TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Dzień Nauki Polskiej: lepsza przyszłość dzięki badaczom z PWr

Zdjęcie ilustracyjne

Już po raz trzeci obchodzimy Dzień Nauki Polskiej. W ramach święta ustanowionego jako wyraz uznania dla polskich uczonych prezentujemy niektóre dokonania, publikacje i patenty politechnicznych badaczy z ostatnich lat.

Unikalne patenty i wynalazki, ważne badania, istotne publikacje i ciekawe inicjatywy popularno-naukowe. Społeczność PWr jest niezwykle aktywna na różnych polach działalności naukowej.

Jak to wygląda w praktyce?

Tylko w 2021 roku badacze z PWr zajmowali się wieloma tematami, które w przyszłości mogą pomóc rozwiązać problemy związane z klimatem na naszej planecie, chorobami, rosnącym zapotrzebowaniem na paliwo czy energię. Wśród takich działań znalazły się:

Sposoby pozyskiwania paliwa wody

Zdjęcie ilustracyjneDr hab. inż. Bartłomiej Szyja z Wydziału Chemicznego, razem z naukowcami z Polski i Hiszpanii poszukiwał odpowiedzi na pytania, jak generować energię w ogniwach paliwowych i co zrobić, żeby napęd na wodór był jeszcze bardziej wydajny?


Zdjęcie ilustracyjneTechnologie odsalania wody

Większość zasobów wodnych na świecie jest słona, czyli nienadająca się do picia. Naukowcy z Wydziału Inżynierii Środowiska prowadzą więc badania nad znalezieniem najlepszych technologii jej odsalania.


Zdjęcie ilustracyjneProlek niszczący komórki nowotworów piersi 

Najpierw opracowanie nowej metody analizy biomarkerów nowotworów, a potem nowego proleku, czyli cząsteczki, która zaatakuje komórki nowotworowe i je zniszczy – tym zajął się zespół prof. Marcina Poręby z Wydziału Chemicznego.


Nano rozwiązania dla energii odnawialnej

Zdjęcie ilustracyjneUkłady z nanowłókien są milion razy mniejsze niż główka od szpilki. To właśnie one w niedalekiej przyszłości zastąpią znane nam i powszechnie stosowane baterie. Przy ich pomocy będzie też zbierana energia z otoczenia, np. z drgań budynku czy ciepła wytwarzanego przez ciało człowieka. Takimi badaniami zajmuje się zespół prof. Teodora Gotszalka z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów. 

Tylko w ostatnim roku nasi naukowcy łącznie rozpoczęli realizację kolejnych 295 projektów badawczych na kwotę prawie 200 mln. zł.


Zdjęcie ilustracyjne

Publikacje i patenty z najwyższej półki 

W 2021 roku nie brakowało także publikacji w renomowanych czasopismach, których autorami lub współautorami byli naukowcy z Politechniki Wrocławskiej.

Według wskaźnika Impact Factor (IF) dwa najwyżej punktowane artykuły pochodzą z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki. Praca dr. Macieja Pieczarki pt. “Ultrathin Ga2O3 glass: a large-scale passivation and protection material for monolayer WS2” ukazała się w czasopiśmie “Advanced Materials (Weinheim)”, a praca prof. Adama Sieradzkiego “Molecular spectroscopy of hybrid organic–inorganic perovskites and related compounds” w “Coordination Chemistry Reviews”. 

banerrankingnaukowcow2021_2.jpgUdział w stworzeniu leku na koronawirusa, nowa metoda wytwarzania bakterii nitryfikacyjnych, iniektor do nawadniania gruntów czy też sposób wzbogacania produktów spożywczych w mikroelementy, to tylko kilka z zeszłorocznych osiągnięć i patentów naukowców z PWr.

Zdjęcie ilustracyjne

Nasza uczelnia od lat jest w ścisłej krajowej czołówce, jeśli chodzi o zgłoszenia patentowe. W latach 2010-2020 było ich łącznie 1350. Jednocześnie w tym samym okresie otrzymaliśmy też 1344 praw patentowych.

Wyraźnie pokazuje to bardzo dobrą skuteczność naukowców PWr w patentowaniu  oraz wysoką wartość techniczną i innowacyjność zgłaszanych do ochrony rozwiązań, które powstają na uczeln

Nauka do potęgi! 

Niezwykle ważną częścią życia naukowca jest popularyzacja i promocja prowadzonych badań, a także zainteresowanie młodszego pokolenia odkrywaniem tajemnic świata. Politechniczne inicjatywy od lat cieszą się popularnością, uznaniem i renomą.

Zdjęcie ilustracyjneDla dzieci i młodzieży pierwszy kontakt z nauką zapewnia Akademia Młodych Odkrywców. To miejsce, gdzie w sposób zrozumiały i ciekawy prezentowane są zagadnienia związane z fizyką, matematyką, techniką itp. Od 35 lat na Politechnice Wrocławskiej działa Studium Talent. Czyli program, który pomaga młodzieży rozwijać swoje zdolności matematyczne i fizyczne. 


Zdjęcie ilustracyjneMyślimy o przyszłości młodych ludzi, ale zależy nam też, by mogli żyć w świecie, który jest wolny od zanieczyszczeń i trującego powietrza. Z tą myślą w 2020 r. powołaliśmy Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Ochrony Klimatu, które zmienia PWr w zieloną uczelnię. 


Zdjęcie ilustracyjnePamiętajmy, wszystko, z czego korzystamy, co ułatwia nam życie i sprawia, że rozwijamy się to efekt pracy naukowców. Także naszych, polskich, politechnicznych. Przypominamy o tym w naszym unikalnym serialu „Nauka do potęgi”. To fascynująca podróż po zakamarkach technologii, laboratoriach oraz warsztatach polskich badaczy i inżynierów.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję