TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 08.11.2022 Kategoria: aktualności ogólne, aktywność studencka, Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów
Dwa srebrne medale zdobyli studenci z Koła Naukowego Robotyków KoNaR na międzynarodowych zawodach Robo Challenge, które zorganizowano w Bukareszcie. Jury konkursu doceniło m.in. ich robota saperskiego „Ariadna”.
W trzydniowych zawodach zorganizowanych w stolicy Rumunii wystartowało ponad 700 zawodników z 15 państw, którzy zaprezentowali blisko 600 robotów. Rywalizacja toczyła się w piętnastu kategoriach, a trzy z nich skierowane były do konstruktorów poniżej osiemnastego roku życia.
Studenci z KoNaR-u przywieźli ze sobą kilkanaście konstrukcji, z którymi wystartowali w takich konkurencjach jak minisumo (zmagania nawiązujące do japońskich zapasów, w których roboty starają się wypchnąć rywala z ringu), line follower (zadaniem robota jest jak najszybsze pokonanie wyznaczonej przez czarną linię trasy), air race (konkurencja dla robotów latających) oraz freestyle showcase, w której oceniane są projekty związane z robotyką.
To właśnie w tej ostatniej konkurencji srebrnym medalem nagrodzono robota pirotechnicznego „Ariadna”. To projekt, który nasi studenci rozwijają od blisko czterech lat. Stworzony przez nich pojazd terenowy jest w stanie autonomicznie przeszukiwać określony teren, wykrywać obiekty stanowiące atrapy ładunków wybuchowych i przenosić ich w bezpieczne miejsce.
Srebro w zawodach air race wywalczyli też Wojciech Bohdan i Eryk Możdzeń ze swoim autonomicznym dronem „Clever Clover”. Ich robot musiał latać wokół dwóch oddalonych od siebie o kilka metrów słupków, wykazując się przy tym umiejętnością szybkiego i dokładnego manewrowania w trzech wymiarach.
– Z wyników zdecydowanie jesteśmy zadowoleni. Oprócz zdobytych medali wszystkie roboty typu mini sumo i line follower wyszły z rozgrywek eliminacyjnych i dostały się do fazy finałowej – mówi Gabriela Kaczmarek z Koła Naukowego KoNaR. – W tym roku planujemy jeszcze wyjazdy na zawody do Rzeszowa i do Łomży – dodaje.
Natomiast w przyszłym roku, dzięki dofinansowaniu z programu Najlepsi z Najlepszych 4.0 nasi studenci chcieliby wyjechać na kolejne zagraniczne turnieje.
Koło Naukowe Robotyków „KoNaR” działa przy na Wydziale Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów. Organizacja powstała w 2003 roku i od tego czasu nasi studenci stworzyli dziesiątki konstrukcji robotycznych, z którymi startowali w krajowych i międzynarodowych zawodach, zdobywając setki medali. Koło skupia osoby zainteresowane tematami z zakresu sterowania robotami, sztucznej inteligencji, programowania mikrokontrolerów czy systemów sensorycznych.
Największą imprezą organizowaną przez naszych studentów są zawody Robotic Arena, które każdego roku przyciągają tysiące miłośników robotów. Poza działalnością projektową i badawczo-naukową „KoNaR” organizuje także seminaria, warsztaty oraz bierze udział w wielu akcjach popularyzatorskich, w których propagowane są tematy związane z szeroko pojętą robotyką.
mic
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »