TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Dwaj nasi młodzi naukowcy docenieni przez PTF

Zdjęcie dwóch laureatów nagrody

Polskie Towarzystwo Fizyczne (PTF) wręczyło swoje doroczne nagrody za osiągnięcia w zakresie badań naukowych i popularyzacji fizyki. W gronie wyróżnionych znaleźli się dr inż. Paweł Holewa i Jakub Pawłowski z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki.

Założone w 1920 roku Polskie Towarzystwo Fizyczne co roku przyznaje swoje nagrody zarówno doświadczonym naukowcom, jak i młodym badaczom za ich wybitne osiągnięcia i zasługi w dziedzinie badań naukowych i popularyzacji fizyki. W tym roku w gronie wyróżnionych autorów rozpraw doktorskich i prac magisterskich znalazło się dwóch badaczy z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki: dr inż. Paweł Holewa oraz Jakub Pawłowski.

Doktorat o kropkach kwantowych

Praca doktorska „InAs/InP quantum dots for telecom quantum photonics”, której autorem jest dr iż. Paweł Holewa, a promotorami dr hab. inż. Marcin Syperek, prof. uczelni z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki i dr Elizaveta Sermenova z Duńskiego Uniwersytetu Technicznego została wyróżniona w konkursie na najlepszą rozprawę doktorską im. Zygmunta Florentego Wróblewskiego.

Zdjęcie dr Pawła HolewyW swojej pracy doktorskiej, którą obronił w grudniu 2023 r., dr Holewa zajął się tematyką deterministycznego wytwarzania i opisu urządzeń nanofotonicznych opartych o pojedyncze kropki kwantowe emitujące fotony w zakresie telekomunikacyjnym.

– Pojedyncze fotony wykorzystywane są w schematach przetwarzania danych, przenosząc informację zakodowaną w swoim stanie kwantowym – wyjaśnia dr Paweł Holewa, adiunkt w Katedrze Fizyki Doświadczalnej na W11.

Wykorzystuje się je do kwantowego szyfrowania informacji w kanale transmisyjnym (zapewniają one ochronę danych potencjalnie znacznie bezpieczniejszą od klasycznego szyfrowania kluczem bitowym), symulacji układów kwantowych niemożliwych do odtworzenia w komputerach klasycznych, ultraprecyzyjnej metrologii czy też obliczeń z wykorzystaniem algorytmów kwantowych znacznie przyśpieszających rozwiązanie niektórych problemów matematycznych.

Nowatorskie urządzenia fotoniczne nasz badacz stworzył podczas pobytu na Duńskim Uniwersytecie Technicznym, w tamtejszym clean roomie. Z kolei badania optyczne, w tym eksperymenty optyki kwantowej, wykonał w Laboratorium Optycznej Spektroskopii Nanostruktur Wydziału Podstawowych Problemów Techniki.

Jego rozprawę wyróżniła także Rada Dyscypliny Nauki Fizyczne PWr, a uzyskane wyniki zostały opublikowane m.in. w czasopismach „Nature Communications”, „ACS Photonics”, „Nanophotonics”, „Physical Review B” czy „Physical Review Applied”.

– Najistotniejszym osiągnięciem było opracowanie skalowalnej technologii wytwarzania mikroskopowych urządzeń generujących pojedyncze fotony o wysokiej nierozróżnialności – mówi dr Holewa, który szczegóły tego osiągnięcia opisał w artykule dla „Nature Communications”.

Dr Paweł Holewa przebywa obecnie na stażu podoktorskim na Duńskim Uniwersytecie Technicznym. – Zajmuję się tam wytwarzaniem półprzewodnikowych urządzeń nanofotonicznych m. in. zasilanych elektrycznie nanolaserów w technice "buried heterostructure", czy przestrajalnych źródeł pojedynczych fotonów – mówi naukowiec z W11.

Główną nagrodą uhonorowano dr. Antoniego I. Freja z Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku.

O układach całkowalnych

Natomiast mgr. Jakuba Pawłowskiego, doktoranta Szkoły Doktorskiej PWr, pracującego w Instytucie Fizyki Teoretycznej W11, wyróżniono w Konkursie im. Arkadiusza Piekary na najlepszą pracę magisterską. 

Zdjęcie Jakuba PawłowskiegoJury doceniło jego pracę „Eigenmodes in nearly integrable quantum chains”, którą przygotował pod kierunkiem prof. Marcina Mierzejewskiego z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki.

– Dotyczyła ona zagadnienia związanego z układami prawie całkowalnymi, mianowicie transportu w modelu spinowym z oddziaływaniem dalekiego zasięgu – mówi Jakub Pawłowski z W11.

Według laureata z PWr układy całkowalne są interesujące również z praktycznego punktu widzenia ze względu na ich odporność na procesy termalizacji, tzn. utraty informacji kwantowej. – Jednak tego typu układy są w pewnym sensie wyidealizowane, dlatego występujące w tytule pracy słowo „prawie" jest tu istotne, gdyż może pozwolić powiązać otrzymane w pracy wyniki z realnymi układami – wyjaśnia doktorant z W11. – Ponadto, część mojej pracy magisterskiej była poświęcona metodom numerycznym przeznaczonym do obliczeń w układach silnie skorelowanych.

Zainteresowania naukowe Jakuba Pawłowskiego związane są z układami ściśle oraz prawie całkowalnymi, a w szczególności ze sformułowaniem zagadnień związanych z całkami ruchu jako kompresji informacji.

Główną nagrodę przyznano Izabeli Wojciechowskiej z Wydziału Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

newsletter

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję