TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 20.11.2020 Kategoria: aktywność studencka, konkursy/stypendia, projekty kosmiczne
Zespół studentów PWr Innspace dwukrotnie w tym tygodniu stanął do rywalizacji w międzynarodowych zawodach kosmicznych. Najpierw zwyciężył w Hackatonie ActInSpace, potem otrzymał jedną z nagród głównych w prestiżowym Student Aerospace Challenge.
13 i 14 listopada ekipa Innspace w składzie Justyna Pelc, Hubert Gross, Magdalena Łabowska, Milena Michalska i Arkadiusz Kołodziej rywalizowała w niemieckim finale Hackathon ActInSpace. Ten międzynarodowy konkurs kosmiczny odbywa się w kilkudziesięciu krajach jednocześnie.
Podczas rywalizacji drużyny mają 24 godziny na przygotowanie rozwiązania jednego z kilkudziesięciu problemów zgłoszonych przez firmy z sektora kosmicznego. Nasi studenci i doktoranci zajęli się tematem wykorzystania danych zbieranych przez auta. Ich projekt, nazwany Demeter, zakładał wykorzystanie ich w połączeniu z danymi satelitarnymi i innymi bazami danych w rolnictwie.
– Jeżeli mówimy o autach i naszym otoczeniu, automatycznie myślimy o negatywnym wpływie pojazdów na stan środowiska – mówi Magdalena Łabowska z Innspace. – Nie jesteśmy jednak w stanie zrezygnować z aut, ale znaczny ruch samochodowy można też wykorzystać na naszą korzyść. Dzisiejsze pojazdy zbierają znaczną ilość danych o otoczeniu i właśnie one mogą nam posłużyć do stworzenia modelu, który przewidywałby wzrost upraw. Dzięki temu produkcja pożywienia mogłaby być bardziej efektywna – mówi Magdalena Łabowska.
Dzięki zwycięstwu Innspace wystartuje w międzynarodowym finale hackathonu we Francji, w którym do wygrania jest lot paraboliczny ZeroG.
Kilka dni później ekipa z PWr powtórzyła sukces z ubiegłego roku i ponownie z powodzeniem wystartowała w finale prestiżowego Student Aerospace Challenge. To coroczny konkurs poświęcony tematyce lotów suborbitalnych, w którym rywalizują studenci z krajów członkowskich Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Organizuje go francuskie stowarzyszenie promujące turystykę kosmiczną – Astronaute Club Européen (ACE).
Każda ze startujących drużyn miała za zadanie opracować jedno zagadnienie z dziesięciu problemów przygotowanych przez organizatorów. Tym razem członkowie Innspace w składzie: Justyna Pelc, Małgorzata Popiel, Magdalena Łabowska, Piotr Torchała i Beata Suścicka zdecydowali się na analizę rynku pasażerskich lotów suborbitalnych. Zajęło im to kilka miesięcy, a sam patronat nad projektem objęła Polska Agencja Kosmiczna.
– Przeprowadziliśmy badania na grupie prawie 300 osób z ponad 25 krajów, a uzyskane wyniki posłużyły nam do przygotowania rekomendacji – opowiada Justyna Pelc, liderka zespołu Innspace. – Chcieliśmy nie tylko zbadać rynek związany z turystyką kosmiczną, ale też potencjał lotów suborbitalnych jako środka transportu międzykontynentalnego.
Efekt tych badań doceniło jury, które ponownie doceniło studentów i doktorantów PWr przyznając im jedną z trzech nagród - ArianeGroup Prize.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »