TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Dr Worsa-Kozak z PWr na liście „100 inspirational women in mining”

Grafika promocyjna

Badaczka z Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii znalazła się w zestawieniu stu inspirujących kobiet w górnictwie, ogłaszanym co dwa lata przez brytyjską organizację Women in Mining UK. To lista, która promuje osoby mogące być wzorami dla innych w tej branży.

Magdalena Worsa-KozakTegoroczne zestawienie jest już piątym w historii tej organizacji. Do Women in Mining UK nadesłano 915 nominacji z 61 krajów – spośród, których wybrano setkę laureatek.

Na liście znalazły się dwie Polki – dr Magdalena Worsa-Kozak z Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii PWr oraz Aleksandra Cholewa, dyrektorka ds. inwestycji i rozwoju w Luma Holding.

Zestawienie promuje kobiety aktywne w branży górniczej, które mogą stanowić wzór i inspirację dla innych – są pionierkami we wprowadzaniu istotnych zmian służących m.in. poprawie bezpieczeństwa, zrównoważonemu rozwojowi i odpowiadaniu na wyzwania klimatyczne oraz inkluzywności.

Dr Magdalena Worsa-Kozak jest doktorem nauk o Ziemi z ukończonymi studiami MBA. Zawodowo hydrogeolożka, geolożka, pracowniczka naukowa i wykładowczyni akademicka Politechniki Wrocławskiej.

Jest współzałożycielką i obecnie prezeską zarządu Stowarzyszenia Hydrogeologów Polskich, cenioną menedżerką interdyscyplinarnych zespołów badawczych i projektów badawczo-rozwojowych z wieloletnim doświadczeniem w zakresie gospodarki wodnej i środowiskowej, górnictwa, circular economy, geologii, hydrogeologii i zrównoważonego zarządzania zasobami.

Jest także członkinią grupy roboczej ds. wód podziemnych przy Komisji Ekonomicznej ds. Europy ONZ oraz członkinią Państwowej Rady Gospodarki Wodnej przy Ministrze Infrastruktury.

newsletter

Badaczka ma duże doświadczenie w negocjacjach, rozwoju biznesu, zarządzaniu projektami, ochronie praw własności intelektualnej oraz międzynarodowej współpracy badawczo-rozwojowej. 15 lat pracy w sektorze górnictwa i metali w Polsce pozwoliło jej na zdobycie szerokiej wiedzy z zakresu gospodarki wodnej w przemyśle górniczym i sektorze surowcowym.

Jest autorką i współautorką kilkudziesięciu publikacji naukowych i kilkuset opracowań użytkowych (ekspertyz, dokumentacji, projektów, raportów) z zakresu szeroko pojętych nauk o Ziemi oraz górnictwa i geologii.

W ostatnich latach jest liderką zespołu Geosciene Digital Mining Centre na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej oraz mentorką dla młodych profesjonalistów w hydrogeologii i górnictwie.

MeitimKieruje międzynarodowym projektem edukacyjnym MEITIM (Master in Entrepreneurship, Innovation and Technology Integration in Mining) oraz koordynuje międzynarodowy projekt badawczy dotyczący odzysku pierwiastków krytycznych z wód podziemnych - BrineRIS (Brines of RIS countries as a source of critical raw materials and energy supply), współfinansowany przez EIT RawMaterials.

– Od zawsze fascynowała mnie możliwość zastosowania zdobywanej wiedzy w praktyce – podkreśla dr Worsa-Kozak. – W czasie studiów magisterskich i doktoranckich pracowałam dorywczo w geologii inżynierskiej oraz wykonywałam sporo zleceń dla małych firm górniczych. Wtedy odkryłam potencjał aplikacyjny i interdyscyplinarne możliwości, jakie daje praca w branży górniczej. Górnictwo to jeden z nielicznych sektorów, gdzie łączą się dosłownie wszystkie dyscypliny naukowe, tutaj każdy znajdzie swoje miejsce. A ja uwielbiam łączyć kropki pomiędzy dyscyplinami, śledzić nowe trendy technologiczne i środowiskowe, a potem znajdować dla nich zastosowanie. Górnictwo jest do tego idealne. W czasie 10 lat pracy w R&D globalnej firmy górniczej zauważyłam, że młode pokolenia coraz rzadziej wybierają studia górnicze i coraz trudniej znaleźć nowych pracowników. Zdecydowałam się wrócić do sektora akademickiego i dzielić się zdobytym doświadczeniem ze studentami oraz pokazywać im ogrom możliwości, jakie daje górnictwo, m.in. przez angażowanie ich w interdyscyplinarne, międzynarodowe projekty badawcze. To jest obecnie mój główny motor w działaniu i trwaniu w branży górniczej.

Badaczka zaznacza też, że dużym problemem branży górniczej jest „metka” przemysłu nieinnowacyjnego, przestarzałego i szkodliwego dla środowiska. W zespole Digital Mining Center na PWr dr Worsa-Kozak stara się walczyć z tymi stereotypami.

– Śledzimy nowe trendy technologiczne i dzięki współpracy z EIT Raw Materials oraz międzynarodowej kooperacji w ramach projektów finansowanych ze środków EU, staramy się je implementować w przedsiębiorstwach górniczych – podkreśla. – Optymalizacja utrzymania ruchu z zastosowaniem metod sztucznej inteligencji, zastosowanie autonomicznych UAV i UGV do inspekcji i monitoringu infrastruktury górniczej, optymalizacja systemów wentylacji z wykorzystaniem digital twins czy też innowacyjne metody odzysku metali z wód geotermalnych, to tylko niektóre pola badawcze obecnie eksplorowane przez nasz zespół. Pokazujemy, że da się zmieniać górnictwo, i że jest to opłacalne.

Publikację „100 inspirational women in mining” można przeczytać tutaj.

Na tegorocznej liście znalazły się m.in. prezeski i dyrektorki działów międzynarodowych firm wydobywczych, badaczki z uczelni i innych instytucji naukowych, założycielki firm z branży górniczej i działaczki z organizacji pozarządowych.

lucy

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję