TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 22.07.2025 Kategoria: konferencje/seminaria/wykłady, nauka/badania/innowacje, Wydział Podstawowych Problemów Techniki
Na Politechnice Wrocławskiej rozpoczęła się międzynarodowa konferencja „international Nano-Optoelectronics Workshop (iNOW 2025)”. Biorą w niej udział wybitni specjaliści z różnych dziedzin związanych z nano-optoelektroniką.
Konferencja iNOW organizowana jest 2006 r. w najlepszych ośrodkach akademickich na świecie, m.in. w Stanfordzie (USA), Berlinie (Niemcy), Shenzhen (Chiny), Sztokholmie (Szwecja) czy w Tokio (Japonia). W tym roku gospodarzem wydarzenia, które potrwa aż do 31 lipca, jest Politechnika Wrocławska.
– Spotykamy się we wspaniałym mieście, które jest jednym z najważniejszych ośrodków akademickich w Europie – mówił w trakcie otwarcia konferencji prof. Arkadiusz Wójs, rektor PWr. - Wrocław ma bogatą tradycję jeśli chodzi o fizykę i historię nauki. To tutaj mieszkali lub uczyli się Max Born, Erwin Schrödinger czy też Otto Stern. Życzę wszystkim owocnych obrad oraz zachęcam – w wolnym czasie - do odwiedzania miejsc związanych z nauką we Wrocławiu, bo mamy ich naprawdę dużo.
Wydarzenie ma charakter szkoły poświęconej fotonice oraz optoelektronice. Skierowane jest przede wszystkim do studentów, doktorantów oraz młodych pracowników naukowych. To z myślą o nich przygotowywany był program.
– Konferencja iNOW ma bogatą, 20-letnią przeszłość i jestem bardzo dumny z tego, że w tym roku to ważne wydarzenie organizujemy na Politechnice Wrocławskiej – opowiadał prof. Grzegorz Sęk z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki, przewodniczący komitetu organizacyjnego. – Jest to dla nas zaszczyt, ale i wyzwanie, bo ciężko pracowaliśmy przez rok, by przygotować tak ciekawy i interesujący program naukowy, jak nasi poprzednicy. Wierzę, że nam się udało, a jego istotnym uzupełnieniem będzie kilka rzeczy, które dodaliśmy od siebie, czyli sesja posterowa, zwiedzanie uczelnianych laboratoriów i wizyty we współpracujących z nami firmami – dodał prof. Sęk.
Organizatorzy konferencji zaplanowali wykłady niemal 60 osób. Wśród nich są tak wybitni specjaliści z różnych dziedzin związanych z nano-optoelektroniką, jak prof. Yasuhiko Arakawa (University of Tokyo), prof. Dieter Bimberg (Changchun Institute of Optics, Fine Mechanics and Physics CAS, China & Technical University of Berlin) czy prof. James Harris (Stanford University).
Głos zabiorą nie tylko naukowcy, ale też przedstawiciele firm związanych z nanotechnologiami półprzewodnikowymi, różnymi gałęziami optoelektroniki i fotoniki, a także pracujący nad optyczną komunikacją kwantową czy kwantowym przetwarzaniem informacji.
Możliwość zaprezentowania własnych osiągnięć (w formie prezentacji plakatowych poprzedzonych krótkimi wystąpieniami ustnymi) również będą mieli uczestnicy konferencji. Dodatkowym ważnym aspektem będzie okazja przedyskutowania prowadzonych przez siebie badań i uzyskanych rezultatów ze wszystkimi ekspertami, biorącymi udział w konferencji.
Patronami wydarzenia są: Polska Platforma Technologiczna Fotoniki; Klaster Mikroelektroniki, Elektroniki i Fotoniki; Klaster Technologii Kwantowych; Polska Sekcja IEEE Photonics Society; Polski Komitet Optoelektroniki oraz European Optical Society.
Honorowy patronat nad konferencją objął prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »