TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Dzieła sztuki spod mikroskopu. Wystawa studentów PWr w centrum Wrocławia

DNA łososia jak stopa Picassa? W fotografii mikroskopowej wszystko jest możliwe. W świat obrazów niewidzialnych gołym okiem zapraszają studenci z koła naukowego PhoBiA. Przygotowali wystawę, którą tylko do 1 października można oglądać na ul. Oławskiej.

„Nie wszystko złoto, co się świeci” to ekspozycja zorganizowana przez międzywydziałowe koło naukowe "Photonics and Bionanotechnology Association" PhoBiA. To już czwarta odsłona wystawy, która towarzyszy Dolnośląskiemu Festiwalowi Nauki. W tym roku jest pokazywana w przestrzeni publicznej, w centrum Wrocławia.

wystawa_phobia2.jpg

– Początkowo prezentowaliśmy zdjęcia obrazujące efekty pracy członków koła, czyli studentów i doktorantów Politechniki Wrocławskiej, ale widząc duże zainteresowanie, postanowiliśmy w 2019 roku rozszerzyć tę inicjatywę i zbierać również prace od wszystkich osób pracujących z mikroskopami, niezależnie od wieku czy stopnia naukowego. Tak narodził się pomysł międzynarodowego konkursu mikroskopowej fotografii naukowej "Microscopic Art Non-limited International Annual Contest MANIAC" – opowiada Nina Tarnowicz-Staniak, doktorantka z Wydziału Chemicznego PWr, koordynatorka wydarzenia.

Na wystawie można obejrzeć nie tylko najlepsze prace, ale też pozostałe nadesłane na konkurs. Na 28 fotografiach zobaczymy zarówno różnorodne materiały, jak i procesy fizykochemiczne (m.in. ciekłe kryształy, zjawisko luminescencji, nanostruktury, przemiany fazowe). Każda z prac została opatrzona podpisem naukowym, objaśniającym zaprezentowane zjawisko.

wyroznienie.jpg

– Chcemy pokazać, że fotografia mikroskopowa to jedna z podstawowych technik badawczych stosowanych przez naukowców. Są to zdjęcia wykonane przy pomocy mikroskopów, np. obrazy próbek, obiektów, zjawisk, które zostały uchwycone dzięki połączeniu technik obrazowania z mikroskopem, czyli np. dzięki połączeniu aparatu fotograficznego z mikroskopem optycznym. Wykorzystuje się tu takie techniki jak: mikroskopia optyczna, mikroskopia fluorescencyjna, mikroskopia polaryzacyjna, transmisyjna mikroskopia elektronowa, skaningowa mikroskopia elektronowa czy mikroskopia konfokalna – wyjaśnia Nina Tarnowicz-Staniak. Dodaje, że konkurs ma charakter międzynarodowy, wpłynęły prace m.in. z Irlandii, Hiszpanii i Francji.

Pierwsze miejsce zdobyła Dominika Benkowska-Biernacka z Politechniki Wrocławskiej za pracę „Stopa Picassa”, przedstawiającą wodny roztwór DNA łososia , drugie – Nina Tarnowicz-Staniak z PWr za zdjęcie „Ballon” (hydrożel celulozowy zanurzony w nematycznym ciekłym krysztale), a trzecie miejsce zajęła Karen Marlenne Garcia z uniwersytetu w Marsylii za zdjęcie „Struktury mielinowe” (wykonane techniką mikroskopii polaryzacyjnej). Wyróżnienie otrzymał Mateusz Bartz z Uniwersytetu Wrocławskiego za pracę „Językopodobny gametofit” (młody gametofit modelowej paproci Ceratopteris richardii).

04_co_mozesz_studiowac_na_pwr.jpg

Zdjęcia oceniło jury w składzie dr hab.Katarzyna Matczyszyn, prof. PWr – opiekun naukowy KN PhoBiA i pomysłodawczyni cyklu wystaw; prof. Ewa Żymańczyk-Duda, prodziekan ds. studenckich Wydziału Chemicznego oraz Tomasz Janoś – dyrektor Biura Współpracy z Uczelniami Wyższymi Urzędu Miejskiego Wrocławia (Wrocławskie Centrum Akademickie). – W kolejnych edycjach chcemy poszerzyć grono jurorskie o reprezentantów świata sztuki we Wrocławiu – dodaje koordynatorka wydarzenia. 

Wystawa finansowana jest przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach konkursu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki – Popularyzacja nauki i promocja sportu”. Do 1 października można ją oglądać na ul. Oławskiej.

Więcej informacji na profilu facebookowym koła.

ISZ

newsletter-promo.png

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję