TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Dwa unijne granty na międzynarodowe projekty z udziałem naukowców PWr

Zapobieganie powstawaniu odpadów żywności i ograniczenie produkcji CO2 – tymi problemami zajmą się zespoły naukowców z Politechniki Wrocławskiej w ramach programu Interreg Europa Środkowa.

Program Interreg CE jest realizowany na obszarze dziewięciu państw Europy Środkowej: Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Austrii, Słowenii, Chorwacji oraz części Niemiec i Włoch. Projekty, które otrzymują w nim dofinansowanie, są realizowane w międzynarodowym konsorcjum, w skład którego musi wchodzić minimum trzech partnerów z różnych krajów, z czego dwóch z siedzibą na obszarze wsparcia.

W drugim naborze do programu złożono 280 wniosków z całej Europy, z których do realizacji wybrano 47 propozycji, a łączna wartość dofinansowania wynosi ok. 76 mln euro. W dwie inicjatywy zaangażowani będą naukowcy z Politechniki Wrocławskiej.

Wyrzucanie jedzenia - zdjęcie

Jak ograniczyć marnowanie żywności?

Głównym tematem projekt Circus, którego liderką na PWr jest dr inż. Emilia Den Boer z Wydziału Inżynierii Środowiska, jest zapobieganie powstawaniu odpadów żywności.

– Szacuje się, że co roku w Unii Europejskiej marnuje się około 20% całej wyprodukowanej żywności (88 mln ton), co prowadzi do niedopuszczalnych skutków społecznych, środowiskowych i gospodarczych. Nasz projekt jest więc ukierunkowany na bardzo konkretny problem, o wymiarze społeczno-ekonomicznym i środowiskowym, a opracowane rozwiązania w zakresie ograniczenia marnowania żywności mogą potencjalnie w istotny sposób przyczynić się do realizacji wyzwań gospodarki o obiegu zamkniętym – podkreśla dr inż. Emilia Den Boer.

Działania w ramach inicjatywy Circus będą obejmowały dwa obszary oddziaływań. Pierwszym z nich jest analiza i opracowanie dobrych praktyk zapobiegania marnotrawieniu żywności w szkołach, a drugim – badania innowacyjnych metod zagospodarowania odpadów żywności, których powstaniu nie udało się zapobiec.

Zjawisko marnowania żywności w szkołach będzie analizowane w ramach akcji pilotażowych prowadzonych w wybranych szkołach podstawowych, w tym również we Wrocławiu. Z kolei w zakresie zagospodarowania odpadów żywności projekt skupi się na technologiach zgodnych z ideą biogospodarki, z naciskiem na zwiększenie spektrum pozyskiwanych produktów wysokiej jakości z bioodpadów.

– Udział naszego zespołu będzie największy właśnie w obszarze badań technologii recyklingu odpadów żywności. W szczególności sprawdzimy efektywność kaskadowego wykorzystania odpadów żywności ze szkół do wytworzenia kwasu mlekowego, biogazu i produktów nawozowych – wyjaśnia badaczka.

Koordynatorem projektu jest Uniwersytet Zasobów Naturalnych i Nauk Przyrodniczych z Wiednia (Austria). Oprócz PWr partnerami projektu są Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Techniczny w Ostrawie (Czechy), Uniwersytet Ekonomii i Biznesu w Pradze (Czechy), Save the Food (Czechy), Gmina Wrocław (Polska), Uniwersytet Medycyny i Weterynarii w Budapeszcie (Węgry), Uniwersytet w Bolonii (Włochy) i Reploid Value Solutions GmbH (Austria).

Całkowity budżet projektu to blisko 2 mln euro, z czego budżet PWr wynosi ponad 170 tys. euro, a jego realizacja potrwa 2,5 roku.

Dymiące kominy - zdjęcie

Pomysły ograniczające produkcję CO2

Projekt Credit to inicjatywa, która ma na celu podniesienie zdolności regionu Europy Środkowej do osiągnięcia celów klimatycznych poprzez pomoc małym i średnim firmom produkcyjnym w dekarbonizacji.

Skupia się on na wzmacnianiu zdolności transferu technologii oraz przyspieszeniu rozwoju i wdrażania niezbędnych innowacyjnych rozwiązań w celu osiągnięcia zerowej emisji netto, tzw. Net Zero.

– Efektem projektu będą dwa programy pilotażowe, z których jeden jest ukierunkowany na małe i średnie przedsiębiorstwa produkcyjne potrzebujące rozwiązań dekarbonizacyjnych, a drugi na innowatorów, którzy je opracowują – mówi dr inż. Mariusz Cholewa z Wydziału Mechanicznego, lider zespołu realizującego projekt na PWr. – Nasza inicjatywa oferuje także pięć rozwiązań, z których skorzystają głównie MŚP produkcyjne, uczelnie wyższe, organizacje badawcze i startupy z branży zielonych technologii. Wśród tych rozwiązań znajdują się m.in. kalkulator emisji dwutlenku węgla, katalog dostawców rozwiązań dekarbonizacyjnych oraz model wsparcia dekarbonizacji – dodaje.

Zespół projektu Credit z W10 - zdjęcieNa PWr projekt będzie realizowany przez zespół Innomanu z Katedry Technologii Laserowych, Automatyzacji i Organizacji Produkcji na W10. W jego skład wchodzą: dr inż. Mariusz Cholewa, dr inż. Joanna Helman, dr inż. Mateusz Molasy i dr inż. Maria Rosienkiewicz.

Oprócz naszej uczelni konsorcjum prowadzące projekt składa się z krajowej publicznej agencji ds. energii i innowacji – SIEA (Słowacja), sektorowej agencji klimatycznej – REGEA (Chorwacja), uczelni wyższej – UASB (Austria), parków naukowo-technologicznych – PTP (Słowenia) i PPNT (Polska), klastrów przemysłowych – CONFEMI (Włochy) i GREENTECH (Włochy), publicznego inkubatora startupów – ZICER (Chorwacja) oraz funduszu i akceleratora Climate VC – GFO (Słowacja).

– Wszyscy partnerzy połączą swoją wiedzę specjalistyczną, zasoby oraz sieci społeczne i prywatne w celu ulepszenia oferty usług dostępnych w regionie. Dodatkowo projekt będzie dodatkowo wzmocniony i wykorzystany przez czterech partnerów stowarzyszonych, w tym gminę Nova Gorica (Słowenia), MŚP DEKOS (Polska), wiodący think-tank w Europie Środkowo-Wschodniej (GLOBSEC - Słowacja) oraz Ministerstwo Gospodarki Republiki Słowackiej – wyjaśnia dr inż. Mariusz Cholewa.

Całkowity budżet projektu, to ponad 1,8 mln euro, w tym budżet dla PWr wynosi ponad 200 tys. euro. Jego realizacja potrwa 2,5 roku, a Politechnika Wrocławska będzie zaangażowana głównie w pakiecie roboczym nr 1 „Accelerating decarbonisation of manufacturing SMEs” oraz pakiecie roboczym nr 3 „Supporting green-tech innovators”, w którym będzie również pełnić rolę lidera jednej z kluczowych aktywności.

Więcej informacji o planowanych działaniach wszystkich dofinansowanych projektów będzie można znaleźć na stronie programu Interreg CE od kwietnia 2024 r.

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję