły rozwój – mówi prof. Hołowacz. – A wraz z rosnącą liczbą zachorowań na choroby przewlekłe i cywilizacyjne wzrasta zapotrzebowanie na dobrej jakości diagnostykę obrazową.
Dlatego dziś niezbędni są specjaliści z tej dziedziny i stąd też decyzja o wprowadzeniu regulacji prawnych umożliwiających wykonywanie tego zawodu w Polsce.
– Dzięki możliwości zdobywania nowych kwalifikacji oraz stabilności zatrudnienia, elektroradiologia to doskonała ścieżka kariery zawodowej o dużym potencjale rozwoju, odpowiednia dla osób szukających wyzwań i możliwości samorealizacji w dziedzinie medycyny – uważa prof. Iwona Hołowacz z Wydziału Medycznego. – Z myślą o nich przygotowaliśmy program kształcenia obejmujący praktyczne zajęcia w szpitalach i pracowniach diagnostycznych. Zapewniamy także dostęp do najnowszych technologii obrazowania medycznego.
Zajęcia na nowym kierunku już od I roku studiów będą prowadzone w nowoczesnych, dobrze wyposażonych laboratoriach dysponujących niezbędną aparaturą, a praktyki we współpracujących z naszą uczelnią szpitalach specjalistycznych i centrach diagnostycznych z Wrocławia i Dolnego Śląska.
– Nie zabraknie szkoleń w politechnicznym Centrum Symulacji Medycznym, jednym z najnowocześniejszych tego typu laboratoriów w Polsce – dodaje prof. Bladowska. – Warto podkreślić, że kształcić będziemy w niewielkich grupach, co pozwoli na bezpośrednią interakcję pomiędzy prowadzącym, studentem i pacjentem.
Uczelnia zapewnia także szeroki dostęp do nowoczesnego sprzętu diagnostycznego i terapeutycznego, zróżnicowanych grup pacjentów oraz stosowanie współczesnych technik informacyjno-komunikacyjnych.
– Ten kierunek to dobry wybór dla osób obowiązkowych, odpowiedzialnych, gotowych do nieustannego pogłębiania wiedzy oraz szanujących normy etyczne i prawa pacjenta – podsumowuje prof. Hołowacz.
Studia na kierunku elektroradiologia to połączenie podstawowego programu nauczania z szeroką i nowoczesną wiedzą techniczną. To sprawia, że absolwenci i absolwentki kierunku nie tylko zdobędą kompetencje medyczne, ale także umiejętności praktyczne z zakresu obsługi nowoczesnych technik diagnostycznych, takich jak tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny czy radiografia cyfrowa.
W programie studiów znalazły się także zajęcia z wykorzystywania sztucznej inteligencji w analizie i przetwarzaniu obrazów medycznych. – Dzięki AI uczymy się szybciej i skuteczniej interpretować dane z tomografii, rezonansu czy RTG – zauważa prof. Hołowacz. – A jest to wiedza, którą szczególnie cenią pracodawcy.
Dodatkowym atutem tego kierunku jest jego interdyscyplinarny charakter. Elektroradiolodzy współpracują na co dzień z lekarzami radiologami, onkologami, kardiologami, chirurgami oraz innymi specjalistami, co sprawia, że ich praca ma bezpośredni wpływ na jakość opieki zdrowotnej.
Studenci mogę później specjalizować się w takich dziedzinach, jak radioterapia, medycyna nuklearna, elektrofizjologia czy ultrasonografia. To sprawia, że mogą indywidualnie dopasować ścieżkę kariery do swoich zainteresowań oraz potrzeb rynku pracy.
Absolwenci i absolwentki elektroradiologii o pracę mogą być spokojni.
Ta czekać będzie na nich w wielu różnych miejscach. Od szpitali i klinik onkologicznych, kardiologicznych, przez centra obrazowania, laboratoria badawcze, zakłady radiologii, radioterapii, diagnostyki izotopowej i elektrodiagnostyki, aż po placówki naukowo-badawcze i firmy zajmujące się produkcją sprzętu medycznego. A to jeszcze nie koniec.
– Takich specjalistów zatrudniają też firmy zajmujące się serwisowaniem i sprzedażą sprzętu medycznego – mówi prof. Hołowacz. – W grę wchodzi także udział w tzw. eksperymentach medycznych i badaniach klinicznych dotyczących wykorzystania nowych technologii w diagnostyce i terapii.
A co będą tam robić elektroradiolodzy? Przede wszystkim kontrolować i obsługiwać aparaturę elektromedyczną w zakresie diagnostyki obrazowej (radiologia RTG, tomografia komputerowa TK, rezonans magnetyczny MRI, medycyna nuklearna PET i SPECT), diagnostyki elektrofizjologicznej (elektrokardiografia EKG, elektroencefalografia EEG, elektromiografia EMG, spirometria, audiometria, hemodynamika oraz ultrasonografia) oraz radioterapii.
Ponadto samodzielnie lub we współpracy z lekarzem będą przygotowywać i wykonywać badania diagnostyczne i zabiegi terapeutyczne, a następnie opracowywać wyniki badań.
Do tego zajmą się obsługą lub nadzorowaniem użytkowania i konserwacji aparatury radiodiagnostycznej, radioterapeutycznej i elektromedycznej, a także oceną wartości technicznej i medycznej wykorzystywanego sprzętu.
– Zapraszamy absolwentów liceów i techników, którzy mają zamiłowanie do biologii i fizyki, a także uzyskali dobre wyniki maturalne z tych przedmiotów – wyjaśnia prof. Hołowacz. – Warto interesować się nowoczesnymi technologiami, lubić pracę z ludźmi i chcieć mieć realny wpływ na zdrowie pacjentów.
Ponadto przydadzą się też umiejętności logicznego i analitycznego myślenia oraz motywacja do zrozumienia wiedzy ogólnej z zakresu nauk medycznych i fizycznych, naukowych podstaw budowy i funkcjonowania aparatury diagnostycznej, zasad bezpieczeństwa i ochrony radiologicznej oraz sposobu przygotowania pacjenta do badań.
W sumie na kierunku elektroradiologia na Wydziale Medycznym Politechniki Wrocławskiej czeka 60 wolnych miejsc. Nauka na nim będzie prowadzona wspólnie z Wydziałem Podstawowych Problemów Techniki, w szczególności z Katedrą Inżynierii Biomedycznej.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »