TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Dwóch przedstawicieli PWr w Radzie Doskonałości Naukowej

rada_plaskie.jpg

Prof. Krzysztof Bogdan (Wydział Matematyki) i prof. Ngoc Thanh Nguyen (Wydział Informatyki i Telekomunikacji) zostali wybrani do składu Rady Doskonałości Naukowej (RDN) na kadencję 2024-2027. W skład rady, która ma dbać o najwyższe standardy działalności naukowej wymagane do uzyskania stopni naukowych, stopni w zakresie sztuki i tytułu profesora, weszło też pięć osób, którym poparcia udzieliła Politechnika Wrocławska.

Rada Doskonałości Naukowej została powołana w 2019 r. i zastąpiła Centralną Komisję ds. Stopni i Tytułów w zakresie nadzoru nad indywidualnymi postępowaniami awansowymi. Jej głównym zadaniem jest nadzorowanie indywidualnych postępowań awansowych oraz dbanie o najwyższe standardy jakości działalności naukowej wymagane do uzyskania stopni naukowych, stopni w zakresie sztuki i tytułu profesora.

We wrześniu 2023 r. przeprowadzono wybory na kadencję 2024-2027. Uprawnione do głosowania były 22 682 osoby posiadające stopień doktora habilitowanego lub tytuł profesora. Ostatecznie swój głos oddało 17 456 osób, a frekwencja wyniosła 77%.  O miejsce w radzie ubiegało się 478 kandydatów i kandydatek, w tym osiem osób z Politechniki Wrocławskiej. Nasza uczelnia dodatkowo poparła też kandydatury siedmiu osób spoza PWr.

Ostatecznie w radzie zasiądzie 169 osób reprezentujących 55 dyscyplin w dziesięciu dziedzinach nauki. W tej grupie znaleźli się: prof. Krzysztof Bogdan w dyscyplinie matematyka i prof. Ngoc Thanh Nguyen w dyscyplinie informatyka techniczna i telekomunikacja.

Pięć innych osób, które wybrano do RDN i których kandydatury poparła nasza uczelnia to: w dyscyplinie inżynieria chemiczna prof. Krzysztof Pielichowski (Politechnika Krakowska) i prof. Beata Gutarowska (Politechnika Łódzka), w dyscyplinie inżynieria mechaniczna prof. Jerzy Małachowski (Wojskowa Akademia Techniczna) oraz w dyscyplinie inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka prof. Krzysztof Tajduś (Akademia Górniczo-Hutniczna w Krakowie) i prof. Wojciech Janczukowicz (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski).

Mandat do zasiadania w RDN uzyskały – w każdej dyscyplinie – po trzy osoby z największą liczbą głosów, za wyjątkiem weterynarii i nauk o rodzinie, które jako dziedzino-dyscypliny mają po pięciu członków.

Na drugą kadencję wybrano też 68 osób, które zasiadały w dotychczasowym składzie RDN – w tym prof. Ngoc Thanh Nguyen.

Nowa kadencja rozpocznie się 1 stycznia 2024 r.

Pełen skład rady oraz komunikat po wyborach znajdują się na stronie RDN.


Prof. Krzysztof Bogdan (Wydział Matematyki)

Zdjęcie prof. Krzysztofa BogdanaZajmuje się teorią potencjału procesów Markowa i zjawiskami transportu ciepła. Na Politechnice pracuje od 1990 roku. Pracował również w Instytucie Matematycznym Polskiej Akademii Nauk, na Uniwersytecie Washingtona w Seattle, Uniwersytecie Purdue oraz Uniwersytecie Stanforda.

Jest członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk, zasiada w Radzie Naukowej IM PAN oraz pełni funkcję przewodniczącego Rady Dyscypliny Naukowej Matematyka na Politechnice Wrocławskiej.

Dotychczas opublikował ponad 60 artykułów naukowych oraz wypromował 5 doktorantów. Tytuł profesora uzyskał w 2006 roku. Był kierownikiem 6 grantów naukowych, brał udział w ponad stu konferencjach naukowych i zorganizował kilkanaście. 

Jest laureatem Nagrody im. H. Steinhausa Politechniki Wrocławskiej, Nagrody im. W. Sierpińskiego III Wydziału PAN, Nagrody Instytutu Matematycznego PAN oraz Nagrody im. S. Banacha Polskiego Towarzystwa Matematycznego.


Prof. Ngoc Thanh Nguyen (Wydział Informatyki i Telekomunikacji)

Zdjęcie profesora NguyenaKieruje Katedrą Informatyki Stosowanej, jest członkiem Komitetu Informatyki Polskiej Akademii Nauk oraz wiceprezesem Polskiego Stowarzyszenia Sztucznej Inteligencji.

Otrzymał tytuł Honorowego Profesora Uniwersytetu Nguyen Tat Thanh w Wietnamie oraz był zaproszonym i wizytującym profesorem na wielu uniwersytetach, m.in. Friedrich-Alexander University (Niemcy), Vrije Universiteit w Amsterdamie (Holandia), Japan Advanced Institute of Science and Technology (Japonia), Yeungnam University (Korea), University of Technology Sydney (Australia), National Kaohsiung University (Tajwan) oraz Universidad Autónoma de Madrid (Hiszpania).

Jest przewodniczącym IEEE SMC Technical Committee on Computational Collective Intelligence, otrzymał tytuł Distinguished Scientist of ACM oraz Distinguished Visitor of IEEE, a także redaktorem naczelnym dwóch międzynarodowych czasopism z Impact Factorem. Wygłosił 28 plenarnych referatów na konferencjach. Opublikował 46 książek i ponad 450 artykułów w czasopismach i materiałach konferencyjnych. Wypromował 16 doktorantów w Polsce oraz wspólnie z National University HCM (Wietnam) i Yeungnam University (Korea).

W 2021 r. został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, a w 2022 r. otrzymał Nagrodę im. Prof. Zdzisława Pawlaka za wybitną monografię z zakresu informatyki. Dwa razy otrzymał nagrodę „Most Active TC” od stowarzyszenia IEEE SMC. Od roku 2019 należy do listy TOP 2% najbardziej wpływowych ludzi nauki na świecie.

newsletter

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję