TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Dyrektor Biblioteki PWr w komitecie doradczym IFLA ds. dziedzictwa kulturowego

Dr Jędrzej Leśniewski został – jako pierwszy Polak – wybrany do komitetu doradczego ds. dziedzictwa kulturowego Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich (IFLA). Nasz pracownik został powołany na dwuletnią kadencję. 

Dr Jędrzej Leśniewski - zdjęcieIFLA (The International Federation of Library Associations and Institutions) to międzynarodowa, niezależna organizacja działająca na rzecz stowarzyszeń bibliotekarskich, bibliotek oraz innych instytucji świadczących usługi informacyjne, a także bibliotekarzy, pracowników informacji i społeczności, którym służą te instytucje.  

Powstała w 1927 roku w Edynburgu (Szkocja) i zrzesza obecnie 1 700 członków (stowarzyszeń, bibliotek oraz instytucji działających na ich rzecz) z ponad 150 krajów świata.  

Zajmuje się promowaniem wysokich standardów w działalności bibliotek i służb informacyjnych, ochroną i zabezpieczaniem dokumentów dziedzictwa kulturalnego, podnoszeniem standardów zawodowych i poziomu kwalifikacji pracowników oraz reprezentowaniem interesów członków IFLA we wszystkich krajach. W Polsce członkami IFLA są m.in. Biblioteka Narodowa, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i Biblioteka PWr.  

Ważnym organem działającym w ramach IFLA jest komitet doradczy ds. dziedzictwa kulturowego. Należy do niego dziesięć osób, które w trakcie dwuletniej kadencji nadzorują i koordynują prace związane z maksymalizacją wpływu i zasięgu dziedzictwa kulturowego. Komitet pełni też rolę doradczą dla Rady Zarządzającej IFLA. Podczas tegorocznych wyborów do składu gremium – jako pierwszy Polak – powołany został dr Jędrzej Leśniewski, dyrektor Biblioteki PWr.  

– Jako dyrektor jednej z największych bibliotek w Polsce i największej technicznej biblioteki uniwersyteckiej w regionie wykorzystuję nowe technologie, aby zwiększać dostępność naszych unikalnych zbiorów dla szerokiego grona odbiorców, zwłaszcza osób z niepełnosprawnościami – mówi dr Leśniewski. – Jestem szczególnie świadomy potrzeby zrównoważonego rozwoju, na przykład w obszarze integracji cyfrowej dla wszystkich obywateli. To motywuje mnie do realizacji kolejnych projektów w zakresie digitalizacji i udostępniania zasobów bibliotecznych – dodaje. 

W swojej pracy, jako członek Rady Naukowej Biblioteki Narodowej i wiceprzewodniczący Rady Wykonawczej Konferencji Dyrektorów Bibliotek Akademickich RP, czerpie zarówno ze swojego dorobku naukowego (doktorat w dyscyplinie nauki o komunikacji społecznej i mediach) oraz doświadczenia zawodowego. 

– W obszarze moich zainteresowań publikacyjnych są kompetencje informacyjne i prawne aspekty ochrony polskiego dziedzictwa kulturowego – opowiada dr Leśniewski, który współpracuje z „Fundacją Edukacyjną Perspektywy” w zakresie doradztwa w obszarze międzynarodowej widoczności działalności publikacyjnej uczelni oraz należy do rady redakcyjnej czasopisma Polish Libraries. 

Dr Leśniewski oficjalnie rozpocznie swoją pracę po Światowym Kongresie Bibliotek i Informacji Międzynarodowej FLA, który w sierpniu odbędzie się w Rotterdamie. Jego kadencja potrwa dwa lata (2023-25). 

kampaniapwr_2023_baner_750_x100.jpg

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję