TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Drużyna z P. Warszawskiej najlepsza w Mistrzostwach w Algorytmice i Programowaniu Przemysłu Przyszłości

Data: 22.11.2022 Kategoria: konkursy/stypendia, Wydział Elektryczny

Zwycięzcy konkursu w czasie rozdania nagród

13 akademickich zespołów z całej Polski zmierzyło się w weekend na Politechnice Wrocławskiej z ambitnym zadaniem programistycznym. Najlepsza okazała się drużyna Comic Relief z Politechniki Warszawskiej. Mistrzostwa zakończyły trwający prawie rok projekt wspierający studentów, którzy chcieli rozwinąć umiejętności algorytmicznego rozwiązywania problemów i programowania sterowników PLC.

Mistrzostwa w programowaniuMistrzostwa w Algorytmice i Programowaniu Przemysłu Przyszłości zakończyły trwający od grudnia 2021 r. ministerialny projekt Programowanie Przemysłu Przeszłości (3P).

W inicjatywie wzięło udział ponad 500 studentów i 65 nauczycieli akademickich z 11 ośrodków w Polsce.

Finał rozegrano w weekend w Strefie Kultury Studenckiej PWr. Rywalizowało w nim 13 zespołów.

Studenci musieli zmierzyć się z zadaniem programistycznym, korzystając z dostępnych sterowników (SC, SWL, SWP, panelu HMI_SC, TIA Portal V.16, NodeRED).

Mistrzostwa programowaniaWyzwanie wiązało się z zarządzaniem śluzą, czyli urządzeniem umożliwiającym przepływanie jednostek między zbiornikami o różnych poziomach wody. Składała się ze szczegółowo opisanych elementów: stanowiska oczekiwania (awanporty), wrót, komory śluzowej, kanałów obejściowych z zasuwami (służących do wyrównywania poziomu wody w komorze śluzy), dodatkowego kanału obejściowego z pompą oraz układu sygnalizacji i czujników.

Zespoły musiały wykonać szereg konkretnych poleceń. Np. na panelu HMI stworzyć panel operatorski, umożliwiający obsłudze ręczne sterowanie wszystkimi dostępnymi urządzeniami śluzy oraz podgląd informacji ze wszystkich dostępnych czujników albo opracować program do technicznego osuszania komory śluzy obejmujący dziewięć konkretnych etapów.

Najlepiej poradził sobie z nimi zespół z Politechniki Warszawskiej – Comic Relief – w składzie: Krzysztof Błażejewski, Daniel Cudny, Michał Juśkiewicz, Mateusz Kochański i Kacper Smykowski.

newsletter

Zwycięska drużynaDrugie miejsce zajęła drużyna Avior z Politechniki Krakowskiej, a trzecie Node-Yellow z Politechniki Śląskiej. Przyznano także wyróżnienie dla zespołu Boidudki z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Organizatorami mistrzostw były Fundacja Manus i Wydział Elektryczny Politechniki Wrocławskiej.


Inicjatywa miała pomóc studentom w rozwoju najbardziej zaawansowanych umiejętności informatycznych, jakimi są umiejętności algorytmicznego rozwiązywania problemów i programowania. Trwający od roku projekt kładł nacisk na praktyczne ćwiczenia. Zapewniał niezbędny sprzęt i oprogramowanie, a także wszystkie materiały edukacyjne. Kurs był intensywny i pozwalał od zera zdobyć umiejętności przydatne w pracy zawodowej w ramach Przemysłu 4.0. Udział w projekcie był bezpłatny dla uczestników.

W ramach projektu przygotowano kurs wyrównawczy w wersji online dla studentów, którzy chcieliby wziąć udział w projekcie, ale mają niewielką wiedzę na temat programowania, portal e-learningowy z kursami i materiałami edukacyjnymi wykorzystujący elementy grywalizacji, indywidualne konsultacje w formie stacjonarnej oraz online z nauczycielami, autorytetami i ekspertami, a także zorganizowano wycieczki edukacyjne do lokalnych firm wykorzystujących w swojej działalności programowanie, praktyczne szkolenia w formie stacjonarnej z wykorzystaniem stanowisk szkoleniowych i na koniec mistrzostwa.

lucy

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję